Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 15. júla

Investície 15.07.2016 | 09:30 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Rally na akciových trhoch pokračovala aj vo štvrtok.
  • Bank of England prekvapila ponechaním svojich sadzieb bez zmeny.
  • Roztvárajúce sa nožnice medzi ratingmi a výnosmi.

Akciové trhy

Akciové trhy Európske akciové trhy si vo štvrtok pripísali ďalšie zisky, a to aj napriek poklesu, za ktorým stálo neočakávané rozhodnutie britskej centrálnej banky ponechať svoju menovú politiku bez zmeny. Sentimentu na trhoch pomáhala aj stabilizácia politickej situácie vo Veľkej Británii, čo okrem iného pomohlo Wall Street otvoriť v zelenom. Americké akciové trhy zatvorili s posilnením a pripísali si tak prvú päťdňovú sériu ziskov v rade od marca. V globále akciám pomohli aj slová Bank of England, ktorá napriek nezníženiu sadzieb naznačila, že je pripravená konať už v auguste.

Dlhopisové trhy

Výnosy vládnych dlhopisov včera po stredajšom výdychu opäť rástli, keď na trhoch panovala náchylnosť k riziku, čo posielalo investorov preč od bezpečných prístavov vládnych dlhopisov. Výnos nemeckého 10-ročného vládneho dlhopisu sa tak priblížil tesne k nule a výnos amerických desiatok stúpol nad 1,5 percenta.

Komoditné trhy

Zlato včera oslabilo na dvojtýždňové minimá, keď globálne akciové trhy ostávali v pozitívnom teritóriu aj po tom, čo Bank of England prekvapila investorov keď neznížila svoje sadzby, pričom zvýšila pravdepodobnosť takéhoto kroku už v auguste. Ropa včera na oboch brehoch Atlantiku rástla a pripísala si zisky blízke dvom percentám, keď investori zatvárali svoje short pozície po tom, čo ropné futures kontrakty zaznamenali v stredu prudký pokles.

Devízové trhy

Euro voči doláru včera prelomilo hladinu 111 dolárových centov keď mierne posilnilo v reakcii na návrat apetítu po riziku na trhy. Darilo sa britskej libre, ktorú podporilo neočakávané ponechanie sadzieb bez zmeny zo strany Bank of England a voči euru si tak pripísala zisk vyše jedno percento.

Dôležité správy z ekonomiky

Bank of England včera ponechala nastavenie menovej politiky bezo zmeny, hoci trhy započítavali zníženie sadzieb z 0,5 percenta na 0,25 percenta vzhľadom na výsledok britského referenda o brexite a s tým spojené zhoršenie vyhliadok ekonomického rastu. Hlasovanie centrálnych bankárov skončilo v pomere 8:1 v prospech nezníženia sadzieb. Centrálna banka však naznačila, že uvoľnenie menovej politiky príde v auguste. Pre ponechanie sadzieb sa ponúkajú dve vysvetlenia. Tým prvým je, že finančné trhy napriek brexitovému šoku a turbulenciám fungovali v zásade bez problémov. Druhým vysvetlením je, že centrálna banka si chce počkať na prvé pobrexitové makrodáta, aby vedela presnejšie zhodnotiť dopad neistoty ohľadne ďalšieho osudu Veľkej Británie na jej ekonomiku.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart včera povedal, že Fed by mal byť pri zvyšovaní úrokových sadzieb opatrný a trpezlivý, kým sa lepšie vyjasní ekonomický výhľad po britskom referende za brexit. Stále však očakáva minimálne jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku. Šéfka kansaského Fedu Esther Georgová opätovne potvrdila svoj názor, že úrokové sadzby sú vzhľadom na stav ekonomiky nízke. Šéf filadelfského Fedu Patrick Harker povedal, že vzhľadom k sile ekonomiky by bolo primerané zvýšiť sadzby v tomto roku až dva krát.

Včera zverejnené pravidelné týždňové dáta z amerického trhu práce v podobe nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti ukázali ich udržanie sa na nízkych úrovniach 254-tisíc, čo znížilo štvortýždňový kĺzavý priemer na 259-tisíc. Zároveň júnový index cien výrobcov ukázal na vyššiu infláciu ako sa očakávalo.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Piatkový makrokalendár je pomerne bohatý.
  • Dnes nadránom boli v Číne publikované júnové čísla priemyselnej produkcie, ktorá prekonala očakávania 6,2-percentným rastom, oproti očakávanému spomaleniu z 6,0 na 5,8 percenta. Lepšie ako očakával konsenzus trhu dopadli v Číne aj júnové maloobchodné tržby, ktoré dosiahli rast 10,6 percenta, napriek očakávaniam o miernom spomalení z májových 10,0 percenta.
  • Dopoludnia bude investorov zaujímať júnová inflácia z eurozóny v podobe indexu spotrebiteľských cien. 
  • V Spojených štátoch budú investori takisto vyčkávať na publikáciu indexu spotrebiteľských cien ako aj maloobchodných tržieb, taktiež za mesiac jún. Okrem toho môžu zaujať aj júnovej čísla výrobného sektoru z okolia New Yorku, či júnovej priemyselnej produkcie a využitia kapacít. 
  • V neposlednom rade bude trh v USA sledovať aj predbežné júlové čísla spotrebiteľskej dôvery od University of Michigan.
  • Z centrálnych bankárov môžu dnes zaujať slová guvernéra BoE Marka Carneyho či prezidenta minneapoliského Fedu Neela Kashkariho.  

Zaujalo nás

Roztvárajúce sa nožnice medzi ratingmi a výnosmi

Už jedna tretina svetového vládneho dlhu, teda zhruba 13 biliónov dolárov, nesie negatívny výnos. No na druhej strane najvyšší rating AAA od ratingových agentúr Fitch, Moody‘s alebo Standard & Poor’s má len 10 krajín, o šesť menej ako minulý rok, pričom rekordnému počtu krajín bol od začiatku roka znížený rating. Vidno tak roztvárajúce sa nožnice medzi výnosmi dlhopisov a ratingovým hodnotením.
Najčerstvejší príklad je Veľká Británia, ktorá prišla o AAA rating po referendovom hlasovaní za brexit, no výnosy jej dlhopisov napriek tomu klesli na historické minimá. Stojí za tým veľký vplyv expanzívnej menovej politiky prakticky po celom svete spolu s poklesom inflačných očakávaní pri relatívne chudokrvnom globálnom ekonomickom raste. 

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *