Stvrtok 18. apríla. Meniny má Valér

Ranný prehľad trhov 14. 9. 20188

Investície 14.09.2018 | 09:43 0 Komentárov
 • ECB s jastrabím slovníkom klesajúcich neistôt ohľadne inflačného výhľadu, ktorý pomohol euru odraziť sa.
 • Augustový rast spotrebiteľských cien v USA zaostal za očakávaniami, čo dostalo dolár pod predajný tlak.
 • Wall Street rástla z poklesu nervozity okolo obchodnej vojny.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy včera klesli za čím stálo posilnenie sa eura po jastrabom slovníku šéfa ECB Maria Draghiho. Wall Street však rástla, keď čerpala energiu z nádeje, že USA a Čína by sa mohli dohodnúť na zastavení rastu protekcionizmu vo vzájomnom obchode a súčasne z očakávaní, že Kanada sa tiež dohodne s USA na upravených podmienkach zahraničného obchodu. Plusom pre americké akcie bolo aj zverejnenie pomalšieho ako očakávaného rastu spotrebiteľských cien v krajine za august.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny rástli, keď ECB potvrdila, že na konci roka zastaví kvantitatívne uvoľňovanie a vyjadrila dôveru v robustný stav ekonomiky menovej únie. Navyše prezident banky Mario Draghi povedal, že klesá neistota čo sa týka inflačného výhľadu. Americké výnosy však klesali v reakcii na zverejnenie už spomínaného spomalenia tempa rastu inflácie v krajine za august.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa držalo v blízkosti týždenného maxima a prekvapujúco nepridalo ďalšie zisky napriek oslabeniu dolára a tlaku na pokles americkej výnosovej krivky a napriek ďalšiemu kolu rokovaní medzi Washingtonom a Pekingom o nastavení pravidiel vzájomnej obchodnej výmeny. Ropa výrazne klesla, keď po prehnanej reakcii na pokles amerických zásob včera prehnane reagovala na správu Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá varovala ohľadne rizík slabšieho dopytu po komodite pre pád mien rozvíjajúcich sa krajín a pre obchodnú vojnu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslabil voči košu hlavných svetových mien na jeden a pol mesačné minimá v reakcii na zverejnenie pomalšieho ako očakávaného rastu inflácie v Spojených štátoch za august pre nádej, že USA a Čína nájdu prienik v rokovaniach ohľadne zahraničného obchodu. Euro rástlo k 117 dolárovým centom aj vďaka pomerne jastrabiemu slovníku prezidenta ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí banky, keď očakáva naďalej svižný ekonomický rast a má väčšiu dôveru v dosiahnutie inflačného cieľa. Včerajšou zaujímavosťou bolo prudké zvýšenie sadzieb – až o 6,25 percent tureckou centrálnou bankou na 24-percentnú hladinu s cieľom stabilizovať líru a dostať pod kontrolu infláciu. Mena reagovala posilnením sa o približne štyri percentá, hoci kontroverzný prezident Recep Tayyip Erdogan opatrenia banky kritizoval.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Presne v súlade s očakávaniami nechala ECB na včerajšom zasadnutí nastavenie menovej politiky bez väčších zmien a potvrdila plán ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania na konci tohto roka, keď od októbra zredukuje nákupy aktív na polovicu, teda na 15 miliárd eur. Jej prezident Mario Draghi zároveň dodal, že menová politika ostane uvoľnená, aj bez kvantitatívneho uvoľňovania. Banka potvrdila aj záväzok nezvyšovať sadzby pred letom budúceho roka. ECB ukázala dôveru v pokračovanie ekonomickej expanzie a v silný trh práce, kde by robustný rast miezd mal pomôcť k odrazu inflácie. Draghi konštatoval, že neistoty ohľadne inflačného výhľadu klesajú, čo výrazne pomohlo kurzu eura sa odraziť. Okrem toho povedal, že najväčšími rizikom pre výhľad je eskalujúca obchodná vojna a panika na rozvíjajúcich sa trhov. ECB okrem toho aktualizovala ekonomickú prognózu. Po novom očakáva 2,0-percentný rast v tomto roku, 1,9-percentný v budúcom a 1,7-percentný v roku 2020.  Oproti júnovému výhľadu znížila odhad rastu na tento a budúci rok o jednu desatinu. Inflácia by mala v tomto a v nasledujúcich rokoch rásť 1,7-percentným medziročným tempom.
 • Včera zasadala aj Bank of England, ktorá jednohladne ponechala sadzby na 0,75-percentnej úrovni pri konštatovaní, že ekonomický vývoj v Spojenom kráľovstve je v súlade s predpoveďami. Zaviazala sa, že bude pokračovať v azimute uťahovania menovej politiky v jemnom tempe, kým nenastane prispôsobenie sa k brexitu. V prípade dosiahnutia brexitovej dohody centrálna banka naznačila, že bude nutné zvýšiť úrokové sadzby postupným tempom.
 • Finalizované augustové indexy spotrebiteľských cien v Nemecku nepriniesli pred zasadnutím ECB žiadne zmeny a inflácia podľa očakávaní vzrástla medzimesačne o 0,1 percenta a medziročne o dve percentá.
 • Zmeny v augustových číslach indexov spotrebiteľských cien (CPI) však zaznamenali v USA. Inflácia podľa CPI vzrástla medzimesačne o 0,2 percenta, pričom konsenzus čakal zrýchlenie o jednu desatinu percenta na 0,3 percenta. Medziročne rast indexu spomalil o dve desatiny percenta na 2,7 percenta, pričom trh očakával spomalenie len na 2,8 percenta. Spomalenie zaznamenal aj jadrový index, očistený o volatilné ceny energií a potravín a to na 0,1 percenta medzimesačne, oproti očakávaným 0,2 percentám a medziročne na 2,2 percenta, oproti očakávaným 2,4 percenta.
 • V USA boli zverejnené aj pravidelné čísla žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti poklesli na 204 tisíc, pričom konsenzus čakal ich rast o päť tisíc na 210 tisíc žiadostí. Pokračujúce žiadosti taktiež poklesli a to na 1696 tisíc, pričom konsenzus čakal len nepatrný pokles o tisíc žiadostí na 1710 tisíc. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti tak v USA poklesli na takmer 49 ročné maximá, teda od decembra roku 1969.
 • Podľa reportu Fedu v Bostone, ktorá je súčasťou hodnotenie politiky Fedu, bola centrálna banka „príliš úspešná“ v znížení nezamestnanosti. Šéf bostonoskej pobočky Eric Rosengren zvýraznil, že keď nezamestnanosť poklesla v histórii tak nízko ako je momentálne, nasledovala nevyhnutne recesia, pričom centrálna banka nebola úspešná v navigovaní ekonomiky k stabilite.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes v skorých ranných hodinách boli už zverejnené dáta priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb a investícií v Číne za august, ktoré skončili v súlade s očakávaniami a udržali si tempo rastu z júla.
 • Dnes budú okrem toho zverejnené maloobchodné tržby zo Spojených štátov za august a rýchly odhad spotrebiteľskej nálady za september podľa Michiganskej univerzity.
 • Z centrálnych bankárov bude ostro sledované vystúpenie šéfa Bank of England Marka Carneyho a Charlesa Evansa z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Užívatelia Facebooku v USA sa obávajú o bezpečnosť a súkromie.

Za ostatný rok viac ako polovica užívateľov najrozšírenejšej sociálnej siete Facebook v Spojených štátoch si upravilo podľa prieskumu Pew Research Center nastavenie súkromia svojich kont. Viac ako štyri z desiatich užívateľov si dalo prestávku v navštevovaní tejto platformy a 26 percent úplne zrušilo aplikáciu na svojich mobilných zariadeniach. Podľa prieskumu až 75 percent Američanov (spolu s prezidentom Donaldom Trumpom) si myslí, že sociálne siete robia cenzúru politického obsahu.

Stanislav Pánist, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *