Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 14. septembra

Investície 14.09.2016 | 10:50 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Averzia voči riziku obnovená pre možné septembrové zvýšenie sadzieb Fedom.
  • Hra na zvýšenie sadzieb v USA tlačí nahor výnosy na dlhopisových trhoch, dolár a nadol ceny zlata.
  • Ropa pod tlakom, keď trhy očakávajú neskoršie vyrovnanie dopytu a ponuky po nej.

Akciové trhy

Akciové burzy na oboch brehoch Atlantiku končili včera v stratách, keď trhy kalkulujú, že holubičie slová ako mala Laela Brainardová v pondelok by mohli byť pri budúco týždňovom zasadnutí Fedu v menšine a septembrové zvýšenie sadzieb nemožno stále úplne vylúčiť. Navyše stále je na trhoch prítomné sklamanie z nečinnosti ECB. Mínusom bol aj pokles cien ropy.

Dlhopisové trhy

Obnova obáv, že Fed by mohol už tento mesiac zvýšiť sadzby poslala nahor výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka napriek rastu averzie voči rizikovejším aktívam.

Komoditné trhy

Zlato ostalo pod tlakom práve pre už spomenuté očakávania, že Fed by mohol čoskoro zvýšiť sadzby, pričom ECB len pomaly pristúpi k expanzii menových stimulov. A v zásade výnosy amerických štátnych dlhopisov a cena zlata sú negatívne korelované. Ropa výrazne strácala, keď trhy začínajú započítavať, že vyrovnanie ponuky a dopytu na trhu príde neskôr ako sa pôvodne očakávalo. Stojí za tým spomalenie dynamiky rastu dopytu po rope, pri pretrvávaní vysokého stavu zásob a rastúcej ťažby mnohých členských aj nečlenských krajín OPECu, aj preto, že bridlicoví ťažiari z USA sú omnoho odolnejší voči nízkych cenám ako sa trhy predpokladali.

Devízové trhy

Dolár sa mierne posilnil voči mnohým hlavným svetovým menám vrátane eura, keď prvotná reakcia trhov na holubičie slová Laely Brainardovej z Fedu z pondelka bola prepálená. Trhy si uvedomili, že septembrové zvýšenie sadzieb v USA je stále reálne možné.

Dôležité správy z ekonomiky

Priemyselná produkcia Číny v auguste medziročne zvýšila tempo rastu z 6,0 percenta na 6,3 percenta čo je jednu desatinu percenta nad konsenzom. Maloobchodné tržby krajiny taktiež pozitívne prekvapili prekonávajúc očakávania o štyri desatiny, keď rástli 10,6 percenta oproti minuloročnému 10,2 percentnému rastu. Stabilizácia rastu čínskej ekonomiky tak znižuje pravdepodobnosť zásahov čínskej centrálnej banky v podobe znižovania úrokových sadzieb. 

Finalizovaný index spotrebiteľských cien Nemecka v auguste medzimesačne stagnoval ako indikovali predchádzajúce odhady. Medziročne ostal index rásť tempom 0,4 percenta v súlade s odhadmi. Harmonizovaný index spotrebiteľských cien krajiny medzimesačne klesol o jednu desatinu percenta, zatiaľ čo medziročne rástol tri desatiny percenta.

Prieskum ZEW z Nemecka pre súčasnú situáciu indikuje v septembri mierny pokles ekonomického sentimentu z 57,6 bodov na 55,1 bodov čo je deväť desatín bodu pod konsenzom. ZEW očakávania ostali nezmenené na úrovni 0,5 bodu. Nemecko benefituje z nízkej nezamestnanosti a nízkych úrokových sadzieb, problémom však ostáva utlmená globálna ekonomika a potenciálny dopad odchodu Veľkej Británie z EÚ.

Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie v auguste medzimesačne rástol 0,3 percentným tempom po poklese jednej desatiny v predošlom mesiaci. Chýbalo mu tak 0,1 percenta na očakávaný rast 0,4 percenta. Medziročne rástol index tempom 0,6 percenta. Rastu cien pomáha tlak na britskú libru, ktorú oslabilo britské referendum ako aj nedávne rozhodnutie Bank of England o uvoľnení monetárnej politiky. Jadrový index spotrebiteľských cien rástol v súlade s očakávaniami tempom 1,3 percenta.

Kľúčové očakávané udalosti

Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie dáta. Trhy by mohli zaujať slová centrálnych bankárov ECB: Ewalda Nowtnehoa Klaasa Knota.

Zaujalo nás

Rok znižovania štátnych ratingov

Fitch Ratings, jedna z najväčších ratingových agentúr na svete v tomto roku znížila rating rekordnému počtu krajín a to do jeho konca chýba ešte tri a pol mesiaca. Rating bol zatiaľ znížený dvadsiatim krajinám. Navyše počet krajín s negatívnym výhľadom – rizikom zníženia ratingu je viac ako tých s pozitívnym výhľadom. Z rozvinutých krajín sa do tejto rizikovej skupiny podľa agentúry Fitch radí napríklad Veľká Británia, Japonsko či Belgicko.
Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytci J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *