Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 16. 6. 2017

Investície 16.06.2017 | 09:22 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologické akcie opäť v stratách.
  • Donald Trump vyšetrovaný ohľadne obštrukcie justície súvisiacej s údajnou snahou o ovplyvnenie vyšetrovania FBI.
  • Bank of England nečakane jastrabia.
  • Grécko sa dohodlo s veriteľmi ohľadne ďalšej záchrany a na uvoľnení 8,5-miliardy eur z balíka pomoci.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch klesali, za čím stáli opäť straty technologických akcií, ktoré sú vnímané časťou trhu ako pomerne bohato nacenené.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov len mierne klesli po zvýšení sadzieb Fedom, keď obchodníci ostávajú stále skeptickí voči tomu, že by Fed vedel doručiť systematické zvyšovanie sadzieb pri pozvoľných inflačných tlakoch. Posun amerických výnosov ovplyvnil následne aj tie európske.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bolo v defenzíve, keď dolár sa posilnil v oneskorenej reakcii trhu na stredajšie zvýšenie sadzieb Fedom. Straty zlata boli však limitované pri poklese akciových trhov a oznámení, že americký prezident Donald Trump je vyšetrovaný za obštrukciu spravodlivosti v súvislosti so zasahovaním do činnosti FBI ohľadne bývalého poradcu pre národnú bezpečnosti Michaela Flynna. Ropa naďalej strácala, keď trhy sú naďalej skeptické voči tomu, že dohoda OPECu o znížení produkcie dokáže výraznejšie znížiť vysoký stav svetových zásob komodity, keď rastie ťažba v USA, Líbyi a aj Nigérii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru klesol pod 111,5 dolárového centu, keď trhy s oneskorením reaguje na zvýšenie sadzieb Fedom a ako aj jeho slovník s pozitívnym výhľadom na ekonomiku a presvedčení, že súčasné slabé inflačné tlaky sú len dočasnou záležitosťou pri silnom trhu práce, ktorý sa bude ďalej zlepšovať.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala Bank of England, ktorá ponechala úrokové sadzby bezo zmeny v hlasovaní s pomerom 5:3, čo značí, že rastúcemu počtu bankárov začína prekážať pomerne vysoká inflácia, ktorá v máji dosiahla 5,9-percentné medziročné tempo, čo bolo nad očakávania centrálnej banky, ktorá navyše vo vyhlásení po zasadaní povedala, že na jeseň môže narásť až nad tri percentá a zostať nad cieľom centrálnej banky po dlhšiu dobu vzhľadom k tomu, že slabá libra sa začína prejavovať na cenách tovarov a služieb. Banka naznačila, že prípadné zvýšenie sadzieb bude graduálne. Libra reagovala na prekvapivý pomer hlasovania ako aj na relatívne jastrabejší slovník posilnením sa. Oveľa menej prekvapivé bolo zasadnutie Švajčiarskej centrálnej banky SNB, ktorá ponechala menovú politiku takisto bezo zmeny. Guvernér Thomas Jordan konštatoval, že ekonomika pokračuje v oživovaní sa, no niektoré ukazovatele naznačujú, že obnova nezasiahla ešte všetky jej sektory, keď v prípade mnohých zavažuje silný frank.
  • Na poli makrodát nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Sppjených štátoch za týždeň končiaci 10. júnom poklesli štyri tisíc pod očakávania trhu na 237-tisíc. Pokračujúce žiadosti vzrástli nad očakávania, a s hodnotou 1935-tisíc vzrástli voči predchádzajúcemu týždňu o šesť tisíc. V rovnakom čase boli zverejnené aj dva prieskumy nálady vo výrobnom sektore za mesiac jún. Index Philadelphského Fedu sledujúci podmienky výrobného sektora v stredoatlantickom regióne síce poklesol voči predcházajúcemu mesiacu, no hodnota 27,6 bodov bola takmer o štyri body vyššia ako očakával trh. Prieskum New Yorského Fedu výrobného sektora v štáte odhalil výrazné zlepšenie podmienok, keď index poskočil z negatívneho teritória indikujúceho recesiu na 19,8 bodov, pričom konsenzus čakal rast len na päť bodov. 
  • Z USA dorazila správy, že sa rozbehlo vyšetrovanie prezidenta Donalda Trumpa ohľade obštrukcie justície pri pokusoch o zasahovanie do činnosti FBI ohľadne vyšetrovanie bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna v súvislosti s jeho napojením na turecké tajné služby.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené za eurozónu ako celok májové inflačné čísla. Okrem toho sa trhy budú zaujímať najmä o prieskum spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch podľa Michiganskej univerzity za jún.

ZAUJALO NÁS

Inflácia zaostáva za rastom

Globálna ekonomika rastie tesne nad svojím zhruba trojpercentným potenciálom najrýchlejším tempom za ostatných šesť rokov a nevykazuje tendenciu ani príliš spomaliť ani výraznejšie akcelerovať. Inflácia, hoci sa oživuje, je nižšia ako by mala byť na základe tempa ekonomického rastu a zatvárajúcich sa medzier výstupu. To umožňuje, aby aj centrálne banky zaostávali za reálnym vývojom a nezaťahovali menovú brzdu. Nastáva zlatý scenár, kde čím bližšie je svetové hospodárstvo na svojom dlhodobom neinflačnom potenciály, tým nižšie je riziko jeho prehrievania sa a tým dlhšie celý hospodársky cyklus môže trvať.

Takéto prostredie by malo svedčať akciovým trhom, kde by mala pokračovať rally, no striedmejšia ako v minulosti vzhľadom na ich už bohaté valuácie a fakt, že rast ziskov by sa mohol spomaliť, keď firmy už využili väčšinu príležitostí, ktoré umožňovalo podnikateľské prostredie, aby rástli rýchlejšie ako rast ekonomiky. História hovorí, že vrchol na akciových trhoch nebol dosiahnutý viac ako rok pred recesiou, ktorú nateraz nevidno na obzore.

Pomalý rast inflácie by nemal veľmi škodiť ani cenám dlhopisov, najmä ak sa vo finančnom systéme nachádza, tak ako teraz, vysoká miera úspor a nízka miera kapitálových výdajov, čo udrží dlhodobé rovnovážne sadzby nízke.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *