Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ranný prehľad trhov 14. 6. 2018

Investície 14.06.2018 | 11:49 0 Komentárov
  • Fed včera večer zvýšil sadzby a jastrabo signalizoval ďalšie dve zvýšenia po 25 bázických bodov v tomto roku.
  • Taliansky minister európskych záležitosti a známy euroskeptik Paolo Savona vyhlásil, že euro je nepostrádeteľné.
  • Kľúčovou udalosťou dnes bude zasadnutie ECB.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy včera len stagnovali, keď čakali na výsledok večerného zasadnutia Fedu. Americké akcie síce klesli, ale nebola to ako reakcia na očakávané zvýšenie sadzieb Fedom a signál ďalších dvoch do konca roka, ako skôr reakcia na agresívny jazyk amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadne zahraničného obchodu s Čínou.

DLHOPISOVÉ TRHY

Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa posunul na najvyššie úrovne od roku 2008 jasne nad 2,5- percentnú úroveň pri dvojročnej splatnosti po tom, ako Fed okrem včerajšieho očakávaného zvýšenia sadzieb o 25 bázických bodov do pásma 1,75-2,00 percenta naznačil ešte dve ďalšie zvýšenia sadzieb do konca tohto roka pri zlepšení výhľadu na ekonomický rast, trh práce či spotrebu domácností. Dlhý koniec krivky veľmi nereagoval, keď Fed bol síce o niečo viac jastrabí, no v zásade nejde o veľké prekvapenie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo včera v defenzíve po tom, ako Fed naznačil o niečo rýchlejšie tempo zvyšovania sadzieb v tomto roku v porovnaní s tým, čo bolo započítané v cenách. Ropa stagnovala napriek zverejneniu dát o väčšom ako očakávanom poklese jej zásob v USA. Bolo to totiž kompenzované očakávaním zvýšenia limitov ťažby OPECu a s ním spolupracujúcich krajín, pričom v podstate Saudská Arábia a Rusko už pomaly v súčasnosti zvyšujú ťažbu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa síce posilnil voči euru v bezprostrednej reakcii na o niečo viac jastrabí Fed, ktorý okrem včerajšieho zvýšenia sadzieb naznačil aj ďalšie možné dve zvýšenia do konca tohto roka, no napokon zisky neudržal a kurz sa vrátil k 118 centom, keď trhy čakajú na dnešný výsledok zasadnutia ECB.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou včerajšieho dňa bol záver dvojdňového zasadnutia Fedu. Americká centrálna banka v súlade so širokými očakávaniami zvýšila sadzby o 25 bázických bodov do pásma 1,75-2,00 percenta, no určitým prekvapením je pomerne jastrabí odkaz Fedu, ktorý signalizoval cez dot plot projekcie ďalšie dve zvýšenia sadzieb do konca roka, teda celkovo štyri z predchádzajúcich troch. Prekvapením sú aj tri  zvýšenia sadzieb v roku 2019. Forward guidance bol takisto zmenený a bola vynechaná fráza, že sadzby ostanú na „nejaký čas“ pod dlhodobými úrovňami, a upravený bol aj slovník o inflácii, keď bola vynechaná fráza „pozorne monitorovanie“, čo reflektuje vyššie inflačné očakávania. Fed v pomerne krátkom, len 320 slovovom vyhlásení zlepšil aj výhľad rastu a nezamestnanosti. Na samotnej tlačovej konferencii šéf Fedu Jay Powell potvrdil to o čom, sa v posledných dňoch špekulovalo – tlačová konferencia nebude bývať na kvartálnej báze, ale po každom zasadnutí Fedu, čo v podstate dáva banke väčšiu flexibilitu pri zvyšovaní sadzieb. Zvyšok konferencie sa snažil Powell bagatelizovať jastrabie signály z dot-plot projekcií sadzieb. Konštatoval napríklad, že Fed ešte nemôže konštatovať výhru nad infláciou.
  • Včera mal americký prezident Donald Trump opäť raz ostrý jazyk ohľadom zahraničného obchodu, keď vyhlásil, že bude ju silne konfrontovať a Peking by mohol byť trocha sklamaný.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najsledovanejšou udalosťou dnešného dňa bude pravdepodobne zasadnutie Európskej centrálnej banky, ktoré by podľa očakávaní a indícií centrálnych bankárov malo priniesť nové informácie ohľadom postoja ECB k budúcnosti kvantitatívneho uvoľňovania. ECB však väčšinou volí opatrnejší slovník, čo by v tomto prípade mohlo znamenať podmienenie ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania prijateľným a najmä udržateľným vývojom kritérií.
  • Okrem toho budú zverejnené maloobchodné tržby podľa májového odhadu v USA, spolu s pravidelnými týždňovými reportmi žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
  • Dnes boli v skorých ranných hodinách už zverejnené maloobchodné tržby a priemyselná produkcia v Číne za máj. Maloobchodné tržby medziročne spomalili rast na 8,5 percenta, pričom konsenzus čakal zrýchlenie rastu o dve desatiny percenta na 9,6 percenta. Priemyselná produkcia spomalila rast len o dve desatiny percenta voči očakávaniam totožným s hodnotou predchádzajúceho mesiaca na 6,8 percenta.
  • V Nemecku už boli zverejnené finalizované májové čísla indexov spotrebiteľských cien, ktoré však v súlade s očakávaniami nepriniesli žiadne zmeny. Medzimesačne tak CPI vzrástol o päť desatín percenta a medziročne o 2,2 percenta.

ZAUJALO NÁS

Kryptomenou Tether mal byť manipulovaný Bitcoin

Jedna zo známejších kryptomien Tether vykazuje model využívania na hýbanie s cenami Bitcoinu v kľúčových momentoch na najvyššie úrovne v decembri minulého roku. Vyplýva to z výskumu profesora financií Johna Griffina z University of Texas, ktorý je známy štúdiom a indikovaním zvláštnych aktivít benchmarku VIX, sledujúceho trhovú volatilitu. Podľa Griffina bol Tether využitý na stabilizáciu a manipuláciu cien Bitcoinu. Špecifickosť Tether spočívala v tom, že mal byť podľa tvorcov krytý americkou menou, kvôli čomu sa jeho cena pohybovala tesne okolo jedného dolára. Tether je podľa štúdie vytváraný vo veľkých množstvách, približne 200 miliónov dolárov, a následne boli z väčšej časti kryptomeny presunuté na burzu Bitfinex. Podľa Griffina bol následne Tether v prípade poklesu Bitcoinu využitý na jeho nákup „koordinovaným spôsobom“. V prípade rastu však podľa profesora k opačnému trendu, teda predaju Bitcoinu, nedochádzalo.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *