Pondelok 22. apríla. Meniny má Slavomír

Ranný prehľad trhov 15. novembra

Investície 15.11.2016 | 09:45 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Nemecká ekonomika v treťom štvrťroku spomalila dynamiku rastu.
  • Zlato na päť a pol mesačných minimách, keď investori čakajú veľké fiškálne stimuly v USA.
  • Ropa na trojmesačných dnách pri skepse trhov ohľadne dohody o obmedzení produckie členmi OPECu.
  • Dolár na 11-mesačných maximách pre očakávania rýchlejšieho zvyšovania sadzieb Fedom.

Akciové trhy

Európske akciové burzy včera rástli, pri stagnácii Wall Street, keď sa trhy snažia ohodnotiť dopady očakávanej hospodárskej politiky deregulácie, znižovania daní a veľkých výdajov na infraštruktúru a zbrojenie novou americkou vládou pod vedením Donalda Trumpa. Prvé bezbreho-optimistické reakcie z týchto krokov pritom pomaly vyprchávajú.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov pokračovali v raste, keď trhy špekulujú, že prorastové opatrenia hospodárskej politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa povedú k akcelerácii inflácie a následnému rýchlejšiemu zvyšovaniu sadzieb Fedom. 10-ročný americký výnos sa posunul na najvyššie úrovne od začiatku roka podobne ako 10-ročný nemecký výnos.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo v oslabovaní sa na päť a pol mesačné minimá, pri raste výnosov na dlhopisových trhoch a pri raste sily dolára, keď trhy očakávajú veľké fiškálne stimuly a akceleráciu hospodárskeho rastu v Spojených štátoch od nového republikánskeho establishmentu. Ceny ropy sa držali pod 45-dolárovou hranicou v blízkosti trojmesačných miním, keď sú obchodníci čoraz viac skeptickí, že OPEC by sa vedel koncom mesiaca  dohodnúť na obmedzení produkcie a začínajú započítavať ďalšie štvrťroky previsu ponuky komodity na trhu.

Devízové trhy

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien na 11-mesačné maximá, pričom voči euro sa obchoduje tesne nad úrovňou 107-dolárových centov, čo sú najsilnejšie úrovne od decembra 2015. Stoja za tým očakávania, že hospodárska politika USA pod taktovkou nového prezidenta Donalda Trumpa pomôže k rastu inflácie, čo vyvolá potreby zvyšovania sadzieb Fedom.

Dôležité správy z ekonomiky

Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené októbrové čísla priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb a investícií(mimo vidieka), ktorých rast mierne zaostal za konsenzom a znamenal spomalenie oproti septembru. Priemyselná produkcia tak medziročne rástla v súlade s očakávaniami tempom 6,1 percenta, zatiaľ čo maloobchodné tržby medziročne spomalili tempo o sedem desatín percenta na 10 percent.
Priemyselná produkcia eurozóny v septembri výraznejšie zaostala, keď ju spomalil pokles aktivity v Nemecku. Medzimesačne klesla priemyselná produkcia o osem desatín, napriek očakávaniam poklesu hlbšieho o ďalšie dve desatiny, čím vymazala takmer polovicu rastu v predchádzajúcom mesiaci, keď rástla tempom 1,8 percenta. Medziročne spomalil industriálny sektor o jedno percento na 1,2 percentné tempo.

Včera zaujali aj slová viacerých centrálnych bankárov. Robert Kaplan z Fedu povedal, že by prijal zvýšenie sadzieb na septembrovom alebo novembrovom mítíngu, pričom očakáva v blízkej budúcnosti tento krok. Jeho kolega Jeffrey Lacker naznačil, že ak prídu veľké fiškálne stimuly s novou Trumpovou vládou, posilnia sa dôvody pre zvyšovanie sadzieb. Viceprezident ECB Vitor Constancio naznačil, že nízke inflačné tlaky by mohli ovlyvniť výhľad menovej politiky.

Inak povedané holubičia reč, kde naznačuje, že by čoskoro mohla prísť ďalšia menová akomodácia. A to aj vzhľadom k tomu, že vyššie úrokové sadzby, ktoré aktuálne vidieť na dlhopisových trhoch by mohli krehkej ekonomike eurozóny prekážať a dusiť ju. Jeho kolega Peter Praet jasne povedal, že USA sa nachádzajú v inom cykle menovej politiky, čo by sa mohlo dekódovať ako fakt, že kým Fed postupne odstraňuje menovú akomodáciu, ECB si to ešte nemôže dovoliť.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli zverejnené čísla rastu nemeckého HDP za tretí štvrťrok. Nemecká ekonomika rástla o 0,2 percenta medzikvartálne pri 1,5-percentnom medziročnom raste, čo mierne zaostalo za konsenzami a znamená to mierne spomalenie oproti 0,3-percentnému medzikvartálnemu a 3,1-percentnému medziročnému rastu v druhom štvrťroku.
  • Dnes budú zverejnené čísla rastu HDP z viacerých krajín EÚ vrátane Slovenska ako aj za eurozónu ako celok. Trhy sa okrem toho budú sústrediť na investorský prieskum ZEW z Nemecka za november ako aj októbrové inflačné čísla z Veľkej Británie.
  • Z makrodát v USA budú trhy najviac zaujímať októbrové maloobchodné tržby, predaje starších domov za rovnaký mesiac ako aj novembrový prieskum výrobnej aktivity podľa newyorského Fedu.
  • Dnes bude mať vystúpenie aj séria centrálnych bankárov ECB, Fedu a BoE.

Zaujalo nás

Londýn môže stratiť 83 tisíc pracovných miest

Londýn by v prípade straty v eurách denominovaného klíringu pri odchode z EÚ mohol stratiť až 83-tisíc pracovných miest v priebehu nasledujúcich siedmych rokov. Vyplýva to zo súkromného reportu Ernst & Young. Strata pracovných miest by navyše mohla spustiť dominový efekt, ktorý by toto číslo mohol vyhnať až na 232 tisíc naprieč celou Veľkou Britániou. Štúdia však brala do úvahy najhorší možný scenár a to, že Veľká Británia stratí prístup na spoločný trh a sporný eurový klíring. Londýnsky dominantný klíring derivátov, aj napriek tomu že sa nenachádza v eurozóne, je už dlhý čas príčinou sporov Veľkej Británie a Európskej únie. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy Londýn trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *