Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 16. 11. 2018

Investície 16.11.2018 | 09:58 0 Komentárov
  • Odstúpenie britského ministra pre brexit Dominica Raaba spôsobilo najväčší jednodenný pád libry od októbra 2016, keď parlamentné schválenie brexitovej dohody v Spojenom kráľovstve je otázne, možnosťou je aj pád premiérky Theresy Mayovej a dokonca aj druhé referendum o brexite.
  • Hlavný ekonomický poradca podpredsedu talianskej vlády Mattea Salviniho vyhlásil, že v prípade vyhrania budúcich volieb chce, aby Rím vystúpil z eurozóny.
  • Minister obchodu USA Wibur Ross naznačil, že prezident Donald Trump a jeho čínsky náprotivok Xi Jinping by mohli nájsť spoločnú reč ohľadne obchodného sporu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie prekonali vo štvrtok viacdenný sklz, a to vďaka zmiernení obchodného napätia po obnovenej nádeji, že USA a Čína môžu dosiahnuť kompromis v oblasti obchodu. Európske akcie utrpeli straty po rezignácii britského ministra pre brexit Dominica Raaba, čo spôsobilo masívnu neistotu okolo brexitu, najmä keď sa špekuluje o páde premiérky Theresy Mayovej.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopis mierne klesali, čím reflektovali vyhlásenie guvernéra Fedu Jeroma Powella, ktorý síce vyjadril dôveru v silu americkej ekonomiky, no zároveň pripustil silné protivetry v budúcom roku. Európske dlhopisy rástli, keď sa investori snažili hľadať útočisko pre politickú neistotu v Británii a Taliansku.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny zlata rástli, keďže investori hľadali bezpečný prístav, pretože sa obávajú chaotického odchodu Británie z Európskej únie. Cena ropy vzrástla aj napriek údajom, že predchádzajúci týždeň sa dodávky suroviny do USA zdvojnásobili, keďže sa z trhu vytrácajú obavy z nadprodukcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár si voči košu hlavných svetových mien mierne polepšil, keď ho podporovala zvýšená nervozita okolo brexitu po odstúpení viacerých britských ministrov, na čele s ministrom pre brexit Dominicom Raabom, na čo reagovala libra najväčším jednodenným poklesom voči doláru od októbra 2016. Samotné euro voči doláru získavalo, keď existuje nádej, že USA a Čína urovnajú obchodný spor. Súčasne trhy špekulujú, že Fed by mohol v budúcom roku pozastaviť cyklus zvyšovania sadzieb, keď by americká ekonomika mohla čeliť viacerým protivetrom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký minister obchodu Wilbur Ross naznačili, že stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho náprotivka Xi Jinpinga sa samite G20 bude „veľkou udalosťou“. Dodal, že ak dopadne dobre, mohol by vzniknúť určitý základ pre pokračovanie rokovaní medzi Pekingom a Washingtonom ohľadne urovnania obchodnej vojny. Na trhoch sa dokonca objavovali správy, že ďalšie clá na čínske tovary, ktoré plánoval Biely dom zaviesť od začiatku budúceho roka by mali byť nateraz pozastavené. Pozitívna správa, ktorá včera dokázala podporiť americké akciové trhy.
  • Včera bol opäť turbulentný deň ohľadne brexitu. Britský minister pre brexit Dominic Raab podal demisiu, čím jasne naznačil, že nesúhlasí so súčasným stavom podmienok a postupom premiérky Theresy Mayovej. Libra na to reagovala najprudším jednodňovým oslabením od októbra 2016. Navyše demisiu podali aj ďalší ministri koaličného partnera vládnych konzervatívcov – severoírski unionisti. Pozícia premiérky vnútri konzervatívnej strany je slabá a je otázne, či schválená predbežná dohoda vo vláde bude mať vôbec šancu prejsť v parlamente. Dokonca denník The Telegraph povedal, že unionisti vystupujú z koalície, kým neodstúpi Mayová. Dilemou pre probrexitových konzervatívcov, ktorí chcú odstaviť Mayovú je, že ak by náhodou prežila hlasovanie o dôvere, na 12 mesiacov má od nich pokoj. Navyše ďalšou dilemou pre nich je, že v prípade pádu Mayovej by mohlo viesť k sérii udalostí, ktoré by mohli vyústiť do druhého referenda o brexite, ktorý by ho zamietol. Navyše dilemou pre konzervatívnych prívržencou zostania v EÚ je, že ak budú hlasovať proti Mayovej, k strane by sa zrejme k moci dostali zástancovia brexitu, čo by vo finálne mohlo viesť k tomu, že by nastala tvrdšia forma brexitu.
  • Včera sa o veľký rozruch postaral Claudio Borghi, hlavný ekonomický poradca šéfa talianskeho podpredsedu vlády Mattea Salviniho, lídra strany Liga. Prostredníctvom sociálnej siete twitter odpovedal, že ak strana získa väčšinu v nasledujúcich voľbách (v ostatnom čase vedie prieskumy popularity), Taliansko vystúpi z eurozóny. Nečudo, že talianske dlhopisy sa dostali po takýchto slovách pod predajný tlak.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú dnes dopoludnia pozorne sledovať vystúpenie šéfa ECB Maria Draghiho. Okrem toho budú zverejnené finálne čísla rastu spotrebiteľských cien v eurozóne za október, ktoré by mali potvrdiť spomalenie tempa rastu cien.
  • Popoludní bude trhy zaujímať priemyselná produkcia v USA za október spolu s využitím kapacít za rovnaký mesiac.
  • Naďalej bude na radare záujmu aj dramatický vývoj okolo brexitu.

ZAUJALO NÁS

Robotaxi už v decembri

Prvú komerčnú robotickú taxislužbu by na základe informácií Bloombergu mohla spustiť spoločnosť Waymo, ktorá je dcérou technologického gigantu Alphabet, už začiatkom decembra. Technológia bude riadiť auto až 99 percentami samostatne. Zo začiatku bude so zabezpečením systému pomáhať aj približne stovka autorizovaných vodičov, ktorý v prípade núdze môžu zasiahnuť do jazdy. Prvú prevádzku by mala spoločnosť zriadiť na predmestí Phoenixu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *