Piatok 24. január. Meniny má Timotej

Ranný prehľad trhov 15. 7. 2019

Investície 15.07.2019 | 09:30 0 Komentárov
  • Americké akcie pokračovali v prepisovaní historických maxím, keď obavy zo slabej kvartálnej firemnej výsledkovej sezóny a spomaľovania ekonomického rastu prekryli prospekty zníženia sadzieb Fedom.
  • Čínska ekonomika rástla v druhom kvartáli 6,2-percentným medziročným tempom, je to najpomalšia dynamika za ostatných takmer 30 rokov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v závere minulého týždňa, v plnom očakávaní znižovania úrokových sadzieb Fedom, pokračovali v prepisovaní svojich historických maxím. K uvoľnenému postoju predsedu Fedu Jeromeho Powella k expanzívnej menovej politike, sa priklonil aj šéf chicagského Fedu Charles Evans, ktorý vidí najväčší problém v nedostatočnej inflácii. Dosiahnutie dvojpercentnej hranice by si podľa neho vyžiadalo ďalšiu menovú podporu. Výrazne sa nedarilo akciám spoločnosti Johnson&Johnson, ktoré stratili viac ako štyri percentá po zverejnení správy, že bude prebiehať vyšetrovanie americkým ministerstvom spravodlivosti ohľadom rakovinotvornosti detského zásypu. Európske akcie sa neudržali na pozitívnej vlne a zaznamenali zmiešané obchodovanie potom, ako nemecká automobilka Daimler oznámila, že v tomto roku očakáva oveľa nižší zisk ako vlani, čo len potvrdilo napätú situáciu v automobilovom priemysle. Išlo o ďalší profit warning firmy v priebehu pár týždňov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké dlhopisové výnosy v reakcii na holubičie postoje predstaviteľov Fedu mierne poklesli, čím skorigovali svoj tohto týždňový nárast. Európske dlhopisové výnosy po prekvapivo lepších číslach priemyselnej produkcie v eurozóne za máj pokračovali v odraze zo svojich miním.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato podporené slabším dolárom sa pevne ustálilo nad 1400-dolárovou hranicou. Napätie medzi USA a Iránom spolu s tropickou búrkou Barry v Mexickom zálive, ktorá obmedzila produkciu v tejto oblasti na polovicu, naďalej tlačili na rast cien ropy, ktorá si za celý týždeň pripísala takmer päť percent.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár zostával pod tlakom očakávaného zníženia úrokových sadzieb Fedom a voči svojim konkurentom sa pohyboval okolo 10-dňového minima. Prekvapivý nárast priemyselnej produkcie eurozóny medzimesačne o takmer jedno percento pomohol euru mierne posilniť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok bola zverejnená séria čísel z čínskej ekonomiky, ktorá signalizovala spomaľovanie tempa jej rastu. Prebytok obchodnej bilancie v júni síce narástol na takmer 51 miliárd dolárov, čo bolo spôsobené až 7,3-percentným medziročným poklesom importov indikujúcim slabý domáci dopyt. Plusom však bolo, že tzv. ukazovateľ agregátneho financovania, ktorý by mal signalizovať s určitým oneskorením rast ekonomickej aktivity rástol výrazne nad očakávania a dosiahol 2260 miliárd čínskych juanov pri konsenze 1900 miliárd a májovom 1400 miliardovom čísle.
  • V piatok bola okrem toho zverejnená štatistika priemyselnej produkcie z eurozóny za máj, ktorá zaznamenala medzimesačne vyšší rast ako čakal trh (0,9 percenta vs. 0,2 percenta) a na medziročnej báze poklesla menej ako sa čakalo (-0,5 percenta vs. -1,6 percenta). Tak či onak ide o čísla, ktoré hovoria o slabosti priemyslu eurozóny na konci druhého kvartálu.
  • Prezident chicagskeho Fedu Charles Evans vyhlásil, že je potrebné väčšie monetárne uvoľnenie s cieľom zvýšiť infláciu smerom k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky. Navyše holubičo sa vyjadril aj prezident richmondského Fedu Thomas Barkin, ktorý jasne povedal, že riziká ekonomiky sú smerom nadol.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes v skorých ranných hodinách bola zverejnené séria ďalších čínskych makrodát. HDP za druhý kvartál rástol medziročne 6,2-percentným tempom, čo predstavuje najpomalší rast za takmer 30 rokov. Plusom je, že číslo aspoň naplnilo očakávané spomalenie tempa rastu po 6,4-percentnom raste v prvom kvartáli. Na medzikvartálne báze rástlo HDP 1,6-percentným tempom po 1,4-percentnej dynamike rastu za prvé tri mesiace roka, čo dáva nádej, že ekonomika by sa mohla zastabilizovať. Konštruktívne pôsobili aj ďalšie čínske dáta. Investičná aktivita rástla v júni (YTD) 5,8-percentným tempom, čo prekonalo konsenzus na úrovni 5,5 percenta a ide aj o akceleráciu rastu po májových 5,6-percentách. Aj priemyselná produkcia v júni prekonala očakávania, keď dosiahla medziročné 6,3-percentné tempo rastu, pri očakávaní 5,2-percentného tempa a májovom raste na úrovni 5,0 percenta. A napokon aj medziročný rast maloobchodných tržieb prekonal v júni konsenzus, keď rástol 9,8- percentným tempom po 8,6-percentnom raste v máji.
  • Z makrodát budú dnes zverejnené len americké čísla nálady vo výrobnom sektore v regióne New York za júl podľa prieskumu Empire Manufacturing.

ZAUJALO NÁS

Najväčšia baňa na diamanty končí

Najväčšia diamantová baňa na svete Agryle, ktorá je známa ružovými a červenými diamantmi, bude v budúcom roku po takmer štyroch desaťročiach zavretá. Rozhodol o tom jej vlastník, nadnárodný ťažobný gigant Rio Tinto, pretože zásoba ekonomicky rentabilných kameňov sa chýli ku koncu. Baňa je zdrojom približne 90 percent svetovej produkcie ružových diamantov, ktoré patria k najdrahším. Aj keď priťahujú najviac pozornosti, ružové kamene predstavujú menej ako 0,01 percenta celkovej produkcie bane. Krok zavrieť Agryle by mohol naštartovať rast ceny diamantov, ktorá klesá už osem rokov, nakoľko z trhu zmizne ročná produkcia 14 miliónov karátov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *