Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 14. júna

Investície 14.06.2016 | 09:30 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Nervozita na trhoch rastie v dôsledku rizík možného Brexitu a spomaľovania rastu globálnej ekonomiky.
  • Nemecká výnosová krivka je až do 9-ročnej splatnosti záporná.
  • Masaker v Orlande podporil akcie výrobcov pištolí.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku pokračovali v úvode ďalšieho obchodného týždňa v stratách, keď sa do popredia dostávali riziká späté z možným referendovým hlasovaním vo Veľkej Británii za vystúpenie z EÚ. Navyše opätovne rastú obavy ohľadne chladnutia dynamiky rastu svetovej ekonomiky, keď čínske minioživenie dopované stimulmi stráca paru a značný rast jednotkových nákladov práce v USA by mohol obmedziť ďalšie najímanie ľudí a limitovať rast investícií napriek odrazu cien energií.

Dlhopisové trhy

Negatívny sentiment na trhoch a pokles inflačných očakávaní v eurozóne na rekordné minimá, keď trhoví participanti neveria, že ECB by mohla dostatočne efektívne bojovať proti deflačným tlakom znamenali, že výnosy nemeckých dlhopisov so splatnosťou 10 rokov klesli na nové historické minimá pod 0,02 percenta. Nemecká výnosová krivka je záporná až po splatnosť deväť rokov. 

Aj výnosy amerických 10-ročných dlhopisov klesli na nové trojročné minimá, keď investori ďalej redukujú očakávania, že Fed by mohol v lete doručiť zvýšenie úrokových sadzieb.

Komoditné trhy

Zlato rástlo už štvrtý deň v rade a dostalo sa nad 1300 dolárov, keď sa trhy koncentrujú na otázny výsledok referenda vo Veľkej Británii o vystúpení z EÚ, pričom najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú mierny náskok tábora za Brexit. Zároveň sa investori opätovne zameriavajú na fakt, že rast globálnej ekonomiky by mohol byť pomalší ako sa očakávalo. 

Ropa klesala tretí deň v rade, keď ju ťažili zhoršujúce sa prospekty rastu svetového hospodárstva. Tie zavážili viac ako výpadky produkcie v Nigérii či správa OPECu, ktorá hovorí o deficite globálnej ponuky komodity za dopytom vo výške 160 tisíc barelov denne v druhom polroku 2016, ak by sa produkcia združenia udržala na májových úrovniach.

Devízové trhy

Jen sa posilnil na trojročné maximá voči euru a libre a šesťtýždňové maximá voči doláru, keď ho podporovala averzia voči riziku na trhoch pre riziká výstupu Veľkej Británie z EÚ, čo by mohlo mať negatívny dopad nielen na britskú, ale aj európsku či americkú ekonomiku a hlavne by mohlo byť povestným prvým dominom spúšťajúcim rozpad EÚ v takom stave, ako ju dodnes poznáme. 

Euro voči doláru rástlo smerom k 113 dolárovým centom, keď spoločnú menu podporil reverzný tok carry obchodov pri nervozite na trhoch pri prebytkovom bežnom účte platobnej bilancie eurozóny.

Dôležité správy z ekonomiky

Extrémne slabý májový nofarm payrolls report tvorby pracovných miest v USA viedol k poklesu pravdepodobnosti letného zvýšenia sadzieb Fedom, čo redukuje riziká obnovy stresu na trhoch v dôsledku tlakov na oslabenie sa čínskeho juanu a odlevu kapitálu z rozvíjajúcich sa ekonomík. Na prvý pohľad nie zlá správa pre akciové trhy, ktoré v úvode minulého týždňa vskutku aj reagovali rastom. Avšak za ostatný rok prakticky neexistovali obdobia, keď by holubičí postoj Fedu nebol sprevádzaný obnovou obáv z chladnutia dynamiky rastu svetovej ekonomiky. Ide to ruka v ruke, keďže neochota Fedu sprísniť menovú politiku bola práve výsledkom skepsy ohľadne globálneho rastu. V skutku, nedávne stimuly do čínskej ekonomiky strácajú svoj efekt. 

Hoci sa očakáva, že zisky amerických firiem by v druhom polroku mohli medziročne rásť vďaka slabšiemu doláru a odrazu cien energií, dynamický rast jednotkových nákladov práce naznačuje, že zisková recesia by nemusela byť na konci. To bude znamenať pomalšiu tvorbu pracovných miest a menej investícií. Štatistiky za ostatný približne rok ukazujú, že v prostredí klesajúcich prospektov zvýšenia sadzieb Fedom a rastu rizík vo svetovej ekonomike klesli na mesačnej báze akciové trhy v Európe v priemere o šesť percent a v USA o štyri percentá, naopak darilo sa zlatu so šesťpercentným ziskom a vládnym dlhopisom s trojpercentným rastom. Práve na prelome minulého a tohto týždňa vidíme presne tento vývoj.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Investori budú opäť citlivo reagovať na akékoľvek prieskumy verejnej mienky pred britských referendom o zotrvaní v EÚ.
  • Trhy si budú dnes pozorne všímať inflačné dáta z Veľkej Británie za máj a z druhej strany Atlantiku májové maloobchodné tržby z USA spolu so stavom zásob za apríl.
  • Okrem toho bude mať vystúpenie Yves Mersch z ECB.

Zaujalo nás

Streľba v Orlande pomohla výrobcom pištolí

Akcie amerického výrobcov pištolí Sturm Ruger rástli v pondelok o 8,6 percenta a konkurenčnej firmy Smith & Wesson o 6,9 percenta, keď reagovali na víkendový masaker v gay klube v Orlande, kde útočník zastrelil 50 ľudí a 53 zranil. Išlo v podstate o najväčší teroristický akt v Spojených štátoch od útokov z 11. septembra 2001. 

Pár hodín po udalosti prezident Spojených štátov Barack Obama ako aj mnohí ďalší politickí lídri vyslovili požiadavky na sprísnenie podmienok pre držbu zbraní. Takéto odpovede prichádzajú od politikov v USA pravidelne po každom podobnom incidente. Spúšťajú následne nákupný ošiaľ medzi obyvateľstvom, ktoré sa obáva, že by v budúcnosti zbrane už nemuseli byť voľne predajné. Ten podporuje ceny akcií výrobcov zbraní.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *