Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Ranný prehľad trhov 15. 10. 2018

Investície 15.10.2018 | 09:54 0 Komentárov
  • Wall Street sa v závere minulého týždňa odrazila, keď ju podporil solídny štart výsledkovej sezóny firiem za tretí kvartál.
  • Dolár zastavil svoje straty podobne ako ropa po tom, ako sa zlepšil sentiment na trhoch.
  • Americký prezident Donald Trump sa cez víkend vyhrážal, že je pripravený zaviesť ďalšie dovozné tarify voči Číne.

AKCIOVÉ TRHY

V závere minulého týždňa ustal na akciových výpredaj inšpirovaný rastom úrokových sadzieb, obavami zo stupňovania obchodnej vojny a z toho vyplývajúce spomalenia globálneho ekonomického rastu a poklesu firemných marží, pričom Wall Street sa odrazila. Jednoducho nastala určitá úľavová rally, keď si trhy povedali, že veci nie sú až tak čierne. Plusom bol aj solídny začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál, kde banky J.P. Morgan, Citigroup aj Wells Fargo prekonali očakávania.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšenie sa sentimentu na akciových trhoch a pokles averzie voči riziku sa v piatok pretavil aj do limitovaného odrazu výnosov amerických dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo z dvojmesačných maxím a korigovalo predošlé zisky nadobudnuté v čase hlbokej paniky na trhoch, ktorá sa, aspoň nateraz zmiernila. To prispelo aj k odrazu cien ropy, hoci Medzinárodná energetická agentúra ako aj OPEC zhoršili výhľad rastu dopytu po nej pre známe veci- zníženie prospektov rastu svetovej ekonomiky a pre obchodné konflikty.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár v samom závere minulého týždňa mazal straty z ostatných dní, keď došlo podobne ako na iných trhoch aktív k opačnému pohybu kurzu v rámci korekcie predošlého smerovania spätého s panikou okolo vyšších úrokových sadzieb, obchodnej vojny a horších prospektov pre svetovú ekonomiku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Cez víkend stroskotali rokovania o brexitovej obchodnej dohode medzi Londýnom a Bruselom. Firmy pôsobiace vo Veľkej Británii sú tak čoraz nervóznejšie, podobne ako firmy zo zvyšku EÚ, ktoré majú veľkú obchodnú expozíciu voči Spojenému kráľovstvu. Bloomberg tvrdí, že najmä firmy pôsobiace na ostrovoch zvažujú presun mnohých operácií ako výskum a vývoj mimo krajiny.
  • Americký prezident Donald Trump sa vyhrážal zavedením ďalšieho kola dovozných taríf voči Číne pričom konštatoval, že zasahovanie Číny do americkej politiky je väčším problémom ako zasahovanie Kremľa.
  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová z Kresťanskodemokratickej únie bude čeliť novým turbulenciám v rámci vládnucej koalície po tom, ako sesterská Kresťanskosociálna únia získala v regionálnych voľbách v Bavorsku historicky najmenej hlasov a stratila väčšinu v lokálnom parlamente. Ešte horšie sa darilo sociálnym demokratom, ktorý skončili až na piatom mieste a stratili až polovičku mandátov. Naopak hlavnými beneficientmi posunu hlasov boli Zelení a populistická AFD.
  • Cez víkend mal vystúpenie prezident ECB Mario Draghi, v ktorom vyjadril presvedčenie, že Brusel sa s Rímom napokon dohodnú na rozpočte na budúci rok. Dodal, že situácia okolo talianskych verejných financií sa až príliš dramatizuje, a že nejde o prvýkrát, keď sa fiškálna politika odchyľuje od bruselských rozpočtových pravidiel. Okrem toho konštatoval, že veľké riziko pre svetovú ekonomiku je americko-čínsky obchodný konflikt ako aj rastúce úrokové sadzby a veľké precenenie aktív na trhoch.
  • Na poli makrodát bola v piatok bola zverejnená obchodná bilancia Číny za september, kde prebytok zahraničného obchodu napriek očakávanému poklesu pod 20 miliárd amerických dolárov výrazne vzrástol až na takmer 32 miliárd amerických dolárov. Za zmenou stál neočakávaný rast exportu v septembri medziročne o 14,5 percenta, pričom konsenzus čakal rast len o 8,2 percenta. Import pri tom vzrástol o 14,3 percenta, pri očakávaní mierne vyššieho rastu o 15,3 percenta. Inflačné čísla v Nemecku podľa septembrovej finalizácie ostali nezmenené a medzimesačne tak index spotrebiteľských cien vzrástol o 0,4 percenta a medziročne o 2,3 percenta. Priemyselná produkcia eurozóny v auguste medzimesačne vzrástla o jedno percento, pri jej očakávanom raste len o štyri desatiny percenta. Medziročne produkcia vzrástla o deväť desatín pri očakávaní poklesu troch desatín percenta. Okrem toho bola zmena predošlého mesiaca revidovaná nahor na medzimesačný pokles siedmych desatín a medziročne na rast troch desatín percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes môžu investorov zaujať najmä odhadované čísla septembrových maloobchodných tržieb.
  • Zaujať môže svojim prejavom aj viceprezident ECB Luis de Guindos v Madride vo večerných hodinách.

ZAUJALO NÁS

Európa chce vlastnú megatováreň na batérie

Európska únia plánuje povoliť štátnu podporu výskumu elektrických batérií v miliardách eur ako aj podporu spoločnostiam, ktoré by postavili továrne na batérie. Brusel sa totiž obáva, že automobilový priemysel, ktorý v Európe zamestnáva približne 13 miliónov ľudí by mohol začať zaostávať pri masovej produkcii elektrických vozidiel, vzhľadom na veľkú závislosť dodávok batérií z Ázie. Podľa údajov spoločnosti Bloomberg je až 80 percent plánovanej aj existujúcej produkcie batérií sústredenej v Ázii, pričom Čína vedie so 69 percentami. USA výrazne zaostáva s 15 percentami, zatiaľ čo samotná Európska únia produkuje len 4 percentá.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *