Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 16. 10. 2017

Investície 16.10.2017 | 09:54 0 Komentárov
  • Akciové trhy v USA a Nemecku opäť prepisovali historické maximá.
  • Septembrová inflácia v USA s najrýchlejším rastom za osem mesiacov, čo však zaostalo za konsenzom trhov.
  • Šéf ECB Mario Draghi si nemyslí, že ceny akcií či dlhopisov sú prestrelené.

AKCIOVÉ TRHY

Európske a americké akciové trhy v piatok plazivo rástli pričom S&P 500 či nemecký DAX prepisovali historické maximá. Energiu pre rast čerpali z robustných septembrových dát zahraničného obchodu z Číny, ktoré hovoria o pokračovaní dynamického rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta,  spolu so silným štartom korporátnej výsledkovej sezóny v Spojených štátoch za tretí kvartál.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch mierne klesli v reakcii na zverejnenie pomalšieho ako očakávaného rastu inflácie v USA v septembri, hoci celkovo išlo o najrýchlejšiu dynamiku rastu za ostatných osem mesiacov. Výnosy európskych dlhopisov boli pod tlakom, keď trhy očakávajú, že ECB bude len veľmi pozvoľne odstraňovať menovú akomodáciu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dostalo nad 1300-dolárovú hranicu, keď prerazilo viaceré technické rezistenčné úrovne. Podporou mu bola zvýšená nervozita okolo Severnej Kórei, či vyhlásení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že chce tvrdšie postupovať voči Iránu. Ropa takisto výraznejšie rástla, keď ju podporili robustné dáta septembrových dovozov Číny, nepokoje v Iraku, či vyhlásenia Bieleho domu o tvrdších sankciách proti Teheránu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa síce prechodne v piatok oslabil voči euru po zverejnení pomalšieho ako očakávaného septembrového rastu inflácie v USA. No zisky vymazal, keď šéf ECB Mario Draghi vyhlásil, že v eurozóne je naďalej potrebný vysoký stupeň monetárnej akomodácie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V priebehu víkendu sa veľká pozornosť sústredila na výročné zasadnutie Medzinárodného menového fondu a najmä na vystúpenia bankárov v rámci neho. Šéfka Fedu Janet Yellenová povedala, že odhaduje, že nízke inflačné tlaky tu neostanú. Dodala, že pokračujúca sila na trhu práce potlačí infláciu v nasledujúcom roku nahor. Ohľadom neutrálnej úrokovej sadzby predpokladá, že jej výška by sa mala časom posunúť nahor (aktuálne pod troma percentami – podľa dot-plot grafu Fedu). Yellenová predpokladá, že bude potrebné pokračovať vo zvyšovaní sadzieb nasledujúcich niekoľko rokov, ak sa udrží hospodárska expanzia. Prezident ECB Mario Draghi takisto vyhlásil, že má dôveru v odraz inflácie a jej samoudržateľný charakter, no je potrebné byť trpezlivý, kým sa tak stane. Draghi ešte dodal, že nevidí veľa signálov, ktoré by konštatovali, že akcie a dlhopisy sú valuačne vysoko vzhľadom k historickým priemerom. Okrem toho prezident Bundesbanky, Jens Weidmann opäť podotkol, že nevidí dôvod ďalej expandovať menové stimuly, no na druhej strane, šéf talianskej centrálnej banky Ignacio Visco by preferoval nemať presný čas ukončenia programu kvantitatívneho uvoľňovania, keďže podľa neho ECB potrebuje flexibilitu. Na zasadnutí Medzinárodného menového fondu vystúpili aj šéf Bank of England Mark Carney, ktorý zopakoval, že banka bude možno potrebovať zvýšiť sadzby v nasledujúcich mesiacoch pre dynamický rast ekonomiky. Šéf Bank of Japan Harukiho Kuroda konštatoval, že dosiahnutie dvojpercentného inflačného cieľa je stále ďaleko a banka bude pokračovať v agresívnom monetárnom uvoľňovaní. Ďalej dodal, že nevidí rastúce riziká na finančných trhoch v USA, Európe a Japonsku. Napokon hlava čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan povedal, že 6,9-percentný ekonomický rast by mohol pokračovať aj v druhom polroku 2017. Priznal, že hlavným problémom Číny je vysoké zadlženie podnikového sektora. Hoci náklady dlhovej služby sú nízke, je potrebné riešiť túto otázku a zvýšiť tlak na jeho oddlženie.
  • V piatok publikované makrodáta ukázali, že nemecké finalizované hodnoty indexov spotrebiteľských cien len potvrdili predošlé odhady, keď inflácia v najväčšej ekonomike eurozóny rástla medzimesačne o jednu desatinu percenta a medziročne o 1,8 percenta. Obavy centrálnych bankárov USA z lenivej inflácie, ktorá indikovala zverejnenie septembrovej zápisnice sa potvrdili aj podľa indexov spotrebiteľských cien. Medzimesačne síce tempo rastu zrýchlilo voči predošlému mesiacu o 0,5 percenta, no konsenzus očakával rast o 0,6 percenta. Medziročne bol rast oproti očakávaniam taktiež pomalší o jednu desatinu, keď dosiahol 2,2 percentné tempo. Pomalším ako očakávaným tempom rástla aj jadrová inflácia, ktorá je očistená o volatilné ceny potravín a energií. O jednu desatinu sklamal očakávania aj odhad maloobchodných tržieb v USA  v septembri, ktorý indikoval rast o 1,6 percenta. Stále sa však jedná o pomerne solídny rast, pričom hodnota predchádzajúceho mesiaca bola navyše revidovaná nahor na záporných 0,1 percenta. Zverejnenia pozitívne ukončila odhadovaná spotrebiteľská dôvera podľa University of Michigan pre mesiac október. Tá vzrástla na 101,1 bodov, pričom lepšie ako očakávané hodnoty zaznamenal subindex súčasných podmienok aj budúcich očakávaných podmienok.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené inflačné čísla z Číny za september, kde spotrebiteľské ceny rástli v súlade s očakávaniami o1,6 percenta medziročne po 1,8 percentnom raste za august. Ceny výrobcov zrýchlili medziročnú dynamiku rastu na 6,9 percenta, čo prekonalo očakávania po 6,3 percentnom raste v predošlom mesiaci.
  • Dnes bude z dôležitejších dát zverejnená ešte augustová obchodná bilancia Nemecka a októbrový prieskum nálady vo výrobnom sektore v regióne New York (NY Fed manufacturing survey).

ZAUJALO NÁS

Londýn stráca lesk

Nové nariadenie regulátorov v spojení s neistotou plynúcou z brexitu poškodzujú medzinárodné renomé Londýna ako najvýznamnejšieho centra pre obchodovanie zlata. Zmeny totiž rapídne zvyšujú ceny, ktoré boli doteraz kľúčovou konkurenčnou výhodou mesta pri mimoburzovom obchodovaní.

Ešte pred zavedením prísnych regulácii poklesol objem obchodov so zlatom o 12 percent na 18,5 miliónov troyských uncí. Z tohto vývoja však ťaží New York, v ktorom kontrakty na žltý kov vzrástli o viac než 25 percent medzikvartálne v treťom štvrťroku, pričom aktivita počas európskych obchodných hodín vzrástla o 32 percent.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *