Nedeľa 24. marca. Meniny má Gabriel

Ranný prehľad trhov 15. 3. 2018

Investície 15.03.2018 | 09:24 0 Komentárov
  • Strach z obchodnej vojny medzi USA a Čínou poslal akcie do strát.
  • Ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov v nervóznom trhovom prostredí rástli.
  • Ropa pod tlakom, keď jej zásoby vo vyspelých krajinách v januári prvýkrát po ôsmich mesiacoch rástli.

AKCIOVÉ TRHY

Americké a čiastočne aj európske akciové trhy ostali aj v stredu pod predajným tlakom, keď rastú obavy z vypuknutia veľkej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil, že chce zaviesť clá v objeme 60 miliárd dolárov na čínske tovary.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nervozita na trhoch sa pretavila do rastu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka či Spojených štátov. Prispelo k tomu aj zverejnenie slabšieho rastu amerických maloobchodných tržieb za február či faktu, že inflácia sa v krajine výraznejšie neodrazila. Navyše prezident ECB Mario Draghi sa prezentoval holubičím slovníkom, keď konštatoval, že inflácia ostáva utlmená v porovnaní s predchádzajúcimi obnovami.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek negatívnemu sentimentu na trhoch len stagnovalo, keď sa zásadnejšie nepohol ani kurz dolára na devízových trhoch, na ktoré je kov mimoriadne citlivý. Ropa sa konsolidovala na znížených úrovniach, keď najnovší report amerických zásob ukázal ich rast za minulý týždeň, no zároveň prišlo k väčšiemu ako očakávanému poklesu zásob palív. Čierne zlato ostáva vo všeobecnosti pod tlakom, keď výrazne rastie americké bridlicová ťažba na nové historické maximá, a kartel OPEC informoval, že zásoby ropy vo vyspelých krajinách rástli v januári prvý krát po ôsmich mesiacoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár voči euru stagnoval pod 124 centami, keď sa vzájomne vykompenzovali správy o zámere Bieleho domu zaviesť špeciálne clá voči Číne a reč hlavy ECB Maria Draghiho o tom, že skončí kvantitatívne uvoľňovanie až vtedy, keď bude vidieť udržateľný odraz inflácie smerom k cieľu centrálnej banky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prezident ECB Mario Draghi sa včera prezentoval holubičím slovníkom, keď povedal, že menová politika ostane trpezlivá, trvácna a obozretná napriek tomu, že má väčšiu dôveru v dosiahnutie inflačného cieľa. Stále však potrebuje presvedčivejšie dôkazy, že dynamika inflácie sa vyvíja správnym smerom (k dvojpercentnému inflačnému cieľu. Jasne naznačil, že podmienkou ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania je vyššia inflácia, nie vyšší rast ekonomiky.
  • Novým top ekonomickým poradcom amerického prezidenta Donalda Trumpa sa stane Larry Kudlow, ktorý nahradí Garyho Kohna. Kudlow má pritom podobné názory na ekonomiku ako Cohn, keď takisto vítal nižšie dane, dereguláciu a s prezidentom sa zhodol aj na obmedzení imigrácie. Na druhej strane sa jeho názory ohľadne protekcionizmu v zahraničnom obchode s prezidentom rozchádzajú, no rešpektuje ich. Trump chce po novom zaviesť tarify voči Číne v celkovom objeme 60 miliárd dolárov.
  • Februárové čísla priemyselnej produckie Číny prekonali očakávania a ukázali na akceleráciu rastu oproti januáru. Maloobchodné tržby krajiny vo februári naopak mierne spomalili tempo rastu oproti predošlému mesiacu, čo však bolo v súlade s odhadmi.
  • V Nemecku boli zverejnené indexy spotrebiteľských cien podľa februárovej finalizácie, ktorá však trhy ničím neprekvapila a dodala len očakávané hodnoty. Medzimesačne tak cenová hladina zotrvala rásť tempom 0,5 percenta a medziročne o 1,4 percenta.
  • Odhadované maloobchodné tržby za február v USA medzimesačne poklesli o jednu desatinu, napriek očakávaniam rastu o tri desatiny. Pokles predošlého mesiaca však bol revidovaný z poklesu troch desatín na pokles jednej desatiny percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude v USA zverejnený Index Empire Manufacturing za marec, prieskum newyorského Fedu sentimentu vo výrobnom sektore štátu New York. Okrem toho ponúkne svoj podnikateľský výhľad pre marec aj Fed vo Philadelphii. Zároveň budú zverejnené nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA.

ZAUJALO NÁS

Najväčšia Nórska ropná spoločnosť mení meno

Statoil, najväčší Nórsky producent ropy, chce zmeniť svoje meno na Equinor ako súčasť snahy spoločnosti rozšíriť svoje pôsobenie do obnoviteľných zdrojov energie, mimo produkcie ropy a plynu. Zmena názvu spoločnosti, ktorej 67 percent vlastní štát, nasleduje vyhlásenie staré len niekoľko mesiacov najväčšieho štátneho fondu na svete, ktorý chce znížiť svoje investície do ropy a plynu. Nové meno ma reflektovať rovnosť – equi, zatiaľ čo druhá časť ma poukazovať na nórsky pôvod.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *