Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Ranný prehľad trhov 15. 11. 2019

Investície 15.11.2019 | 09:59 0 Komentárov
 • Nemecká ekonomika sa v treťom kvartáli tesne vyhla technickej recesii, z Číny však dorazili slabé októbrové makrodáta.
 • Na trhoch sa strieda optimizmus z možnosti skorého uzavretia „fázy jedna“ čínsko-americkej obchodnej dohody s pesimizmom, že rokovania vedú do slepej uličky.
 • Šéf Fedu Jerome Powell označil ekonomiku Spojených štátov ako „hviezdnu“, a verí v pokračovanie jej rastu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy včera len stagnovali, hoci technicky zelená nula indexu S&P 500 znamenala nové historické maximum. Za prešľapovaním na mieste stáli opätovné obavy ohľadne smerovania čínsko-amerického obchodného sporu, keď denník Wall Street Journal napísal, že Peking odmieta tlaky Bieleho domu na obmedzenie technologických transferov a zlepšenie ochrany duševného vlastníctva a navyše váha aj s nákupmi amerických poľnohospodárskych produktov. Sentiment okolo obchodných treníc podkopali aj správy, že americký Kongres chce hlasovať o legislatíve podporujúcej protestujúcich v Hongkongu. Tieto faktory ponorili do červeného aj európske trhy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisových trhov sa opäť dostali pod klesajúci tlak pre zverejnenie série slabších čínskych makrodát a neistôt ohľadne toho, kedy príde k podpísaniu „fázy jedna“ obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou. To platilo aj pre nemecké výnosy napriek tomu, že krajina sa v treťou kvartáli tesne vyhla technickej recesii.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav pri reeskalácii nervozity okolo obchodnej vojny a páde výnosov na dlhopisových trhoch získavalo na sile. Naopak ropa z rovnakých dôvodov klesala.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa včera voči doláru mierne posilnilo a vzájomný výmenný kurz sa posunul nahor o približne 30 pipsov najmä vďaka tomu, že dáta rastu nemeckého HDP za tretí kvartál pozitívne prekvapili a krajina sa vyhla technickej recesii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Hoci včera v priebehu dňa rástli pochybnosti o tom, že Čína dokáže so Spojenými štátmi uzavrieť čoskoro „fázu jedna“ obchodnej dohody, večer prišiel opäť obrat. Stáli za tým vyjadrenia hlavného ekonomického poradcu Bieleho domu Larryho Kudlowa o tom, že rokovania s Čínou idú do finálne. Navyše Peking zrušil štyri roky trvajúci zákaz dovozu americkej hydiny.
 • Včera mal vystúpenie šéf Fedu Jerome Powell, ktorý označil ekonomiku Spojených štátov ako „hviezdnu“ a vyjadril dôveru v to, že ekonomický rast bude ďalej pokračovať.
 • Včera bola zverejnená séria októbrových dát z Činy, ktorá vyvolala vrásky na čele ohľadne stavu lokálnej ekonomiky. Tempo rastu investícií sa od začiatku roka do konca októbra medziročne spomalilo na 5,2 percenta po 5,4-percentnom raste do konca septembra, trh dúfal, že ostane na septembrovej úrovni. V októbri sa medziročne spomalil aj rast priemyselnej produkcie na 4,7 percenta po 5,8-percentnom septembrovom raste pri konsenze 5,4 percenta. Za očakávaniami zaostal aj medziročný rast maloobchodných tržieb so 7,2-percentným tempom po 7,8-percentnom tempe v septembri.
 • Z Nemecka dorazil rýchli odhad rastu HDP za tretí kvartál, ktorý ukázal, že krajina sa tesne vyhla technickej recesii. Medzikvartálny rast dosiahol 0,1 percenta (vs. konsenzus -0,1 percenta) po 0,2-percentnom poklese v druhom štvrťroku. Na medziročnej báze rástla nemecká ekonomika 1,0 percentným tempom po stagnácii za obdobie apríl-jún. Rýchly odhad rastu bol zverejnený aj na úrovni eurozóny a za tretí kvartál dosiahol 1,2-percentný rast. Celkovo sa ukazuje, že pravdepodobnosť recesie v menovej únii je napriek slabosti rastu nízka.
 • Včera boli z Európy dopoludnia zverejnené ešte britské maloobchodné tržby, ktoré v októbri rástli medziročne 2,7-percentným tempom, čo zaostalo za 3,4-percentným konsenzom. Očakával sa skokovitejší medziročný nárast pre efekt predzásobenia sa pred pôvodne stanoveným dátumom brexitu 31. októbra.
 • V Spojených štátoch boli zverejnené včera len pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Pokračujúce sa držia tesne pod hranicou 1,7 milióna a nové tesne nad hranicou 200-tisíc. Celkovo je obraz trhu práce v USA zdraví.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia budú zverejnené finálne čísla rastu spotrebiteľských cien za október z eurozóny.
 • Popoludní bude trhy zaujímať najmä októbrové číslo amerických maloobchodných tržieb, spolu s novembrovým prieskumom nálady vo výrobnom sektore New Yorku – tzv. empire manufacturing. Okrem toho bude zverejnená aj októbrová priemyselná produkcia.

ZAUJALO NÁS

Rozmach fúzií

Poradenská spoločnosť EY vo svojom Barometri investičnej dôvery uviedla, že v najbližších 12 mesiacoch plánuje akvizíciu až viac ako polovica svetových firiem. Hlavným motorom fúzií a akvizícií je záujem o nové technológie a talenty, ako aj prebytok likvidity na trhu. Najatraktívnejšími investíciami destináciami zostávajú aj naďalej Spojené štáty a Veľká Británia.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *