Pondelok 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 14. apríla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Lepšie čísla marcového zahraničného obchodu v Číne podporili akciové trhy.
  • Ochota podstupovať riziko dostala dpod predajný tlak euro.
  • Hudobným vydavateľstvá sa minulý rok darilo.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali v robustných ziskoch za čím stálo zverejnenie výrazne lepších ako očakývaných marcových dát zahraničného obchodu z Číny. To znížilo obavy investorov z prudkého spomaľovania sa svetovej ekonomiky. Americké akciové trhy si pripísali viac ako jednopercentné zisky, keď v raste im okrem povdzbudivých makrodát z Číny pomohli aj korporatne výsledky, na čele s lepšími ako očakávanými číslami bánk ako Goldman Sachs a J.P. Morgan či autopožičovne Avis Budget.

Dlhopisové trhy

Napriek pozitívnej nálade na finančných trhoch klesali výnosy bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov, keď sa ich odraz z predošlých dní javil ako prirýchly. Výrazne rástli ceny talianskych dlhopisov za čím stáli správy o vytvorení vládneho fondu na podporu problematických bánk. Rovnako klesali aj výnosy amerických dlhopisov, čo súvisí so zverejnením Béžovej knihy Fedu, ktorá poukazuje na pozvoľný rast americkej ekonomiky.

Komoditné trhy

Zlato v stredu oslabilo zo svojho trojtýždňového maxima, keď reagovalo na posilnenie dolára ako aj na ústup investorov od bezpečných aktív. Ceny ropy včera odovzdali časť svojich ziskov, pričom počas dňa sa pozreli aj na nové tohtoročné maximá. Americká ropa WTI ako aj európsky ropný benchmark Brent reagovali na zmiešané americké makrodáta, poukazujúce na väčší ako očakávaný nárast zásbo ropy, ale aj na ratúci dopyt po benzínoch či na klesajúcu produkciu ropy.

Devízové trhy

Dolár včera voči euro posilnil na svoje dvojtýždňové maximum, keď zisky na globálnych akciových trhoch a lepšie makrodáta z Číny podnecovali investorov k rizikovejším investíciam ako stávkovať na nízko úročiace meny ako euro či jen. Euro voči doláru tak odpísalo jedno percent oa zatvorilo pod hladinou 113 dolárových centov.

Dôležité správy z ekonomiky

Najdôležitejšie včerajšie dáta dorazili z Číny, kde zahraničný obchod potešil trh a naznačil, že čínskej ekonomike nehrozí výrazné spomalenie, čo bolo jedných hlavných dôvodov, prečo včera trhy rástli.
Investorov okrem toho včera zaujímali aj dáta z USA popoludní. Marcové maloobchodné tržby zaostali za očakávaniami a neobmäkčila to ani skutočnosť, že januárové a februárové čísla tzv. control group (ktorá priamo vstupuje do výpočtu HDP) boli revidované nadol. Za prvý kvartál tak maloobchodné tržby v nominálnych číslach rástli len o 1,9 percenta anualizovane, ale po úprave o infláciu prakticky stagnovali, čo predstavuje zdvihnutý výstražný prst pre tempo rastu HDP za prvé tri mesiace.
V USA bola publikované aj Béžová kniha Fedu, ktorá hovorí o stave ekonomiky v jednotlivých regiónoch (distriktoch) Fedu. Konštatuje sa v nej, že ekonomická aktivita pokračovala koncom februára a v marci v expanzii, no existovali značné rozdiely v jednotlivých regiónoch. Zároveň sa zlepšoval trh práce, pričom ceny rástli len mierne. V celku solídny a neprekvapivý pohľad na ekonomiku. Rastie, ale nie je to žiadna „úniková rýchlosť“.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno budú za eurozónu ako celok publikované ostro sledované čísla indexu spotrebiteľských cien za marec. Trh očakáva medzimesačný odraz inflacie no na medziročnej báze sa má jednať o miernu defláciu. Jadrová inflácia by mala zotrvať na rovnom jednom percente.
  • Britská centrálna banka Bank of England má zajtra na programe svoje monetárne zasadnutie, pričom sadzby ako aj nákupný program by mali ostať bez zmeny.
  • Marcové čísla indexu spotrebiteľských cien budú zajtra publikované aj v USA, kde trh neočakáva väčšie zmeny. Okrem toho sú na programe aj pravidelné týždenné čísla nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
  • Z centrálnych bankárov majú svoje prejavy na programe dvaja predstavitelia Fedu Jerome Powell a Dennis Lockhart.

Zaujalo nás

Dobré časy pre hudobné vydavateľstvá

Nahrávacie spoločnosti reportujú najrýchlejší rast príjmov od roku 1998, keď rast príjmov zo streamingových služieb ako Spotify alebo Apple Music viac ako vykompenzoval pokles predajov CD nosičov. Prvý krát v histórii príjmy z predaja „digiátálnych“ formátov prevýšili predaje tých „fyzických“. Podľa štatistík Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu rástli celkové príjmy odvetvia  v minulom roku o 3,2 percenta na 15 miliárd dolárov.

Organizácia zároveň pripomína, že celkové príjmy by mali byť výrazne vyššie, keďže mnohé streamingové služby ako YouTube platia príliš málo za autorské práva. Napredávanejšími nahrávkami minulého roka boli Briti: Adele a Ed Sheeran. Za nimi sa umiestnila Taylor Swift, Justin Bieber a One Direction.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *