Sobota 19. septembra. Meniny má Konštantín

Ranný prehľad trhov 16. 7. 2019

Investície 16.07.2019 | 09:24 0 Komentárov
  • Americké akcie sa konsolidovali v okolí historických maxím pred plným rozbehom podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál.
  • Demokrati a republikáni v USA začali diskusiu okolo dohody na zvýšenie dlhového stropu, ktorý bude dosiahnutý koncom leta.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie vstúpili do nového týždňa vlažne, keď poväčšine pri nízkej obchodnej volatilite len stagnovali. Výnimkou bol technologický Nasdaq, ktorý si vďaka rastu akcií spoločnosti Tesla Motors dokázal pripísať mierne zisky. Sentiment negatívne neovplyvnil ani najslabší rast čínskej ekonomiky v druhom kvartáli za ostatných 27 rokov, keď naopak potešili dobré čísla čínskych maloobchodných tržieb, investícií a priemyselnej produkcie za jún. Citigroup odštartovala firemnú výsledkovú sezónu za druhý kvartál solídnymi číslami, avšak podobne ako konkurencia reagovala negatívne na padajúce výnosy štátnych dlhopisov. Z amerických makrodát potešil júlový obrat výrobnej aktivity v oblasti New Yorku do kladných hodnôt. Európske akcie nevyviedlo z miery ani spomaľovanie čínskej ekonomiky, nakoľko ďalšie júnové údaje z krajiny vykazujú zlepšenie, ani varovanie nemeckého ministerstva hospodárstva pred slabým ekonomickým trendom v druhom štvrťroku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Aj keď zverejnené čínske údaje naznačili určitú stabilizáciu v druhej najväčšej ekonomike sveta, najpomalšie tempo rastu HDP krajiny od roku 1992 vyvolalo obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky, na čo reagovali dlhopisové výnosy otočením minulotýždňového rastového trendu a výnosy ako amerických, tak aj európskych dlhopisov výraznejšie poklesli.

KOMODITNÉ TRHY

Cena zlata sa udržala v blízkosti svojho dvojtýždňového vrcholu, keď bojovala so silným dolárom. Ropa skorigovala svoj nárast z minulého týždňa, keď strácala pod ťarchou obáv zo spomaľujúcej čínskej ekonomiky, čo by sa mohlo odraziť v nižšom dopyte po energii. Zároveň po tropickej búrke začína oživenie americkej produkcie v Mexickom zálive.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár reagoval na oživenie výroby v oblasti New Yorku posilnením voči svojim konkurentom. Euro aj libra boli pod tlakom brexitu a nervózny z vyhliadky euroskeptického Borisa Johnsona, ktorý má lepšie vyhliadky dostať sa do čela konzervatívnej strany a zasadnúť do premiérskeho kresla.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená séria ďalších čínskych makrodát. HDP za druhý kvartál rástol medziročne 6,2-percentným tempom, čo predstavuje najpomalší rast za 27 rokov. Plusom je, že číslo aspoň naplnilo očakávané spomalenie tempa rastu po 6,4-percentnom raste v prvom kvartáli. Na medzikvartálnej báze rástlo HDP 1,6-percentným tempom po 1,4-percentnej dynamike rastu za prvé tri mesiace roka, čo dáva nádej, že ekonomika by sa mohla zastabilizovať. Konštruktívne pôsobili aj ďalšie čínske dáta. Investičná aktivita rástla v júni (YTD) 5,8-percentným tempom, čo prekonalo konsenzus na úrovni 5,5 percenta a ide aj o akceleráciu rastu po májových 5,6-percentách. Aj priemyselná produkcia v júni prekonala očakávania, keď dosiahla medziročné 6,3-percentné tempo rastu, pri očakávaní 5,2-percentného tempa a májovom raste na úrovni 5,0 percenta. A napokon aj medziročný rast maloobchodných tržieb prekonal v júni konsenzus, keď rástol 9,8-percentným tempom po 8,6-percentnom raste v máji.
  • Včera popoludní bol zverejnený prieskum výrobnej aktivity v regióne New York – tzv. Empire Manufacturing, ktorý ukázal na zlepšenie sa sentimentu. Index narástol z -8,6 bodu na 4,3 bodu, pri konsenze 2,0 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia sa budú trhy sústreďovať na zverejnenie nálady medzi nemeckými finančníkmi v júli podľa prieskumu ZEW. Okrem toho bude zverejnená séria dát z britského trhu práce na čele s mierou nezamestnanosti k máju.
  • Popoludní bude trhy zaujímať júnová priemyselná produkcia a maloobchodné tržby zo Spojených štátov.
  • Pozorne budú sledované aj vystúpenia viacerých centrálnych bankárov Fedu vrátane jej hlavy Jerome Powella.

ZAUJALO NÁS

Kaviár z Madagaskaru

Ľudia poznajú jeho svetoznámu vanilku, ale i čokoládu či kvalitné husacie pečienky. Tentoraz Madagaskar posilnil svoju pozíciu na trhu s luxusnými potravinami a stal sa jediným africkým producentom kaviáru. A madagaskarský kaviár je zároveň jediným vyrábaným v Indickom oceáne. Veľký ostrov je však zatiaľ len skromným hráčom na svetovom trhu s touto lahodnou pochúťkou, keď sa v minulom roku v krajine vyprodukovala len približne tona kaviáru. Pre porovnanie, v roku 2017 bolo celkovo vyprodukovaných 340 ton tejto luxusnej pochúťky. Madagaskar však dúfa, že sa mu v tomto roku podarí svoju produkciu zvýšiť až päťnásobne. V rozvojovej krajine, kde až 90 percent obyvateľov žije na hranici chudoby stojí 100 gramov kaviáru v prepočte zhruba 100 eur, čo je dva až trikrát menej ako jeho cena na európskom trhu.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial