Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 14. decembra

Investície 14.12.2016 | 09:36 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akcie opäť posunuli historické maximá.
  • Americká ropa WTI sa obchodovala na 17-mesačných maximách.
  • Talianska banka UniCredit oznámila navýšenie kapitálu, znižovanie nákladov a reštrukturalizáciu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy rástli po správach, že talianska banka UniCredit plánuje navýšiť kapitál, pričom Európska komisia je ochotná diskutovať s talianskou vládou možnosti štátnej pomoci pre lokálny bankový sektor, ktoré by neporušovali pravidlá EÚ. Wall Street opäť prepisovala historický maximá, pričom index Dow Jones zatváral tesne pod úrovňou okrúhlych 20-tisíc bodov, keď naďalej pokračuje rally po zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta lebo trhy veria, že pripravované opatrenia jeho vlády by mali zvýšiť ekonomický rast a ziskovosť podnikov.

Dlhopisové trhy

Výnosy vládnych dlhopisov USA len stagnovali, keď trh čaká na dnešný výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu. Trhy majú jasno v tom, že zvýši sadzby. Je však otázne, aký bude sprievodný komentár, teda či pôjde o „holubičie“ alebo „jastrabie“ zvýšenie.

Komoditné trhy

Zlato ostalo v defenzíve v blízkosti 10-mesačných miním, keď na trhoch panuje konštruktívna nálada, výnosy dlhopisov sú výrazne vyššie ako pred pár mesiacmi a Fed by mal dnes zvýšiť úrokové sadzby, pričom bude pokračovať v odstraňovaní menovej akomodácie aj v budúcom roku. Ropa sa najskôr posunula na 17-mesačné maximá v prípade WTI, keď naďalej profitovala z dohody OPECu a niektorých ďalších producentov ropy obmedziť jej ťažbu. Neskôr však na trhoch prevážil výber ziskov po prudkom raste komodity, ktorá nakoniec deň zatvárala takmer bezo zmeny.

Devízové trhy

Dolár ostal stabilný voči väčšine hlavných svetových mien, keď trhy čakajú na dnešné výsledky zasadnutia Fedu, hlavne to, ako jasne bude signalizovať ďalšie sprísňovanie menovej politiky a či nebude mať poznámky, že vyššie úrokové sadzby a silný dolár by mohli podkopať ekonomický rast USA.

Dôležité správy z ekonomiky

Už v skorých ranných hodinách bola zverejnená priemyselná produkcia Číny za november, ktorá medziročne zrýchlila tempo rastu o jednu desatinu percenta na 6,2 percenta. Spolu s ňou boli zverejnené aj maloobchodné tržby, ktoré taktiež mierne zrýchlili tempo rastu o šesť desatín nad očakávania na úroveň 10,8 percenta.
Novembrová finalizácia indexu spotrebiteľských cien Nemecka odhalila zotrvanie odhadovaného rastu cenovej hladiny. Medzimesačne rástla cenová hladina tempom jeden desatiny percenta, zatiaľ čo medziročne tempom ôsmich desatín percenta.
Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie poskytol zaujímavejšie zverejnenie ako to nemecké. Slabá libra sa podpísala pod medzimesačné zrýchlenie rastu cenovej hladiny na dve desatiny percenta. Medziročne vzrástlo tempo rastu inflácie na 1,2 percenta, prekonávajúc očakávania o jednu desatinu percenta. O rovnakú hodnotu prekonal konsenzus trhu aj index jadrových spotrebiteľských cien, ktorý je očistený o volatilné ceny energií a potravín.

Dôležité makrodáta ukončil prieskum ekonomického sentimentu inštitútom ZEW v Nemecku a eurozóne pre mesiac december. Zatiaľ čo pre Nemecko sa odhadoval rast sentimentu na 14 bodov, prieskum odhalil zotrvanie na 13,8 bodov z predošlého mesiaca. Eurozóna naopak zaznamenala rast ekonomického sentimentu v podobe rastu o 2,3 bodu na 18,1 bodov.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Najväčšou udalosťou dnešného dňa bude koniec dvojdňového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky, kde sa široko očakáva zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Dôležitejšie bude vyhlásenie po zasadnutí spolu s tlačovou konferenciou šéfky Fedu Janet Yellenovej. Investorov bude zaujímať, či bude „jastrabie“ alebo „holubičie“.

Zaujalo nás

Nové regulácie z Bruselu

Google, Facebook, ale aj iné siete budú pravdepodobne čeliť novým pravidlám Bruselu v spôsobe sledovania ľudí online. Nová regulácia by mala prinútiť stránky a webové prehliadače na zmenu z rozhodnutia sa pre zablokovanie reklám, na vyžiadanie súhlasu pre ich zobrazovanie na základe online aktivity, ako to vyplýva z nových navrhovaných opatrení Európskej komisie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *