Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ranný prehľad trhov 14. 6. 2019

Investície 14.06.2019 | 10:47 0 Komentárov
  • Horiace tankery v Perzskom zálive tlačia na rast cien ropy.
  • Spomalenie inflačných tlakov v Nemecku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie prerušili svoj dvojdňový pokles a pripísali si mierne zisky, keď po pravidelných týždňových dátach z amerického trhu práce rastú špekulácie o možnom skorom znižovaní úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky. Najlepšie sa darilo energetickému sektoru, ktorý potiahla rastúca cena ropy, pre horiace tankery v Perzskom zálive. Z jednotlivých titulov sa najlepšie darilo spoločnosti Disney, ktorej akcie si pripísali 4,4 percenta potom, ako banka Morgan Stanley zvýšila odhad ceny jednej akcie z 135 dolárov na 160 dolárov. Dianie na európskych trhoch kopírovalo vývoj v Amerike. Nemecká aukcia 5G frekvencií v celkovej výške 6,5 miliardy eur priala technológiám a takisto nárast cien ropy potiahol energetický sektor.

DLHOPISOVÉ TRHY

Obavy investorov, že americký trh práce stráca paru, keď v minulom týždni opätovne vzrástli žiadosti o podporu v nezamestnanosti o tri tisíc, ešte viac podporili špekulácie, že Fed pristúpi ku znižovaniu svojich sadzieb, čo tlačilo na ďalší pokles výnosov amerických štátnych dlhopisov. O jeden bázický bod poklesli aj výnosy nemeckých desaťročných dlhopisov, ktoré tak naďalej zostávajú v okolí svojich historických miním.

KOMODITNÉ TRHY

Očakávania uvoľňovania menovej politiky Fedu, zintenzívnenie nepokojov na Blízkom východe a politické nepokoje v Hongkongu dodávali výtlak zlatu, ktoré rástlo tretí deň v rade, k úrovni 1350 dolárov za uncu. Ropa reagovala prudkým odrazom svojej ceny po útokoch na dva ropné tankery v blízkosti Hormuzského prielivu, z ktorých je upodozrievaný Irán, nakoľko vyvolali obavy z narušenia toku komodity z oblasti Perzského zálivu na svetové trhy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár aj napriek slabším dátam z amerického trhu práce posilňoval, keď investori vážili, že zhoršujúca situácia v lokálnej ekonomike by mohla presvedčiť Fed k čo najskoršiemu zníženiu svojich úrokových sadzieb. Svoju silu americká mena čerpala predovšetkým zo slabosti svojich konkurentov ako euro a libra. Voči euru sa dolár posunul na svoje týždňové maximum.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené finálne čísla nemeckej inflácie za máj, ktorá potvrdila pokles inflačných tlakov. Spotrebiteľské ceny rástli 0,2-percentným medzimesačným a 1,4-percentným medziročným tempom.
  • Priame zahraničné investície v Číne v máji vzrástli medziročne zo 6,3 percenta na 8,5 percenta.
  • Priemyselná produkcia v eurozóne zostáva aj naďalej v recesii, keď medzimesačne poklesla o 0,5 percenta a na medziročnej báze o 0,4 percenta.
  • Zaujímavý pokles nastal u importných aj exportných cien za máj v USA. Aj napriek očakávaniam, že by sa mohli prejaviť dôsledky zavedenia vzájomných ciel medzi USA a Čínou, opak bol pravdou. V dôsledku poklesu cien ropy poklesli importné ceny o 0,3 percenta viac ako boli očakávania trhu, na -1,5 percenta. Exportné ceny takisto poklesli o 0,7 percenta.
  • Slabšie čísla z trhu práce naznačili nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za ostatný týždeň, keď sa aj napriek očakávaniam konsenzu mierne zvýšili na 222-tisíc. Naďalej však zostávajú blízko svojich historických miním. Mierny nárast vykázali aj pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti na takmer 1,7 milióna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už dnes ráno bolo zverejnené nemecké veľkoobchodné ceny, ktoré naznačili oslabovanie tempa rastu inflácie. Medzimesačne poklesli z 0,6 percenta na 0,3 percenta a medziročne z 2,1 percenta na 1,6 percenta.
  • Takisto už boli zverejnené aj makrodáta z Číny. Priemyselná produkcia v máji prekvapivo spomalila z 5,4 percenta na 5 percent. Pozitívne prekvapili čísla maloobchodných tržieb, ktoré o pol percenta prekonali očakávania konsenzu a poskočili zo 7,2 percenta na 8,6 percenta. Miera nezamestnanosti zostáva v krajine naďalej na svojich päť percentných minimách.
  • V Amerike sa dnes bude pozornosť investorov upriamovať na zverejnenie čísel maloobchodných tržieb, priemyselnej produkcie a výroby. Zaujímavé bude sledovať aj odhad júnového sentimentu podľa Michiganskej univerzity. Zverejnené budú takisto aj čísla obchodných zásob za apríl.

ZAUJALO NÁS

Alibaba chce vstúpiť na hongkongskú burzu

Čínsky internetový obchod Alibaba Group Holding tajne požiadal o vstup na akciovú burzu v Hongkongu. Informáciu priniesla agentúra Bloomberg s tým, že ponuka akcií za 20 miliárd dolárov, by mohla byť najväčším vstupom na burzu v Hongkongu od roku 2010. Spoločnosť v roku 2014 vstúpila na burzu v New Yorku, kde z predaja akcií získala 25 miliárd dolárov, čo znamenalo najväčšiu primárnu ponuku akcií na svete. Vstup Alibaby na hongkongskú burzu by mohol posilniť postavenie tohto mesta ako cieľového miesta pre akcie čínskych technologických spoločností.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *