Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 15. 11. 2018

Investície 15.11.2018 | 09:50 1 Komentár
 • Britská vláda schválila predbežnú brexitovú dohodu, vo vládnucej konzervatívnej strane však vrie nespokojnosť s premiérkou Mayovou.
 • Akciové trhy pod tlakom, keď im nohy podráža politická neistota v USA, či v Taliansku, nejasnosti okolo vývoja obchodnej vojny a obavy zo spomaľovania ekonomického rastu.
 • Nemecká ekonomika zaznamenala v treťom štvťroku záporný rast, prvý od roku 2015.

AKCIOVÉ TRHY

Americký akciový trh aj naďalej zaznamenáva svoj prepad. Hlavné akciové indexy ťahal k zemi pokles akcií Applu, ktoré tak reagovali na obavy z poklesu dopytu po iPhonoch. Nálade nepridali  ani komentáre Demokratickej strany, ktorá má po novom väčšinu v Snemovni reprezentantov, že nová obchodná dohoda medzi USA, Kanadou a Mexikom musí byť zmenená ešte predtým ako sa dostane do Kongresu. Mínusom pre akcie boli aj pretrvávajúce obavy zo spomaľovania globálneho rastu. V dôsledku pretrvávajúcej averzie nedokázali európske akcie využiť ich skorší nárast a obchodovanie tiež uzavreli v červených číslach.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne klesali pri negatívnom sentimente na trhoch. Ceny nemeckých dlhopisov takisto rástli, keď reflektovali na stav turbulentného politického vývoja v rámci snahy Spojeného kráľovstva o dosiahnutie dohody o výstupe z Európskej únie, ktorú síce britský kabinet odsúhlasil, no vzhľadom na tlaky na odstránenie premiérky Theresy Mayovej vlastnými straníkmi to ešte neznamená definitívnu dohodu. Navyše Taliansko reagovalo na Brusel vyhlásením, že nijako neplánuje upraviť svoj rozpočet.

KOMODITNÉ TRHY

Cena zlata vrástla v reakcii na skĺznutie dolára zo svojho 16 mesačného maxima. Po dvanástich dňoch sa zastavil prepad cien ropy, keď trh konečne bral do úvyhy správy o tom, že OPEC a spriaznené krajiny zvažujú zníženie produkcie už v budúcom roku.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár oslaboval voči euru aj libre potom, ako britská vláda schválila predbežnú brexitovú dohodu. Mínusom pre dolár bolo aj vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý síce povedal, že americká ekonomika je silná, no v budúcom roku bude zrejme čeliť silným protivetrom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Britská vláda na včerajšom zasadnutí schválila predbežnú dohodu o brexite, čo zabezpečí, že Spojené kráľovstvo zostane v colnej únii s EÚ. Na druhej strane optimizmus trhu je len limitovaný vzhľadom k tomu, že vnútri vládnucej konzervatívnej strany rastie nespokojnosť s premiérkou Theresou Mayovou ako aj s vyjednanými podmienkami brexitovej dohody. To by mohlo v konečnom dôsledku znamenať revoltu, nového lídra, a riziko tvrdého brexitu, keď by rekonštruovaná vláda nesúhlasila so súčasnými podmienkami rozvodu s EÚ.
 • Podľa nemeckého štatistického úradu klesol HDP Nemecka za druhý kvartál o 0,2 percenta medzikvartálne, čo je prvý pokles od prvého polroka 2015. Na medziročnej báze spomalil tempo rastu na 1,1 percenta z 2,3-percentného tempa na konci druhého štvrťroku. Predbežný odhad HDP eurozóny potvrdil prvotné dáta, keď ekonomika rástla 0,2- percentným medzikvartálnym a 1,7- percentným medziročným tempom rastu. Za slabosťou stoja jednorazové problémy nemeckej ekonomiky, najmä v automotive sektore, ktorý kvári oneskorenie ohľadne certifikovania vozidiel pri prechode na nové prísnejšie emisné normy. Navyše sa pod pomalší rast podpisuje obchodná vojna a spomaľovanie rozvíjajúcich sa krajín.
 • Z eurozóny boli zverejnené aj čísla priemyselnej produkcie za september, ktorá klesla medzimesačne o 0,3 percenta a medziročne o 0,9 percenta. To len potvrdzuje slabosť ekonomického rastu eurozóny v ostatnom čase.
 • Talianska vláda, podľa očakávaní a jej vlastných avizovaní povedala Európskej komisii, že plánovaný rozpočet na budúci rok nemieni prerábať. Otázne je ako sa k Rímu teraz postaví Brusel. Na jednej strane by ho mal potrestať, aby si zachoval tvár, a aby to bol jasný signál ďalším krajinám, že pravidlá sa musia dodržiavať. Na druhej strane, trest pre Rím situáciu v jeho krehkej ekonomiky ešte zhorší, podkope sentiment i mimo Talianska, výsledkom čoho môže byť, že to negatívne zasiahne aj EÚ.
 • Októbrová inflácia v Spojených štátoch rástla v súlade s očakávaním 0,3- percentným medzimesačným tempo a 2,5-percentným medziročným. Jadrová inflácia však mierne spomalila, čo bolo prekvapením, keď rástla 2,1- percentným medziročným tempom pri očakávaní 2,2 percenta. Dolár reagoval na tieto dáta miernym oslabením.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia budú zverejnené októbrové dáta maloobchodných tržieb z Veľkej Británie a septembrová obchodná bilancia z eurozóny.
 • Pozornosť trhu sa bude sústreďovať najmä na americká dáta: novembrový prieskum aktivity v regióne New Yorku-tzv. Empire Manufacturing, Prieskum Philly Fedu za rovnaký mesiac, októbrové maloobchodné tržby a pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Švajčiarsko chce transparentnejšie zlato

Švajčiarska federálna rada zverejnila v stredu ráno správu, o vplyve trhu so zlatom na porušovanie ľudských práv. Na základe záverov, že ťažba a obchodovanie so zlatom má vo veľa prípadoch zlý vplyv na život domorodého obyvateľstva, na prístup k zamestnancom, spôsobuje ničenie životného prostredia a porušuje ľudské práva, exekutíva žiada, o väčšiu transparentnosť a informovanosť o dovoze zlata do krajiny. Len v minulom roku krajina doviezla do krajiny zlato v hodnote 109 miliárd švajčiarskych frankov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Jedna odpoveď na “Ranný prehľad trhov 15. 11. 2018”

 1. Michal Kemka píše:

  Chudáci občania Švajčiarska, keď ich domorodému obyvateľstvu porušujú ľudské práva a ničia životné prostredie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *