Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Ranný prehľad trhov 16. 4. 2018

Investície 16.04.2018 | 09:21 0 Komentárov
 • Nervozita okolo Sýrie a obchodnej vojny posunula akcie v piatok do červených čísel.
 • Ropa na najvyšších úrovniach od decembra 2014 pre sýrske napätie ako aj pre pokles svetových zásob.
 • Americký centrálny bankár Rosengren naznačil možnosť potreby rýchlejšieho zvyšovania sadzieb.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa v piatok dostali pod predajný tlak a končili v stratách, keď sa medzi trhovými participantmi zvýšila nervozita okolo možných útokov Spojených štátov v Sýrii a navyše Biely dom naznačil možnosť dodatočných ciel voči Číne, ako aj možnosť blokovať ich technologické investície v krajine. V takomto prostredí nepomohlo akciám ani zverejnenie robustných hospodárskych výsledkov bánk ako Citigroup či J.P. Morgan Chase.

DLHOPISOVÉ TRHY

Napätá situácia na trhoch jednak okolo Sýrie, či obchodnej vojny držala dlhý koniec výnosovej krivky USA pod tlakom, no krátky sa posunul na najvyššie úrovne od septembra 2008 po tom, ako zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu naznačila možnosť rýchlejšieho zvyšovania sadzieb.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav pri zvýšenej averzii voči riziku rástlo. Ropa rástla každý obchodný deň v minulom týždni a zaznamenala najväčší týždňový rast za osem mesiacov, keď sa posunula na najvyššie úrovne od roku 2014. Stálo za tým riziko stretu Západu a Ruska v Sýrii, pokles globálnych zásob komodity smerom k dlhodobému päťročnému priemeru vyspelých krajín OECD (čo bol hlavný cieľ dohody OPECu a ďalších krajín), výhľad na predĺženie dohody OPECu o obmedzení produkcie, ako aj robustný rast svetovej ekonomiky, čo vytvára silný dopyt po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal voči košu hlavných svetových mien stabilný, keď trhu chýbali nové impulzy a súčasne väčšina predchádzajúcich ako napätie okolo sýrie, či obchodná vojna boli započítané, a/alebo bolo vo vzájomnej rovnováhe ako prodolárové a protidolárové faktory.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Čínske obchodné dáta v marci výrazne prekvapili trhové očakávania. Dolárový export namiesto očakávaného rastu o 11,9 percenta poklesol o 2,7 percenta a import namiesto očakávaného rastu 12,4 percenta si pripísal iba 5,9 percenta. Export v predchádzajúcom mesiaci však vzrástol o robustných 44,1 percenta. Obchodná bilancia najľudnatejšej krajiny sveta sa tak dostala do záporného teritória po viac ako roku vo výške 4,98 miliárd amerických dolárov.
 • Nemecké inflačné čísla podľa marcovej finalizácie indexov spotrebiteľských cien zotrvali nezmenené na odhadovaných hodnotách, a to 0,4 percenta medzimesačne a 1,6 percenta medziročne.
 • Obchodná bilancia eurozóny nezaznamenala výraznejšiu zmenu, keď sa jej prebytok vo februári zvýšil na 21 miliárd, namiesto očakávaného zotrvania na hodnote predchádzajúceho mesiaca 20,2 miliárd.
 • Report tvorby pracovných miest a fluktuácie v USA, tzv. JOLTS report, vo februári ukázal pokles na 6052-tisíc, pri trhových očakávaniach nižších o 28-tisíc. Hodnota predošlého mesiaca bola navyše revidovaná nadol o 84-tisíc na 6228-tisíc.
 • V USA mohla zaujať najmä odhadovaná spotrebiteľská nálada v apríli podľa University of Michigan, ktorá poklesla na 97,8 bodov, pričom konsenzus čakal pokles len jedného bodu na 100,4 bodov. Pod poklesom sa podľa prieskumu podpísala horšia súčasná situácia, ktorej index poklesol o 6,2 bodu na 115 bodov ale aj očakávania budúceho vývoja, ktoré poklesli o dva body na 86,8 bodov. Pod poklesom sentimentu sa mohli podpísať obavy z obchodného konfliktu medzi USA a Čínou, ktoré by sa však nakoniec nemuseli pretaviť do skutočnosti. Z historického hľadiska je však nálada spotrebiteľov v USA stále pomerne vysoko a to aj vďaka napredujúcemu rastu americkej ekonomiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Na začiatku týždňa je na radare trhov najmä vývoj v Sýrii a obchodná vojna. V prípade Sýrie trhy dúfajú, že víkendový útok Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Francúzska bol jednorazový, čo naznačujú nateraz aj slová Bieleho domu, či britského ministra zahraničia Borisa Johnsona. Navyše aj keď Kremeľ ostro protestoval voči týmto krokom, nijako inak nezasiahol a rétorika nešla takpovediac do vývrtky, čo dáva nádej na postupné „vyhnitie“ tejto otázky na trhoch. Na druhej strane už v piatok sa objavovali správy, že ohľadne zavedenia dodatočných importných ciel Spojenými štátmi voči Číne v celkovom objeme 100 miliárd dolárov a blokovania technologických investícií Číny. No zároveň sa objavujú správy, že renegociácie dohody o voľnom obchode v Severnej Amerike-NAFTA finišujú pričom USA zároveň naznačili, že by sa mohli pridať k Transpacifickému partnerstvu, čo výrazne znižuje riziko obchodného sporu s Čínou.
 • V piatok mal zaujímavý a pomerne jastrabí prejav Eric Rosengren z Fedu, keď povedal, že (centrálni bankári) musia byť ostražití a uistiť sa, či nestimulujú ekonomiku až príliš moc a negenerujú mzdové a cenové tlaky, ktoré sú vyššie ako by chceli mať z dlhodobého hľadiska. Aj preto naznačil, že bude možno potrebné rýchlejšie sprísňovanie menovej politiky v porovnaní s tým, čo teraz naznačuje dot plot graf (ešte dve zvýšenia sadzieb po 25 bázických bodov v tomto roku), keďže inflácia by mohla rásť takisto rýchlejšie ako sú terajšie projekcie centrálnej banky.
 • Dnes budú v USA zverejnené odhadované maloobchodné tržby za marec, ktoré by mali podľa očakávaní rastom vymazať stratu predchádzajúceho mesiaca.
 • Trhy by mohli zaujať aj nezávislé vystúpenia centrálnych bankárov Fedu, šéfa Fedu v Dallase Roberta Kaplana na medzinárodnom ekonomickom fóre, šéfa Fedu v Minneapolise Neela Kashkariho ohľadom spoločností, ktorých bankrot ohrozuje ekonomiku a šéfa Fedu v Atlante Raphaela Bostica o ekonomike a trhových trendoch v rurálnych oblastiach.

ZAUJALO NÁS

Samsung zvažuje využitie blockchainu

Najväčší výrobca smartfónov Samsung Electronics zvažuje využitie blockchainu, technológie na ktorej sú postavené kryptomeny, pre manažovanie svojej globálnej zásobovacej siete. Podľa šéfa spoločnosti Samsung SDS, spoločnosti ktorá ma na starosti informačné technológie, by využitie blockchainu za účelom sledovania svetových zásielok v hodnote niekoľkých miliárd dolárov ročne, mohlo Samsungu ušetriť až 20 percent z nákladov na prepravu.

Technológia by podľa zástancov výrazne skracuje čas potrebný na vymieňanie dokumentácie medzi všetkými zúčastnenými stranami. Okrem toho by mohla technológia potešiť aj zákazníkov, keďže by mohla znížiť čas medzi predstavením produktu a jeho reálnou dostupnosťou v predajniach.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *