Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 15. augusta

Investície 15.08.2016 | 10:40 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Rast ekonomiky eurozóny sa v druhom štvrťroku podľa očakávaní spomalil.
  • Séria júlových čínskych makrodát zaostala za očakávaniami.
  • Prečo je Jamajka šprintérskou veľmocou?

Akciové trhy

Európske akciové trhy v piatok ostávali pod tlakom a zatvárali v okolí červenej nuly, keď prepad akcií ťažiarskych spoločností bol vymazávaný pozitívnym dopadom odrazu cien ropy. Prevažne v červenom a v okolí nuly zatvárala v piatok aj Wall Street. Investori v piatok vstrebávali prevažne horšie ako očakávané americké makrodáta v podobne júlových maloobchodných tržieb, po tom, čo vo štvrtok si hlavné americké indexy pripísali svoje nové historické maximá. Technologickému indexu NASDAQ sa však mierny rast podaril a index si pripísal svoju najdlhšiu sériu ziskov od roku 2012.

Dlhopisové trhy

Výnosy európskych vládnych dlhopisov v posledný obchodný deň minulého týždňa oslabili, keď neistá nálada na akciových trhoch posielala investorov do bezpečia. Ceny rástli aj u amerických vládnych dlhopisov, keď investori kupovali bezpečné vládne dlhopisy v reakcii na sériu horších amerických makrodát.

Komoditné trhy

Zlato v piatok nakoniec mierne oslabilo, keď dolár odovzdal svoje straty spôsobené horšími americkými makrodátami. Ceny oboch hlavných benchmarkov Brent a WTI s v piatkovom rozbúrenom obchodovaní pripísali asi jeden dolár, keď slabší dolár pomohol podporiť ceny čierneho zlata deň po tom, čo si pripísalo svoj najlepší obchodný deň za ostatný mesiac.

Devízové trhy

Americký dolár v piatok voči košu svetových mien oslabil, keď reagoval na horšiu ako očakávanú publikáciu piatkových maloobchodných tržieb USA za júl, pričom viac ako očakával trh klesla aj predbežná augustová spotrebiteľská dôvera. Euro voči doláru však nakoniec pri posilnení na 112 dolárových centov zatvorilo len s miernym posilnením na 111,6 dolárového centu, keď doláru sa časť jeho strát podarilo vymazať. Ďalej pod tlakom nevyriešenej situácie ohľadom Brexitu oslabovala aj britská libra a voči euru klesla už na 86,4 pence za euro.

Dôležité správy z ekonomiky

Ekonomický rast eurozóny v druhom kvartáli sa podľa očakávaní oproti predošlému kvartálu spomalil na polovičnú hodnotu, keď lepšia ako očakávaná expanzia nemeckej ekonomiky bola kontrovaná prekvapujúcou stagnáciou v Taliansku. Druhý predbežný odhad rastu HDP eurozóny za druhý štvrťrok dosiahol medzikvartálny rast 0,3 percenta, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu ako aj s prvotným superrýchlym odhadom. Medziročný rast bol takisto podľa očakávaní a superrýchleho odhadu, na 1,6 percenta. Rast ekonomiky Európskej únie, do ktorej patrí aj Veľká Británia, expandovala podľa predpokladu trhu a prvotných čísiel o 0,4 a 1,8 percenta. Dáta rastu HDP však stále neponúkli detailnejší rozbor a boli len odrazom odhadov národných štatistických úradov, ktoré za Európske krajiny reportovali čísla rastu HDP takisto v piatok ráno.
Za eurozónu ako celok boli v piatok publikované aj finálne júnové čísla priemyselnej produkcie, ktorá po medzimesačnom 1,2 percentnom poklese v máji dosiahla rast 0,6 percenta, čo bolo mierne nad očakávania trhu. Z jednotlivých komponentov si solídny 1,3-percentný rast pripísal investičný majetok a o rovné jedno percento narástli spotrebiteľské tovary s dlhodobou spotrebou, pričom sa nedarilo energetickému sektoru, ktorý klesol o 3,5 percenta. Medziročne si priemyselná produkcia jednotného menového bloku pripísala slabší ako očakávaný rast 0,4 percenta, oproti nadol revidovanému 0,3 percentnému rastu v máji.
Z amerických makrodát v piatok najviac zaujali júlové čísla maloobchodných tržieb, ktoré nečakane stagnovali, keď americkí spotrebitelia v júli znížili výdavky na oblečenie a iné tovary. Medzimesačne maloobchodné tržby len stagnovali na rovnej nule, pričom v júni dosiahli nahor revidovaný rast 0,8 percenta. Medziročne tržby narástli o 2,3 percenta. Jadrové maloobchodné tržby, očistené o položky ako automobily, benzíny, stavebné materiály či stravovacie služby rovnako sklamali očakávania, keď len stagnovali, pri očakávaniach o spomalení z júnových 0,5 na 0,4 percenta. Spotrebiteľské výdavky, kostra americkej ekonomiky, tak podľa piatkových dát môžu spomaľovať avšak naďalej ostávajú podporené silným trhom práce USA.
Predbežné piatkové čísla spotrebiteľskej dôvery v USA za august podľa University of Michigan poukázali na mierne zlepšenie nálady avšak nie až také ako očakával trh. Index spotrebiteľskej dôvery v auguste stúpol na 90,4 bodu, pričom trh očakával nárast na 91,5 bodu z júlových trojmesačných miním o hodnote 90 bodov. Celkovo lepšie vyhliadky spotrebiteľov ohľadom americkej ekonomiky boli vymazávané poklesom na poli osobných financií, kde predovšetkým mladšie domácnosti citovali väčšie výdavky a menšie príjmy.
Okrem toho bola v piatok zverejnená aj séria dát z Číny za júl, ktorá zaostala na celom fronte za očakávaniami. Priemyselná produkcia sa medziročne spomalila z 6,2-percentného rastu na 6,0– percentný, maloobchodné tržby pribrzdili z 10,6– percentnej dynamiky na 10,2 percenta a investície z 9,0-percentnej medziročnej dynamiky na 8,1 percenta. Rast bankového financovania a celkového financovania ekonomiky bol iba polovičný oproti odhadom a rast menového agregátu M2 spomalil na 10,2 percenta z 11,8 percenta. To vytvára riziká rastu HDP za tretí kvartál, ktorý by nemusel dosiahnuť ani 6,5 percenta medziročne.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnešný makokalendár je pomerne prázdny, pričom investorov môžu zaujať augustové čísla výrobného sektora z okolia New Yorku.

Zaujalo nás

Prečo je Jamajka šprintérskou veľmocou

Malá ostrovná krajina, Jamajka je domovom najrýchlejších šprintérov sveta. Jamajčania vyhrali na posledných dvoch olympiádach v behoch na 100 a 200 metrov 15 z 24 medailí, vrátane 5 zo 6 zlatých medailí. Okrem toho, traja zo štyroch najrýchlejších mužov sveta sú Jamajčania, čo opäť potvrdil dnes ráno aj staronový olympijský víťaz v behu na 100 metrov Usain Bolt. Ako je to teda možné, že trojmiliónová krajina dominuje pravdepodobne tomu najprestížnejšiemu športu na svete? S vysvetlením prichádza Yannis Pitsiladis, vedec, ktorý sa štúdiom tejto otázky zaoberal.

Pitsiladis, pôvodne vedec biológie tento jav pripisuje spoločenským pomerom v krajine, keď verí, že Jamajka dominuje šprintérskemu svetu z dôvodu systému odhaľovania talentov. „Program prirodzeného výberu“ spolu s obrovskou popularitou šprintovania na Jamajke vytvára takmer perfektný systém náboru mladých šprintérov medzi elitu krajiny.

Nikto tomuto perfektnému situ neunikne. Nikto so šprintérskym talentom. Znie to jednoducho, ale podľa Pitsiladisa to vyžaduje veľmi špecifickú kombináciu spoločenských faktorov. Jamajka má v tomto ohľade všetko, preto je nezastaviteľnou.

Stanislav Pánis, Tomaš Rajtar – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *