Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ranný prehľad trhov 16. 2. 2018

Investície 16.02.2018 | 10:03 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy zaznamenávajú najlepší päťdňový rad rastov od roku 2011.
  • Americký dolár na trojročných minimách.
  • Haruhiko Kuroda bol opäť zvolený ako guvernér Bank of Japan.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy včerajšou obchodnou seansou uzavreli najlepší päťdňový rast od roku 2011, keď globálna akciová rally naberá na pare po nedávnej korekcii. USA tak nasledovalo rast trhov v Európe, ktorých zisky však boli nižšie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch v USA a Nemecku zaznamenali len mierne zmeny, pričom výnosy amerických desaťročných dlhopisov ostávajú v blízkosti viac ako štvorročných maxím.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo v solídnom raste z predošlých dní, aj keď pomalším tempom pri slabšom doláre, v ktorom je drahý kov denominovaný. Slabší dolár pomohol rásť aj rope, ktorá okolo 60 dolárovej úrovne na teraz zastavila klesanie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien na približne trojročné minimá a to aj napriek zvyšujúcej sa pravdepodobnosti uťahovania monetárnej politiky Fedom. Euro voči doláru posilnilo na dvojtýždenné maximá, na úrovni 125 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci 10. februárom len mierne vzrástli na 230 tisíc, čo bolo dve tisíc žiadostí nad konsenzom. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 3. februárom vzrástli o 17 tisíc nad očakávania na 1942 tisíc.
  • Okrem toho bol zverejnený februárový výhľad na podnikateľské prostredie podľa Philadelphia Fed, ktorý prekonal očakávania poklesu na 21,5 bodu a vzrástol na 25,8 bodov. Naopak februárový sentiment vo výrobnom sektore New Yorku, podľa indexu newyorského Fedu Empire Manufacturing poklesol o 4,6 bodu na 13,1 bodov, pričom konsenzus čakal rast na 18 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude v USA zverejnená spotrebiteľská dôvera podľa University of Michigan podľa februárového odhadu, ktorý by však podľa očakávaní mal len mierne poklesnúť. Okrem toho bude v USA zverejnená začatá výstavba nových domov ako aj vydané stavebné povolenia za február.

ZAUJALO NÁS

Európska únia tlačí na prevádzkovateľov sociálnych sietí

Európska únia varovala Twitter a Facebook, aby oboznamovala užívateľov o podmienkach stiahnutia obsahu alebo odstránení účtov v súlade s európskym zákonom o ochrane spotrebiteľov. Ešte minulý rok v marci prikázala Európska komisia spoločnostiam zmeniť podmienky nahlasovania incidentov či podvodov, či žalovania spoločností v Európskej únii a nie v USA ako aj vyjasnenie podmienok odstraňovania obsahu zo sociálnych sietí.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *