Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 14. 8. 2020

Investície 14.08.2020 | 09:21 0 Komentárov

Nemecko sa po štyroch rokoch ocitlo v deflácii. Navyše domáce firmy očakávajú návrat do normálu po koronakríze až za 11 mesiacov.

Slabá aukcia vládnych dlhopisov vystrelila americké dlhodobé výnosy až k osemtýždňovým maximám.

Najnižší počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA od začiatku koronakrízy.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zakončili obchodovanie v červených farbách s výnimkou technológií. Tie ťahal nahor predovšetkým Apple, ktorý koketuje s magickou hranicou valuácie dva bilióny dolárov. Pritom sentiment sa dlho držal v zelených číslach po silných dátach z amerického trhu práce, ktoré ukázali prvý pokles nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti pod jeden milión od prepuknutia pandémie koronavírusu. Investori sa stále ešte nevzdávajú nádeje, že demokrati, republikáni a Biely dom sa nakoniec dohodnú na novom stimulačnom balíčku na podporu ekonomiky, aj keď ich predstavy sú zatiaľ na míle vzdialené. Neistotu na trhy pomaly vnášajú blížiace sa americké prezidentské voľby, do ktorých už zostáva len 12 týždňov. Európske akcie prerušili víťaznú štvordňovú sériu. Investorov nabádali k výberu ziskov nepriaznivé správy z Nemecka, kde sa po štyroch rokoch objavila deflácia a firmy v krajine očakávajú návrat do normálu po koronakríze až za 11 mesiacov. Negatívnou správou bolo ponechanie ciel na lietadlá Airbus a európske tovary, ktorých zvýšenie ale nateraz americká strana odkladá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Silný report z amerického trhu práce potvrdzujúci jeho postupné oživovanie po koronašoku a slabá aukcia dlhopisov vyhnala americké výnosové krivky až k osemtýždňovým maximám, pričom 10-ročný výnos sa už pohybuje nad hranicou 0,7 percenta. Na americký vývoj reflektovala aj Európa, kde výnosové krivky taktiež mohutne rástli.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vďaka slabému doláru nereagovalo na trhový vývoj a naďalej sa spamätávalo z prudkého utorkového prepadu. Ropa napriek zmierneniu geopolitického napätia na Blízkom východe po obnovení diplomatických stykov medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi strácala, keď jej uškodila Medzinárodná energetická agentúra, ktorá zhoršila svoju tohtoročnú prognózu globálneho dopytu po komodite. Straty však dokázal obmedziť pokles amerických zásob a známky oživovania globálnej ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslaboval voči širokej konkurencii, v čom mu nezabránili ani silné dáta z trhu práce, keď mu škodí skutočnosť, že rokovania o novom stimulačnom balíčku v americkom Kongrese sa dostali do slepej uličky. Zo slabosti svojho priameho konkurenta ťažilo euro, ktoré voči nemu posilnilo nad 118 dolárových centov, keď ho z miery nevyviedol ani prekvapivý pokles nemeckých spotrebiteľských cien.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Podľa nemeckého hospodárskeho inštitútu IFO očakávajú nemecké firmy návrat do normálu po koronakríze za najmenej 11 mesiacov. Obzvlášť nepriaznivá je situácia v službách, kde sa počíta s ešte dlhším oživovaním.

Nemecké spotrebiteľské ceny poklesli medzimesačne o 0,5 percenta a medziročne o 0,1 percenta. Krajina sa tak prepadla do deflácie prvý krát od roku 2014.

Spojené štáty ponechajú v platnosti clo vo výške 15 percent na dovoz európskych lietadiel Airbus, ako aj 25 percentné clo na dovoz ďalších európskych tovarov, ktoré zaviedla americká strana v reakcii na subvencie pre európskeho výrobcu lietadiel.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti dosiahol minulý týždeň 963 tisíc a po prvý krát od koronakízy poklesol pod jeden milión dolárov. Oživovanie amerického trhu práce potvrdili aj pokračujúce žiadosti o podporu, ktoré poklesli pod 16 miliónov na 15,486 milióna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Už skoro ráno boli zverejnené dáta z Číny, kde medziročná priemyselná produkcia vzrástla v júli o 4,8 percenta, maloobchodné tržby poklesli o 1,1 percenta a miera nezamestnanosti zostala na 5,7 percentách.

Dnes zverejní Eurostat spresnenú správu o vývoji HDP za druhý kvartál v eurozóne a výsledok obchodnej bilancie za jún.

V USA budeme sledovať júlové čísla maloobchodných tržieb, priemyselnej produkcie a výroby. Taktiež bude zverejnený priebežný index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity za august.

ZAUJALO NÁS

Najdrahšie jablko

Technologický gigant a najhodnotnejšia svetová firma Apple má nakročené k novému historickému míľniku. Zrejme sa stane prvou americkou spoločnosťou, ktorá prekoná trhovú kapitalizáciu nad hranicou dva bilióny dolárov. Pritom míľnik na úrovni jedného bilióna dolárov prekonala len nedávno, v roku 2018, čím sa stala vôbec prvou na svete, ktorej sa to podarilo. S rastom spoločnosti sa darí aj jej riaditeľovi Timovi Cookovi, ktorý sa pripojil do úzkeho kruhu dolárových miliardárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial