Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Wall Street opäť prepisovala historické maximá.
  • Dolár pokračoval v raste.
  • Šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že zvyšovanie sadzieb je primerané.
  • Nemecká ekonomika v závere roka 2016 akcelerovala.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy pokračovali v raste a v prepisovaní nových historických maxím napriek tomu, že šéfka Fedu Janet Yellenová mala v Kongrese pomerne jastrabí prejav, keď povedala, že príliš dlhé čakanie na sprísňovanie menovej politiky by nebolo bystré. Znamená to totiž, že Fed dôveruje v silu ekonomiky, čo je dôvod byť pozitívne naladený. Európske burzy len stagnovali, keď ich od nasledovania Wall Street delí zvýšená nervozita okolo politického vývoja v Európe pred sériou kľúčových volieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posúvali nahor, po slovách šéfky Fedu Janet Yellenovej o solídnom stave ekonomiky a poznámkach, že príliš dlhé čakanie na odstraňovanie menového uvoľňovania by mohlo byť rizikom. V podstate vydláždila cestu až pre tri zvýšenia sadzieb v tomto roku. Trhy včera privierali oči nad politickými rizikami v eurozóne, keď výrazne klesali rizikové prirážky južanských krajín, kde radíme aj Francúzsko.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa stagnovala, keď vzájomne proti sebe pôsobil rast ťažby v Spojených štátoch z bridlíc a fakt, že OPEC a ďalšie krajiny dodržiavajú dohodu o znížení jej ťažby. Zlato klesalo po slovách hlavy Fedu Janet Yellenovej o primeranosti pokračovania v uťahovaní menovej politiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v posilňovaní sa voči väčšine hlavných svetových mien za čím stoja očakávania, že americká vláda čoskoro predstaví zníženie daní. Plusom bolo aj vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v Kongrese, ktoré naznačilo, že by bolo primerané zvyšovať sadzby relatívne rýchlym tempom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéfka Fedu Janet Yellenová počas vystúpenia pred Kongresom povedala, že očakáva vývoj ekonomiky, ktorý by mal umožniť postupné zvyšovanie sadzieb. Zároveň naznačila, že čakanie príliš dlho s odstránením menovej akomodácie by nebolo bystré a mohlo byť viesť v budúcnosti k prudšiemu zvyšovaniu sadzieb, čo by mohlo podkopať rovnováhu finančných trhov. Povedala, že každý míting Fedu bude „živý“, teda, že sa na ňom bude zvažovať zvyšovanie sadzieb, hoci nie je úplná jasnosť ohľadne vývoja fiškálnej politiky. Čo sa týka bilancie Fedu, Yellenová povedala, že centrálni bankári budú o tom diskutovať a v nasledujúcich mesiacoch naznačia, čo budú s ňou robiť. Predpokladá, že znižovanie jej veľkosti bude postupným procesom. Celkovo išlo o pomerne jastrabiu reč. V podstate vydláždila cestu pre tri možné zvýšenia sadzieb v tomto roku. Jej kolega Jeffrey Lacker naznačil, že  možno bude potrebné zvýšiť sadzby viac ako tri razy.
  • Hrubý domáci produkt Nemecka rástol podľa rýchleho odhadu o 0,4 percenta medzikvartálne vo štvrtom kvartáli, čo je o desatinu menšie tempo konsenzus a zrýchlenie oproti 0,1-percentnému tempu za tretí štvrťrok. Medziročné tempo ostalo stabilné na 1,7 percenta ako v období august-október. Eurozóna ako celok rástla medziročne 0,4-percentným tempom, rovnakým ako v treťom kvartáli, hoci konsenzus predpokladal miernu akceleráciu rastu na medziročnej báze dosiahol rast 1,7 percenta.
  • Februárový prieskum finančných analytikov ZEW v Nemecku ukázal mierne zhoršenie hodnotenia súčasnej situácie aj očakávaní, stále však poukazuje na solídny rast.
  • Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie v januári nedosiahol medziročné očakávané tempo rastu 1,9 percenta, no s o desatinu nižším zverejnením dosiahol dva a pol ročné maximum. Dôvodom stále ostáva slabá libra a rastúce ceny energií, ktoré v konečnom dôsledku platia spotrebitelia. Jadrový index očistený práve o volatilné ceny energií a potravín zotrval na tempe z predošlého mesiaca 1,6 percenta, napriek očakávaniam jeho rastu jeho tempa na 1,7 percenta.
  • V USA indikátor zmeny cenovej hladiny PPI final demand rástol v januári o 0,6 percenta medzimesačne najä v dôsledku rastu cien energií. medziročné tempo ostalo nezmenené na úrovni 1,6 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Pozornosť trhu sa bude dnes sústreďovať najmä na americké čísla januárových maloobchodných tržieb a inflácie spolu s vystúpeniami viacerých centrálnych bankárov vrátane šéfky Fedu Janet Yellenovej.

ZAUJALO NÁS

Tážké nájsť novú ropu

Objavy nových ropných polí na celom svete klesli na 60-ročné minimá, keď spoločnosti znižujú výdavky na prieskum a zároveň sa zvyšuje náročnosť nájdenia nových veľkých polí. V roku 2016 padol počet takýchto objavov na 174, pričom do roku 2013 predstavoval ročne počet objavov 400 až 500 podľa výskumnej skupiny IHS Markit. Spomalenie v objavovaní môže navyše pripomína, že svet sa eventuálne stane závislý od nových zdrojov energií.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *