Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 14. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akcie opäť prepisovali historické maximá.
  • Technologické akcie zastavili svoj pokles.
  • Dnes sa pozornosť trhu sústreďuje na výsledok zasadnutia Fedu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch sa odrazili a indexy S&P 500 ako aj Dow Jones prepisovali nové historické maximá po tom ako sa zastavila korekcia akcií technologického sektora. Inak vo všeobecnosti investori čakali na dnešný výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch prešľapovali na mieste, keď trhom chýbal impulz pri čakaní na výsledok zasadnutia Fedu, ktorý bude známy dnes večer. Vo všeobecnosti trhy očakávajú zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov, no dôležitejší bude najmä sprievodný komentár.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato podobne ako dlhopisy len stagnovalo, keď obchodníci sa takisto pozerali, čo prinesie zasadnutie Fedu. Ropa sa mierne odrazila po správach, že Saudská Arábia obmedzí počas leta dodávky do Ázie. Zisky však boli limitované pre stále dominujúce presvedčenie trhov, že dohoda OPECu a dalších ťažiarov ohľadne obmedzenia produkcie nebude dostatočná pre rebalansovanie trhu a vysoký stav zásob sa bude znižovať len pomaly.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár stagnoval voči euru a kurz sa držal okolo 112 dolárových centov, keď obchodníci čakajú, čo dnes večer doručí Fed na svojom zasadnutí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prieskum ZEW ekonomického sentimentu ohľadne budúcej situácie v Nemecku poklesol o dva body na 18,6 bodov, napriek jeho očakávanému rastu. Lepšie oznámkovali respondenti súčasnú situáciu, ktorá sa vyšplhala o 4,1 bodu na 88 bodov, nad očakávania trhu. Zlepšenie výhľadu zaznamenal prieskum aj za eurozónu ako celok, keď indikátor vzrástol o 2,6 bodov na 37,7 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť trhu sa dnes bude sústreďovať na zasadnutie Fedu, kde konsenzus očakáva zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov a následnú tlačovú konferenciu jej šéfky Janet Yellnenovej. Okrem toho budú v USA publikované májové maloobchodné tržby.
  • V skorých ranných hodinách už bola zverejnená séria čínskych dát v podobe maloobchodných tržieb, investícii mimo vidieckych oblastí a priemyselnej produkcie za máj, ktoré nevykazujú tendenciu spomaľovania sa tempa rastu oproti aprílu.
  • V Eurozóne sa bude pozornosť trhu sústreďovať najmä na vystúpenie šéfa Bundesbanky Jensa Weidmanna.

ZAUJALO NÁS

Ázia predbieha bohatstvo západnej Európy

Ázijsko-pacifický región by mohol mať na konci roka podľa prieskumu Boston Consulting Group prvý krát väčšie bohatstvo ako západná Európa. Rast bohatstva starého kontinentu spomalil v dôsledku politickej a ekonomickej neistoty spustenej britským referendom v júni minulého roku. Majetok domácností západnej Európy vzrástlo v minulom roku len o 3,2 percenta na 40,5 biliónov amerických dolárov, zatiaľ čo v Ázii a Pacifiku poskočila táto hodnota až o 9,5 percenta na 38,4 biliónov dolárov. Na konci tohto roku očakáva agentúra hodnoty 41,9 biliónov dolárov pre Európu a 42,3 bilióna pre ázisjko-pacifický región.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *