Streda 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 15. 5. 2019

Investície 15.05.2019 | 10:05 0 Komentárov
 • Rast nemeckej ekonomiky sa v provom kvartáli odrazil s 0,4-percentným medzikvartálnym a 0,7-percentným medziročným rastom.
 • Z Číny dorazili ďalšie slabšie aprílové makrodáta, čo vyvoláva očakávania zvýšenia stimulov Pekingom.
 •  Americký prezident Donald Trump vyzval Fed, aby urobil kroky, ktoré by priniesli ekonomike úľavu od ťažkostí obchodnej vojny.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa vo včerajší obchodný deň dokázali spamätať z pondelkových výpredajov a pripísali si slušné zisky. Ukľudnenie nervóznej nálady prišlo po slovách amerického rezidenta Donalda Trumpa na adresu čínskeho prezidenta Xi Jin-pinga, s ktorým má výnimočný vzťah, ich priateľstvo je neobmedzené a aj naďalej budú rokovať o dohode, ktorá povedie k ukončeniu obchodného sporu. Po uvoľnení napätia sa odrazili aj európske akcie s viac ako jednopercentnými ziskami. K oživeniu na akciových trhoch prispel aj nárast cien ropy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Znížená averzia voči riziku v nádeji riešenia obchodného sporu medzi USA a Čínou sa prejavila v poklese cien amerických dlhopisov a odraze výnosových kriviek zo 6-týždňového minima. Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov len stagnovali. Rizikové prirážky talianskych dlhopisov rástli v reakcii na špekulácie o predčasných voľbách a v reakcii na vyhlásenie podpredsedu vlády Mattea Salviniho o to, že krajina je pripravená nedodržať fiškálne pravidlá.

KOMODITNÉ TRHY

Upokojenie na akciových trhoch a posilňovanie dolára zastavili rast cien zlata, ktoré sa usadilo pod 1300 dolárovou hranicou. Ceny ropy na svetových trhoch vzrástli potom, ako Saudská Arábia oznámila útoky dronov na ropovody a ropné zariadenia v krajine, čo prispelo k ďalšej eskalácii napätia na Blízkom východe potom, ako cez víkend došlo k sabotážam ropných tankerov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár sa vymanil z tlaku svojich konkurentov a po štvordňovom poklese dokázal posilniť. Americký prezident Donald Trump potvrdil, že obchodné rozhovory s Čínou sa nezrútili a aj naďalej budú pokračovať. Euro strácalo pod tlakom zhoršenia májových ekonomických očakávaní v Nemecku. Mínusom bola aj nervozita z Talianska, kde sa možno schyľuje k predčasným voľbám a vláda opäť signalizuje neochotu dodržať fiškálne pravidlá.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Hlavným makročíslom utorka bol májový prieskum ZEW medzi nemeckými finančníkmi, ktorý ukázal zlepšenie sa hodnotenia súčasnej situácie prvé od septembra 2018, na druhej strane očakávania sa prvýkrát od septembra 2018 zhoršili na -2,1 bodu z 3,1 bodu, pričom konsenzus trhu čakal pokračovanie trendu rastu optimizmu.
 • Včerajšie dáta ukázali na pokles miery nezamestnanosti vo Veľkej Británii na 3,8 percenta z 3,9 percenta za priemer troch mesiacov končiacich sa marcom pri súčasnom zvoľnení sa medziročného rastu miezd na 3,2 percenta z 3,5 percenta.
 • Okrem toho boli zverejnené marcové dáta priemyselnej produkcie z eurozóny za marec, ktoré ukázali na jej pokles o 0,6 percenta, čo bolo lepšie ako konsenzus na úrovni -0,8 percenta.
 • Americká centrálna banka Esthere Georgeová vyhlásila, že v súčasnej situácii nevidí dôvod k znižovaniu úrokových sadzieb. Dodala, že takýto krok (ktorý stále započítava trh) by mohol viesť k bublinám na trhoch aktív a k recesii. Naproti tomu americký prezident Donald Trump opäť raz tlačil na Fed, aby uvoľnil menovú politiku, keď vyhlásil, aby Fed urobil to isté, čo čínska centrálna banka s cieľom úľavy od ťažkostí spôsobených obchodnou vojnou.
 • Z Talianska prichádza do Európy opäť nervozita, keď podpredseda vlády a líder strany Liga Matteo Salvini vyhlásil, že jej krajina je pripravená porušiť fiškálne pravidlá EÚ. Navyše miestne noviny špekulujú, že by mohlo prísť k predčasným voľbám, keď Liga by chcela kapitalizovať rast popularity alebo by mohla vymeniť koaličného partnera za „štandardnejšiu“ stranu s podporu starého známeho viacnásobného premiéra Silvia Berlusconiho.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V skorých ranných hodinách bola zverejnená séria dát z Číny, ktorá zaostala za očakávaniami, keď aprílové dáta ukázali spomalenie sa rastu priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb ako aj investícií. Tieto výsledky len prilejú benzín do nervozity na trhoch.
 • Ráno boli publikované pozorne sledované čísla rastu HDP Nemecka za prvý kvartál, ktoré ukázali odraz rastu ekonomiky. Na medzikvartálnej báze rástla 0,4-percentným tempom po stagnácii v závere roka 2018. Na medziročnej báze dosiahla 0,7-percentné tempo rastu po 0,6-percentnej dynamike za posledné tri mesiace roka 2018.
 • Dnes dopoludnia bude zverejnený aj rýchly odhad rastu HDP eurozóny.
 • V USA budú pozorne sledované najmä aprílové maloobchodné tržby a májový prieskum aktivity vo výrobnom sektore Empire Manufacturing.
 • Trhy budú pochopiteľne, pozornejšie ako obyčajne, sledovať aj twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho prípadné vyjadrenia sa o Číne.

ZAUJALO NÁS

Amazon motivuje svojich zamestnancov k odchodu

Americký gigant Amazon poskytne 10-tisíc dolárov ako vstupný kapitál pre založenie vlastného start-upu zameraného na doručovacie služby. Ponuka platí pre odchádzajúcich zamestnancov, ktorý svoje podnikanie otvoria v USA. Amazon tiež uviedol, že týmto bývalým zamestnancom bude po odchode z práce po dobu troch mesiacov vyplácať ich pôvodnú hrubú mzdu. Spoločnosť tak pokračuje v zavádzaní programu „Pay to Quit“, ktorý sa snaží predovšetkým motivovať nespokojných pracovníkov k odchodu.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *