Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Ranný prehľad trhov 15. 1. 2018

Investície 15.01.2018 | 10:06 0 Komentárov
 • Americké akcie opäť prepisovali historické rekordy.
 • Euro na trojročných maximách voči doláru nad hladinou 122 dolárových centov.
 • Krátky koniec americkej výnosovej krivky na najvyššej úrovni od roku 2008.
 • Ropa na trojročných maximách, Brent tesne pod 70-dolárovou hranicou.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v piatok opäť prepisovali historické maximá, keď ich podporoval silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za predchádzajúci kvartál ukazujúci na ďalší rast firemných ziskov. Európske burzy kopírovali vývoj v USA no ich rast bol striedmejší pre prudké posilnenie sa eura.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnos dvojročného amerického dlhopisu sa prvý krát od krízového roka 2008 dostal nad dvojpercentnú hranicu, keď trh začína veriť v odraz inflácie a tým má väčšiu dôveru v zvyšovanie sadzieb Fedom. Postupne sa zdvíha aj krátky koniec nemeckej výnosovej krivky, keď trhoví hráči začínajú započítavať koniec kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na štvormesačné maximá v reakcii na výrazné oslabenie sa dolára voči euru, čo prebilo všeobecne pozitívny sentiment na trhoch a zníženú averziu voči riziku. Ropa rástla na nové trojročné maximá, keď sa Brent priblížil k 70 dolárovej hranici, k čomu okrem slabnúceho dolára pomohli aj slová ruského ministra pre energetiku Alexandra Novaka o tom, že zásoby komodity vo svete sú ešte stále vyvýšené, čo znížilo obavy trhu z toho, že pri súčasných zvýšených cenách by dohoda OPECu o znížení produkcie mohla byť zrušená.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo voči doláru na najsilnejšie úrovne od konca roka 2014, keď vzájomný výmenný kurz presiahol 122 dolárových centov. Trhy začínajú vsádzať na to, že ECB čoskoro zmení svoj slovník naznačujúc koniec kvantitatívneho uvoľňovania na prelome tohto a budúceho roka. Plusom pre euro bol aj pokrok pri rokovaniach o zostavení novej nemeckej vlády. Prudko sa posilnila aj britská libra po správach, že Španielsko aj Holandsko preferujú mierny brexit.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Zoskupenie úradujúcej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej CDU/CSU dosiahla predbežnú dohodu na sformovaní koaličnej vlády so socialistami SPD Martina Schultza, ktorí sú takisto v súčasnej vláde. Dohoda zahŕňa mierne zníženie daní pre strednú triedu, dôraz na posilnení EÚ vrátane vyšších príspevkov do jej rozpočtu, teda väčšie prerozdeľovania medzi štátmi ako aj potenciálne zvýšenie podielu čistej energie až na 65 percent z aktuálnych 38 percent. Zaujímavosťou je, že delegáti SPD v spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko zamietli veľkú koalíciu s CDU/CSU, no toto hlasovanie nie je záväzné pre SPD, no ilustruje prípadné prekážky, kým bude definitívne nová vláda postavená. SPD bude hlasovať o koalícii na celoštátnej konferencii v nedeľu 21. januára.
 • Agentúra Bloomberg informovala, že Španielsko aj Holandsko majú záujem na tom, aby mala Veľká Británia aj po odchode z EÚ čo najsilnejšie obchodné vzťahy so spoločenstvom a budú oponovať tvrdému brexitu, na ktorý tlačí Brusel s cieľom odradiť akýkoľvek ďalší štát od opustenia únie.
 • Obchodné dáta z Číny za december, ktoré boli zverejnené v piatok, prekvapili trhy najmä slabším importom krajiny, ktorý vzrástol medziročne len o 4,5 percenta, pričom konsenzus čakal rast až 15,1 percentný rast. Export očakávania prekonal o jednu desatinu percenta rastom 10,9 percenta medziročne. Prebytok obchodnej bilancie krajiny tak výrazne vzrástol na 54,69 miliárd amerických dolárov z 38,98 miliárd v predchádzajúcom mesiaci.
 • Index spotrebiteľských cien v USA v decembri medziročne aj medzimesačne spomalil podľa očakávaní na 2,1 a 0,1 percentný rast. Centrálnych bankárov však môže tešiť najvyšší rast jadrovej inflácie, očistenej o volatilné ceny potravín a energií, ktorá si pripísala medzimesačne 0,3 percenta, jednu desatinu nad očakávania, čo je navyše najvyšší rast od januára 2017. Medziročne vzrástla jadrová inflácia USA o 1,8 percenta, jednu desatinu nad očakávaniami.
 • Lepšie ako očakávané dáta doplnili v piatkovej sérii amerických makrodát očakávané maloobchodné tržby za december. Tržby medzimesačne vzrástli o 0,4 percenta, čo je o jednu desatinu menej ako odhadoval konsenzus. Hodnota predchádzajúceho mesiaca však bola revidovaná nahor na 0,9 percenta. Pozitívne výsledky dosiahli aj tržby očistené o volatilný predaj automobilov, ktoré prekonali konsenzus o jednu desatinu percenta rastom 0,4 percenta, s revidáciou predchádzajúcej hodnoty nahor na 1,3 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnešný deň je na makrodáta veľmi chudobný. V eurozóne bude zverejnená obchodná bilancia za november.
 • V USA sú zatvorený burzy pre štátny sviatok – Deň Martina Luthera Kinga.

 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *