Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 16. 10. 2018

Investície 16.10.2018 | 10:50 0 Komentárov
  • Na akciové trhy sa vrátila skeptická nálada pre vyššie úrokové sadzby, menej uvoľnenú menovú politku, zvoľňovanie tempa globálneho rastu a pre neistoty okolo obchodnej vojny.
  • Ceny ropy včera rástli aj pre napätie medzi USA a Saudskou Arábiou v dôsledku zmiznutia saudskoarabského novinára Jamala Khashoggiho, ktorý bol americkým rezidentom a „stratil sa“ počas návštevy konzlutáru krajiny v Istanbule.
  • Z nervozity na trhu profitoval na menovom trhu jen a švajčiarsky frank.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v úvode týždňa zaznamenali pokles, vedený technologickými spoločnosťami, zatiaľ čo menšie spoločnosti ťažili z rastu hrozby uvalenia ďalších amerických ciel na čínsky tovar. Trhy tak aj naďalej ťaží neistota vývoja obchodného vzťahu USA a Číny ale aj obavy o globálny ekonomický rast. Mínusom bola aj nervozita medzi Západom a Saudskou Arábiou ohľadom zmiznutia saudského novinára Jamala Khashoggiho počas návštevy konzulátu krajiny v Istanbule, kde existuje podozrenie, že Rijád ho dal zabiť.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka a USA zaznamenali len nepatrné zmeny, zatiaľ čo investori očakávajú výraznejšie smerodajné impulzy.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pri politickej a obchodnej neistote vzrástlo už po štvrtý z posledných piatich obchodných seáns a dostalo sa na najvyššiu úroveň od začiatku augusta. Ropa si taktiež pripisovala zisky, keď rastie napätie medzi USA a Saudskou Arábiou pre zmiznutie saudskoarabského novinára Jamala Khashoggiho, ktorý bol americkým rezidentom a „stratil sa“ počas návštevy konzlutáru krajiny v Istanbule.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, pričom posilnenie zaznamenali bezpečne vnímané meny ako japonský jen či švajčiarsky frank. Euro voči doláru taktiež mierne posilnilo pred odovzdávaním fiškálnych rozpočtov členských krajín eurozóny Európskej komisii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nálada vo výrobnom sektore v okolí New Yorku sa podľa Empire Manufacturing prieskumu v októbri zlepšila z 19 bodov na 21,1 bodu, čo prekonalo konsenzus. Ukazuje sa, že obchodný konflikt medzi Čínou a Spojenými štátmi nemáta bezprostredne spracovateľský priemysel. Na druhej strane niektoré signály hovoria o tlmení doteraz robustného dopytu, čo môže súvisieť aj s tým, že americká ekonomika dosiahla v tomto roku už v lete svoj vrchol momenta rastu.
  • Maloobchodné tržby v Spojených štátoch za september rástli medzimesačne o 0,1 percenta, čo zaostala za očakávaním trhu na úrovni 0,6-percentného rastu. Príčinou je slabý segment reštaurácií, čo však môže mať na vine predovšetkým Hurikán Florence. Po očistení o reštaurácii a puby rástli maloobchodné tržby svižných tempom 0,4-percenta medzimesačne. To ukazuje na silnú nákupnú morálnu amerického spotrebiteľa napriek ostatným turbulenciám na akciových trhoch či otáznikom okolo smerovania obchodnej vojny. Takzvaná kontrolná skupina maloobchodných tržieb, ktorá sa používa za účelom kalkulovania HDP rástla v septembri o 0,5 percenta nad očakávania trhov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy bude zaujímať hlavne investorský prieskum ZEW z Nemecka za október.
  • Popoludní sa bude pozornosť trhových hráčov koncentrovať na pokračovanie americkej podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Dáta priemyselnej produkcie z USA za september budú hrať skôr druhé husle.
  • Trhy budú takisto v priebehu celého dňa sledovať správy o vývoji brexitových rokovaní.

ZAUJALO NÁS

Rekordná dražba flaše vína z roku 1945

Cez víkend bol zlomený rekord najdrahšie vydraženého vína. Aukčný dom Sotheby´s V New Yorku sprostredkoval zmenu majiteľov burgundského červeného Romanee-Conti z roku 1945 za 558-tisíc dolárov, čo približne 17-násobok odhadovanej ceny 32-tisíc dolárov za sedem deci Côte de Nuits, Grand Cru. Už v čase vzniku pred 73 rokmi bolo toto víno mimoriadne vzácne. Pestovateľ Romanee-Conti v tom roku stočil len 600 fliaš tohto moku a išlo o posledný zber pred tým, ako staré korene vyklčoval a nahradil ich novšími. Predchádzajúci dražobný rekord takisto držala fľaša z roku 1945-išlo o veľkoformátovú trojlitrovku od Mouton-Rothschild, ktorá bola vydražená pred 11 rokmi za 310-tisíc dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *