Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ranný prehľad trhov 14. 7. 2020

Investície 14.07.2020 | 09:50 0 Komentárov
  • Akciové trhy vstúpili do nového týždňa pokračovaním predchádzajúceho rastu. Pozitívna nálada sa však večer počas amerického obchodovania vytratila, keď sa k slovu opäť prihlásili obavy z druhej vlny koronavírusu.
  • Po predstihových dátach sentimentu aj reálne makrodáta po celom svete hovoria o oživovaní sa ekonomickej aktivity po pandémii COVIDu-19.

AKCIOVÉ TRHY

Koronavírus opäť zatriasol Wall Street. Hlavné akciové indexy síce spočiatku posilňovali solídnym tempom a technologický index Nasdaq Composite dokonca prvý krát v histórii prekonal 11-tisíc bodovú métu, keď úvodný optimizmus bol spojený predovšetkým s pokrokom vo vývoji vakcíny na Covid-19 a pozitívnym začiatkom výsledkovej sezóny za druhý kvartál, ktorý spustil nealkoholický gigant Pepsico, avšak neskôr o všetky zisky prišli a zamierili strmo nadol. Nervozitu spustilo sprísňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu v niektorých častiach Spojených štátov, predovšetkým v Kalifornii. Západoeurópske burzy hromadne rástli, keď pre časový posun nestihli už reagovať na večerný americký výpredaj.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zmena nálady amerických investorov pre zavádzanie nových reštriktívnych opatrení v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu v USA, poslala výnosy amerických dlhopisov prudko nadol. Optimizmus na európskom trhu sa naopak pretavil do prudšieho odrazu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov z jadra eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Dianie na akciových trhoch a vývoj okolo koronavírusu výraznejšie nenakopli zlato, ktoré si pripísalo len nepatrné zisky. Cena ropy poklesla o viac ako percento, keď rastú špekulácie, že spoločný technický výbor aliancie OPEC+, ktorý zasadne tento týždeň, odporučí zníženie obmedzenia ťažby na 7,7 milióna barelov denne, nakoľko sa dopyt zotavuje rovnako ako aj ceny.

DEVÍZOVÉ TRHY

Obchodovanie na devízových trhoch sa nieslo v prázdninovom duchu, keď trhu s prázdnym makroekonomickým kalendárom chýbali výraznejšie kurzotvorné impulzy. Euro sa voči doláru držalo na relatívne silných úrovniach nad hladinou 1,13 EUR/USD a malo tendenciu opatrne posilňovať. Dolár naviazal na oslabovanie z konca minulého týždňa, keď investori vyčkávajú na ďalšie dáta z ekonomiky a hlavne hospodárske výsledky firiem, aby získali lepšiu predstavu o tom, či je doterajší optimizmus ohľadom hospodárskeho oživenia na mieste.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Už v noci bola zverejnená júnová bilancia zahraničného obchodu z Číny s prebytkom 46,4 miliardy dolárov, čo zaostalo za 60- miliardovým konsenzom. Stálo za tým najmä výrazné oživenie sa importov s medziročným rastom o 2,7 percenta (konsenzus očakával pokles o 10 percent) a exporty takisto rástli o 0,5 percenta (konsenzus očakával pokles o 1,5 percenta). Čísla ukazujú oživovania sa domáceho dopytu ako aj zahraničného dopytu a sú ďalším dôkazom toho, že globálna ekonomika sa začína spamätávať z koronakrízy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ráno boli zverejnené aj čísla májového zahraničného obchodu zo Spojeného kráľovstva, ktorý skončil prekvapujúco v prebytku 4,3 miliardy libier po 2,3 miliardovom prebytku v apríli. Okrem toho z krajiny dorazili aj čísla priemyselnej produkcie, ktorá v máji rástla medzimesačne o 6,0 percenta po vyše 20-percentnom poklese v apríli, keď bolo dosiahnuté dno ekonomickej aktivity pre koronavírus. Na medziročnej báze však produkcia klesá 20,2-percentným tempom po 23,8-percentnom poklese v apríli.
  • Z Nemecka ráno dorazili finálne inflačné čísla za jún, ktoré ukázali na zrýchlenie sa rastu spotrebiteľských cien oproti máju, za čím stojí oživovanie sa ekonomiky. Celkovo sú však inflačné tlaky stále utlmené a nízke, keď na medziročnej báze rástli ceny 0,9-percentným tempom po 0,6-percentnom tempe v máji (začiatkom roka pritom dynamika dosahovala 1,7-percentné tempo). Na medzimesačnej báze rástli o 0,6 percenta po -0,1 percentnom poklese v máji.
  • Dopoludnia bude zverejnený júlový prieskum nálady ZEW medzi nemeckými finančníkmi.
  • Trhy budú so záujmom sledovať aj dnes publikované výsledky Úverového prieskumu ECB.
  • Zo Spojených štátov dorazia inflačné čísla za jún.

ZAUJALO NÁS

Rally svieti zelená

Veľa investorov neparticipovalo na akciovej rally z marcového dna, keď sa im zdala ako predčasná, prirýchla a odtrhnutá od reality s prepálenými valuáciami a očakávaniami hladkého oživenia ekonomiky po koronavíruse. Navyše aktuálne rastú obavy z druhej vlny pandémie. Iste, z historického pohľadu sú valuácie vysoké, no pre bezprecedentné menové stimuly a rekordne nízke úrokové sadzby sú oprávnené. Vzhľadom k cenám dlhopisov ich hodnotíme dokonca ako relatívne lacné, čo by malo časom prilákať toky peňazí do nich od veľkých inštitucionálnych hráčov. Špeciálne, keď sa viac zastabilizuje makroobraz a ukáže sa, že odraz ekonomiky je robustný takmer v tvare „véčka“, čo trhoví hráči trochu podceňujú.

Výsledkom by mohol byť trvácnejší pokles volatility, čo uvoľní ruky pre rôzne kvantitatívne stratégie, fondy, ktoré cielia riziko či risk parity stratégie, aby vo väčšom vstúpili na trhy. Ak by sa títo investori vrátili na historicky priemernú mediánovú expozíciu voči akciám, znamenalo by to prílev 400 miliárd dolárov do nich, čo ich bez problémov posunie na nové maximá, tvrdí JP Morgan. A čo COVID-19?

Jeho druhá vlna by nemusela byť až tak problematická. Napriek nedávnemu šesťnásobnému nárastu denných prípadov v Texase, Floride, Californii či Arizone sa mortilita zvýšila len o štvrtinu. Vírus teda nie je agresívny, väčšinou asymtomatický, je lepšie liečený a navyše postihol vo väčšej miere mladších ľudí, čo je najmä výsledkom nedávnych rasových protestov. Celkovo preto vidíme zelenú pre pokračovanie rally.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial