Stvrtok 04. júna. Meniny má Lenka

Ranný prehľad trhov 16. 5. 2019

Investície 16.05.2019 | 10:32 0 Komentárov
  • Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa odložiť rozhodnutie o (ne)uvalení dovozných ciel na automobily z EÚ podporilo včera akciové trhy.
  • Celkovo je však na finančných trhoch stále zvýšená nervozita, keď neexistujú presvedčivé signály skorého vyriešenia sino-amerického obchodného sporu.
  • Navyše z čínskej aj americkej ekonomiky dorazili včera nepresvedčivé makrodáta a trhy sa obávajú, že ostatné zvýšenie napätia okolo protekcionizmu by mohlo podkopať známky oživovania sa svetovej ekonomiky.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v strede týždňa potvrdili otočenie negatívneho vývoja a druhý deň rástli. Trhy v prevažnej miere podporili tweetové vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ohlásil šesťmesačný odklad zavedenia dovozných ciel na európske automobily. Väčšie zisky boli limitované vlažnými makrodátami z Číny, ktoré naznačili v apríli slabnutie ekonomickej aktivity a ani makrodáta z USA neboli úplne presvedčivé. Oddialenie obchodného napätia medzi USA a Európou prialo akciám aj na starom kontinente. Potešili aj čísla hrubého domáceho produktu za prvý kvartál, ktoré naznačili vzmáhanie sa nemeckej ako aj európskej ekonomiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Obchodné napätie, obavy zo spomalenia globálneho rastu a očakávania k uvoľneniu menovej politiky zo strany Fedu sa spojili a zatlačili výnosy amerických dlhopisov na 18-mesačné minimá. Európske dlhopisy kopírovali vývoj tých amerických.

KOMODITNÉ TRHY

Zníženie averzie voči riziku premietnuté do odrazu akcií sa prejavilo v stagnácií cien zlata pod hranicou 1300 dolárov. Ropa poskočila na najvyššiu úroveň za ostatné dva týždne, keď pretrvávajúce napätie na Blízkom východe zatienilo aj nárast zásob suroviny v minulom týždni v USA o viac ako 5 miliónov barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár využil slabosti svojich konkurentov a aj napriek prepadu aprílových maloobchodných tržieb a priemyselnej produkcie si udržal svoju silu. Náznaky oživenia v európskej ekonomike priali euru. Pomalé pokračovanie brexitových rozhovorov nepraje libre, ktorá sa v súčasnosti nachádza v zostupnej špirále. Slabšie ekonomické údaje z Číny ako sa očakávali oslabili juan na najnižšiu úroveň v tomto roku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera na trhy dorazili horšie ako očakávané makrodáta z Číny, keď rast priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb a aj investícií rástol v apríli pomalšie ako čakali trhy.
  • Na druhej strane sa potvrdilo oživenie sa nemeckej ekonomiky, keď HDP za prvý kvartál rástol 0,4-percentným medzikvartálnym tempom po stagnácii v závere roka a 0,7-percentným medziročným tempom po 0,6-percentnej dynamike rastu vo štvrtok štvrťroku 2018. Z eurozóny dorazil takisto flashový odhad rastu HDP za prvý kvartál, kde tempo rastu dosiahlo 0,3-percentné na medzikvartálnej báze a 1,3-percentný medziročný rast, čo je takisto zlepšenie sa oproti záveru roka 2018.
  • V USA boli zverejnené slabšie čísla aprílových maloobchodných tržieb, ktoré medzimesačne poklesli o 0,2 percenta, hoci konsenzus trhu hovoril o 0,3- percentnom raste. Priemyselná produkcia za apríl takisto vykázala medzimesačné pokles o 0,5 percenta. Pozitívne však prekvapil májový prieskum Empire Manufacturing, kde sa aktivita zlepšila na 17,8 bodu z predchádzajúcich marcových 10 bodov.
  • Americký prezident Donald Trump podľa dosial medializovaných správ odloží rozhodnutie o uvalení cieľ na dovážané automobily z EÚ o ďalších šesť mesiacov. Pôvodne mal rozhodnúť do soboty 18. mája. Tento krok nie je prekvapujúci vzhľadom na zvýšenú nervozitu okolo čínsko-amerického obchodného sporu. Otvárať druhý front obchodnej vojny by mohlo byť komplikované aj pre Spojené štáty.
  • Americký prezident Donald Trump prikázal obmedziť predaje zariadení čínskych firiem Huawei a ZTE na americkom trhu. Ministerstvo obchodu súčasne uviedlo tieto firmy na blacklist, čo môže viesť k zákazu obchodovania amerických podnikov s nimi. Ide o ďalší nepriateľský krok USA voči Číne v rámci ostatného vyostrenia obchodných vzťahov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Z eurozóny dnes nedorazia žiadne podstatnejšie makrodáta. Pozornosť sa bude sústrediť najmä na Spojené štáty. Jednak na vývoj okolo obchodnej vojny a jednak na makrodáta v podobe májového prieskumu Philly Fedu, aprílových čísel začatej výstavby a vydaných stavebných povolení a pravidelných týždenných nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Rekordná suma za impresionistu

Obraz francúzskeho impresionistu Claudea Moneta „Stohy sena“, sa v utorok prostredníctvom newyorskej aukčnej siene Sotheby’s vydražil za rekordných 110,7 milióna dolárov, čo je doteraz najvyššia čiastka za akú sa vydražilo Monetovo a zároveň aj impresionistické dielo. Najdrahším obrazom ale aj tak naďalej zostáva dielo Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasiteľ sveta), ktorý sa v roku 2017 vydražil za 450 miliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *