Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

Ranný prehľad trhov 15. 7. 2020

Investície 15.07.2020 | 10:05 0 Komentárov
  • Wall Street včera rástla po správach, že vakcína firmy Moderna vytvorila v prvých testoch protilátky na koronavírus.
  • Zlato sa posunulo na najvyššie úrovne za ostatných deväť rokov pri oslabení sa dolára, keď na jednej strane síce rástli akciové trhy a ekonomika ukazuje znaky oživovania sa, na druhej rastie aj napätie medzi Pekingom a Washingtonom.
  • Júlový prieskum ZEW medzi nemeckými finančníkmi naznačuje, že miestna ekonomika sa začína stabilizovať po výraznom pokoronašokovom odraze.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie pokračovali v trende nastolenom z USA v pondelok večer a výraznejšie oslabovali. Negatívne reagovali na sprísňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu a taktiež na zhoršovanie vzájomných vzťahov medzi USA a Čínou. To spôsobilo odmietnutie nárokov Pekingu na zdroje v Juhočínskom mori Washingtonom, ako aj čínske sankcie voči americkej spoločnosti Lockheed Martin, či správy o tom, že USA sa chystajú Číne vypovedať zmluvu o vzájomnom poskytovaní informácií o audite firiem, čo by sa mohlo vnímať ako ďalší krok k vytlačeniu čínskych spoločností z amerických búrz. Wall Street sa dokázala vymaniť z týchto negatívnych tendencií a aj napriek úvodným stratám zamierila prudko nahor. Pritom zmiešané výsledky amerických bánk nabúrali predstavu o prekonávaní nízko nastavených očakávaní tržieb aj ziskovosti počas práve rozbiehajúcej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Optimistická nálada tak plynie hlavne z rýchleho pokroku pri vývoji vakcíny na Covid-19 a rýchleho odrazu po koronakríze, ktorý by nemusela narušiť ani druhá vlna pandémie. Najhorším performerom dňa bol Technologický Nasdaq, keď reštriktívne opatrenia proti koronavírusu postihli hlavne Kaliforniu, ktorá sa pokladá za technologický raj Ameriky.

DLHOPISOVÉ TRHY

S obratom na amerických akciách sa zastavil pokles výnosov amerických dlhopisov, ktoré nakoniec zakončili obchodovanie takmer bez zmeny. Negativizmus na starom kontinente poslal nadol výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov z jadra eurozóny, k čomu prispela zhoršená dôvera investorov v nemeckú ekonomiku po troch mesiacoch rastu.

KOMODITNÉ TRHY

S rastúcim čínsko-americkým napätím a oslabujúcim sa dolárom, si zlato upevňovalo pozíciu nad 1800 dolárovou hranicou. Ropa spočiatku atakovala minimum na úrovni 39 dolárov, avšak výpredaj bol i tu odvrátený a nakoniec znovu pokorila hladinu 40 dolárov za barel. K obratu prispela neistota okolo znižovania obmedzenia produkcie kartelu OPEC+, ako aj očakávania poklesu zásob suroviny na americkom trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslaboval. Prispela k tomu akciová really a posilňovanie eura, ktoré sa ocitlo v centre diania vďaka nádeji na dohodu o stimulačnom balíku EÚ, ktorý by mal obmedziť ekonomické škody spôsobené pandémiou koronavírusu. K jeho atraktivite prispel aj odraz májovej  európskej priemyselnej výroby v tvare „V“, po prudkom aprílovom prepade. Voči doláru sa dokonca dostalo k štvormesačnému maximu na úrovni 114 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavným ekonomickým zverejnením z Európy včera bol júlový prieskum nálady medzi nemeckými finančníkmi ZEW. Sentiment sa prvý krát od februára zhoršil na 59,3 bodu z júnových 63,4 bodu, čo naznačuje, že ekonomika sa počas leta začína vyrovnávať (a neoživuje sa po koronašoku tak masívne). Koniec koncov aj alternatívne vysokofrekvenčné dáta ako prejdená vzdialenosť nákladných automobilov na diaľniciach (dáta mýtneho systému) ukazujú, že v ostatných týždňoch dosahujú 90 percent predkrízových úrovní bez nejakého rastu. Navyše mnoho nemeckých firiem oznámilo v ostatných dňoch značnú redukciu zamestnancov v nasledujúcich rokoch, čo ilustruje permanentné poškodenie ekonomiky a aj štrukturálne zmeny v nej. Subindex hodnotenia súčasnej situácie ZEW sa zlepšil len nepatrne na -80,9 bodu z júnových -83,1 bodu.
  • Podobne ako v Nemecku, aj v Spojených štátoch júnové dáta inflácie ukazujú odraz oproti máju, keď sa oživuje ekonomická aktivita. Medziročný rast spotrebiteľských cien sa zrýchlil na 0,6 percenta z 0,1 percenta, pričom na medzimesačnej báze rast akceleroval na 0,6 percenta z -0,1 percenta.  Jadrová inflácia na medziročnej báze ostala bezo zmeny na 1,2-percentnom raste pri 0,2 percentnom medzimesačnom raste (po poklese o 0,1 percenta v máji).
  • Americký prezident Donald Trump schválil legislatívu, ktorá umožňuje uvaliť sankcie na Čínu za narušovanie statusu autonómie Hongkongu. Súčasne podpísal legislatívu, ktorá ukončuje špeciálne postavenie Hongkongu k Spojeným štátom. Ide o určité vyostrenie už teraz napätej politickej situácie medzi Washingtonom a Pekingom ohľadne Hongkongu a obmedzovania slobody v ňom (z pohľadu Západu).

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené britské júnové inflačné dáta, ktoré ukazujú na mierne zrýchlenie tempa rastu spotrebiteľských cien pri odraze ekonomickej aktivity. Celkové inflačné tlaky sú však stále nízke. Headlinová inflácia dosahuje 0,6 percenta medziročne a jadrová 1,2 percenta.
  • Okrem toho z USA dorazia popoludní dáta priemyselnej produkcie za jún a večer bude zverejnená Béžová kniha Fedu.
  • Trh sa bude pozorne sústreďovať aj na zasadnutie OPECu+, kde sa očakáva redukcia obmedzení ťažby z približne 9,7 milióna barelov dennej na 7,7 bilióna barelov denne.

ZAUJALO NÁS

Hitom sú hity

Medzi ľuďmi rastie záujem o investovanie do hudobných piesní. Fond Hipgnosis, ktorý nakupuje práva k piesňam a honorárom za ne, sa konečne od svojho založenia pred dvoma rokmi chytil rastovej vlny a akcie fondu sa za ostatné štyri mesiace zhodnotili na londýnskej burze o takmer 40 percent. Fond za autorské práva k viac ako 13 tisíc piesňam doteraz investoval takmer jednu miliardu eur a vlastní až osem z 25 najhranejších hitov na platforme Spotify. Patria medzi aj piesne Eda Sheerana, Lady Gaga, Bon Joviho či Eurythmics.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial