Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ranný prehľad trhov 14. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Na dlhopisových trhoch pokračujú výpredaje, ktoré negatívne vplývajú aj na akciové burzy.
  • Zlato na päťmesačných minimách, keď sa očakáva akcelerácia inflácie v USA a séria zvyšovaní sadzieb Fedom.
  • Dolár sa posunul na deväťmesačné maximá voči košu hlavných svetových mien.
  • Stanley Fischer z Fedu vidí „dosť silné“ dôvody pre zvyšovanie sadzieb.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v piatok v stratách, keď opadol optimizmus z očakávania znižovania daní, deregulácii a fiškálnych stimulov od novej americkej vlády pod vedením Donalda Trumpa. Nadol tlačil akcie pokles cien komodít a rast výnosov na dlhopisových trhoch.Wall Street sa konsolidovala  v obchodovaní s malými objemami pre štátny sviatok Deň veteránov, keď nateraz takisto vyšumela bezbrehá eufória zo zavedenia možných prorastových opatrení novým establisthmentom v Spojených štátoch. Do popredia sa dostalo možné skoré utiahnutie menovej politiky Fedom, čo znižuje atraktivitu relatívne bohato nacenených akciových titulov.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch v Európe pokračovali v raste, keď trhy očakávajú rast inflácie v Spojených štátoch pre predpokladané veľké fiškálne stimuly novým establishmentom Donalda Trumpa. Samotný trh s americkými dlhopismi bol zatvorený pre štátny sviatok.

Komoditné trhy

Zlato výrazne strácalo a posunulo sa na päťmesačné minimá v reakcii na rast výnosov na dlhopisových trhoch a rast presvedčenia trhov, že vyššie inflačné tlaky v Spojených štátoch budú viesť k sérii zvyšovania sadzieb Fedom v nasledujúcich kvartáloch. Ropa klesala po tom, ako októbrové štatistiky OPECu ukázali na ďalší rast jej produkcie. Trhy sú tak čoraz viac skeptické k dohode medzi členskými štátmi združenia ohľadne obmedzenia produkcie.

Devízové trhy

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien na deväťmesačné maximá, keď trhy zacecňujú rast inflácie v Spojených štátoch pre očakávané veľké fiškálne stimuly, ktoré chce zaviesť do praxe nový prezident Donald Trump. Proinflačne by mali pôsobiť aj jeho ďalšie návrhy v podobe obmedzenia imigrácie (lacná pracovné sila), či protekcionizmu v zahraničnom obchode.

Dôležité správy z ekonomiky

Index spotrebiteľských cien (CPI) Nemecka vzrástol na dvojročné maximá, keď cenová hladina vykazovala v októbri tempo rastu 0,7 percenta medziročne. Pri medzimesačnom meraní rástol CPI v súlade s očakávaniami tempom 0,2 percenta. Rastu pomohol nižší pokles cien energií, v porovnaní s rovnakým mesiacom v minulom roku.
Odhad spotrebiteľského sentimentu podľa University of Michian pre mesiac november vzrástol ešte pred voľbami v USA na päťmesačné maximá, keď mnoho spotrebiteľov očakávalo zlepšenie ekonomickej situácie vďaka výhre Hillary Clintonovej. Prekvapenie v podobe víťazstva Donalda Trumpa by tak mohlo výrazne ovplyvniť ďalšie meranie spotrebiteľského sentimetnu University of Michigan.

Stanley Fischer z Fedu opäť povedal, že centrálna banka je blízko splnenia oboch svojich mandátov (zamestnanosť a inflácia) a dôvod pre odstraňovanie menovej akomodácie je „dosť silný“.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené októbrové čísla priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb a investícií(mimo vidieka), ktorých rast mierne zaostal za konsenzom a znamenal spomalenie oproti septembru.
  • Dnes sa budú trhy sústrediť najmä na vystúpenia centrálnych bankárov: Vitora Constancia z ECB a Roberta Kaplana z Fedu.

Zaujalo nás

Očakávaný pokles bonusov na Wall Street

Bonusy na Wall Street klesajú už po tretí rok, vzhľadom na nižšiu aktivity fúzií a akvizícií, nižšie objemy obchodovania a slabé zisky hedge fondov. Konzultantská spoločnost Johnson Associates očakáva ich pokles v tomto roku o päť až desať percent. Problémom je najmä anti-trustová regulácia, ktorá znemožňuje niektoré fúzie či akvizície. Podobným problémom je zavádzanie nových pravidiel, ktoré oberajú banky o zisk.  

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *