Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 16. 11. 2017

Investície 16.11.2017 | 10:05 0 Komentárov
  • Sentiment na trhoch sa ďalej zhoršuje pre nejasnosti okolo daňovej reformy v USA ako aj pre obavy z normalizácie menovej politiky.
  • Číne by mal stačiť 6,3-percentný rast v nasledujúcich troch rokoch na dosiahnutie cieľov Komunistickej strany na rok 2020.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy pokračovali včera v klesaní, keď na nich rastie presvedčenie, že daňová reforma v USA bude prijatá najskôr v prvom kvartáli budúceho roka a súčasne predošlý rýchly rast akoby predbehol svoj tieň a preto je korekcia namieste. Súčasne sa investori zamýšľajú, či akciové trhy nemajú svoje najlepšie obdobie od rally, ktorá začala v marci 2009 už za sebou, pre očakávanie normalizácie menových politík hlavných centrálnych bánk.

DLHOPISOVÉ TRHY

Skeptická nálada na trhoch zvýšila dopyt po bezpečne vnímaných dlhopisoch Spojených štátov či Nemecka, ktorých výnosy klesali. Trhy sú nervózne zo splošťovania výnosových kriviek, keď rozdiel medzi úročením amerického dvojročného a 10-ročného dlhopisu je najnižší za 10 rokov, čo by mohlo byť signálom chladnutia ekonomického momenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek rastu cien dlhopisov klesalo, keď pri obchodovaní  s ním prevládol argument, že odraz inflačných tlakov a dynamický rast svetovej ekonomiky by mal vyústiť do odoberania monetátnej akomodácie. Ropa ostala ďalej pod tlakom, keď na ňu okrem zhoršenia výhľadu rastu dopytu po nej Medzinárodnou energetickou agentúrou pri očakávaní dynamického rastu bridlicovej ťažby v Severnej Amerike pôsobil aj prekvapujúci rast zásob ropných produktov v USA za predchádzajúci týždeň.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro zastavilo svoj rast voči doláru a vzájomný výmenný kurz sa konsolidoval okolo 118 dolárových centov. Ziskom dolára bránili neistota okolo toho kedy a v akej forme bude prijatá daňová reforma v USA. Euro brzdili špekulácie, že ekonomický rast eurozóny sa v nasledujúcom období už príliš nezrýchli.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínska tlač informovala, že čínskej vláde bude stačiť ekonomický rast na úrovni 6,3 percenta na roky 2018 až 2020, aby splnila ciele, ktoré si stanovila ma rok 2020.
  • Včera mal vystúpenie Charles Evans z Fedu, ktorý je známy svojim až militantne holubičím slovníkom. Vyjadril sa, že je otvorený ohľadne krokov (zvýšenia sadzieb) menovej politiky na decembrovom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC).
  • Okrem toho mali prejavy aj Ardo Hansson z ECB, ktorý mal pozitívny výhľad na ekonomiku menovej únie a dôveru, že inflácia nakoniec dosiahne úrovne dvojpercentného cieľa ECB. Šéfekonóm ECB Peter Praet povedal, že v budúcnosti (po ukončení kvantitatívneho uvoľňovania) budú úrokové sadzby opäť najdôležitejším nástrojom menovej politiky.
  • Októbrový index spotrebiteľských cien USA neprekvapil očakávania konsenzu, keď medzimesačne rástol 0,1 percentným a medziročne dvojpercentným tempom. Mierne zrýchlenie zaznamenal len jadrový index, očistený o volatilné ceny energií a potravín o jednu desatinu percenta na 1,8 percentný rast. Okrem toho boli v USA zverejnené odhadované maloobchodné tržby v októbri, ktoré vzrástli o dve desatiny percenta napriek očakávaniam stagnácie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude deň centrálnych bankárov. Vystúpenie bude mať okrem iných šéf Bank of England Mark Carney, Yves Mersch a Vitor Constancio z ECB či Robert Kaplan a Loretta Mesterová z Fedu.
  • Okrem toho budú zverejnené inflačné čísla z eurozóny za október a Philly Fed prieskum nálady vo výrobnom sektore za november.

ZAUJALO NÁS

Čínska banka zoceľuje zamestnancov vojenskými cvičeniami

Zamestnanci Bank of Taizhou podstupujú cvičenia pod vedením bývalých inštruktorov Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády. Pomerne malá banka je však najziskovejším veriteľom v krajine a od roku 2013 dosahuje najvyššie marže v sektore. Banka tieto výsledky dosahuje nemeckým modelom analýzy svojich dlžníkov, ktorými sú často malé a stredné podniky. Tie pri tom v Číne tvoria často zanedbávaný sektor pre rizikovosť a náročnejšiu analýzu a to aj napriek tomu, že tvoria viac ako polovicu HDP krajiny.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *