Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 16. 1. 2018

Investície 16.01.2018 | 10:02 0 Komentárov
  • Dolár ďalej vädne na trojročné minimá voči košu hlavných svetových mien.
  • Čínsky juan najsilnejší voči doláru za ostatné dva roky.
  • Cena ropy Brent prekonala 70-dolárovú hranicu.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v pondelok pri nízkom zobchodovanom objeme v miernych stratách pre ďalšie posilňovanie sa eura voči doláru. Americké burzy boli zatvorené pre štátny sviatok – Deň Martina Luthera Kinga.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny mierne rástli, keď trh ďalej začína započítavať zmenu slovníka ECB smerom k vypnutiu kvantitatívneho uvoľňovania. S americkými dlhopismi sa pre už zmienený štátny sviatok neobchodovalo.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na nové štvormesačné maximá pre pokračovanie vädnutia dolára na devízových trhoch. Ropa Brent sa posunula nad 70-dolárovú hranicu, k čomu naďalej prispieva dohoda OPECu a ďalších veľkých producentov o znížení ťažby spolu s dynamickým rastom dopytu po komodite pre svižný rast svetovej ekonomiky. Oslabovanie sa dolára, politické napätie v Iráne či Venezuele a veľa špekulatívneho kapitálu dodáva pohybu ropy nahor na trojročné maximá ďalšiu forsáž.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo na nové trojročné maximá voči doláru, keď vzájomný výmenný kurz atakoval hranicu 123 dolárových centov. Trh je skeptický voči tomu, že Fed by mohol dlho zvyšovať sadzby vzhľadom k nízkym inflačným tlakom a zníženie daní ešte prehĺbi rozpočtový schodok ako aj deficit bežného účtu USA, čo v sa v minulosti vyústilo do slabšieho dolára. Navyše vysoké ceny amerických aktív znamenajú lepšie investičné príležitosti vo zvyšku sveta. Euru dodáva silu aj zrýchľovanie sa tempa rastu ekonomiky eurozóny a očakávanie jej užšej integrácie, čo by sa malo odzrkadliť aj v normalizácii menovej politiky ECB, a teda v uzavretí divergencie jej smerovania od Fedu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera mal vystúpenie Ardo Hansson z ECB, ktorý sa prezentoval jastrabím slovníkom. Povedal, že existujú dobré dôvody na ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania, pričom ak sa bude inflácia a rast vyvíjať v súlade s odhadmi ECB, bolo by primerané ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie už v septembri jedným krokom a bez problémov.
  • Kým dolár klesá na trojročné minimá voči košu hlavných svetových mien, kurz čínskeho juanu rástol voči doláru na dvojročné maximá. Prispelo k tomu aj oznámenie nemeckej centrálnej banky, že pridá aktíva v čínskej mene do svojich devízových rezerv.
  • Silvana Tenreyrová z Bank of England povedala, že ak sa bude ekonomika vyvíjať podľa očakávaní banky, mohli by centrálni bankári zvýšiť sadzby ešte dvakrát v nasledujúcich troch rokoch.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno už boli zverejnené finálne čísla nemeckej inflácie za december. Medzimesačne rástla inflácia nezmeneným tempom 0,6 percenta. Tempo rastu sa nezmenilo ani medziročne a zotrvalo na úrovni 1,7 percenta.
  • Okrem toho dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makro dáta.Pozornosť trhu sa bude sústreďovať na pokračovanie korporátnej výsledkovej sezóny za predchádzajúci kvartál.

ZAUJALO NÁS

Nemecká centrálna banka pridala čínsku menu renminbi do svojich menových rezerv

Nemecká centrálna banka chce zaradiť čínsku mena známu aj pod názvom svojej denominačnej jednotky juan, do svojich menových rezerv, čo medzinárodná scéna vníma ako posilnenie internacionalizácie renminbi. Menu do svojich rezerv prijala už aj Európska centrálna banka, počiatočnou investíciou v minulom roku v objeme 500 miliónov euro. V roku 2016 sa navyše stala piatou menou v koši Zvláštnych práv čerpania (Special drawing rights – SDR) Medzinárodného menového fondu, ktorý slúži ako rezervné aktívum a účtovacia jednotka pre členské štáty MMF.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *