Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Ranný prehľad trhov 16. 7. 2020

Investície 16.07.2020 | 10:11 0 Komentárov
  • Wall Street včera rástla, keď stále čerpala energiu z optimizmu z pokroku vo vývoji vakcíny proti COVIDu-19 spoločnosťou Moderna.
  • Výsledky amerických bánk za druhý kvartál prekonávajú konsenzus vďaka silným ziskom divízie obchodovania s dlhopismi a akciami, hoci retailovému a komerčnému bankovníctvu sa nedarilo a museli vytvárať veľké opravné položky pri očakávaní rastu zlyhaných úverov.
  • Čínska ekonomika rástla v druhom kvartáli 3,2-percentným medziročným tempom, čo výrazne prekonalo očakávania. Peking sa tak otriasol z koronašoku.

AKCIOVÉ TRHY

Obrat akcií smerom nahor nabral včera na sile a Wall Street pripisovala slušné zisky. Témou dňa opäť nebolo rýchle šírenie koronavírusu vo svete, ktoré investori nateraz ignorujú. Na akcie pozitívne doľahli správy o sľubnom vývoji vakcíny na covid-19 spoločnosťou Moderna, ako aj solídne výsledky hospodárenia finančného domu Goldman Sachs, ktoré príjemne prekvapili analytikov. Náladu investorov zlepšila aj Béžová kniha Fedu, ktorá ukázala júnový nárast aktivity amerických firiem. Pozitivizmus priživili aj zverejnené makrodáta v podobe prudkého odrazu výrobnej aktivity v oblasti newyorského Fedu. Dobrú náladu nedokázalo prekaziť ani rozhodnutie Washingtonu zrušiť zvláštny status Hongkongu a Trumpov podpis zákonu, ktorým zavádza sankcie voči bankám spolupracujúcich s čínskymi predstaviteľmi podieľajúcich sa na uskutočňovaní kontroverzného bezpečnostného zákona v Hongkongu. Na rastovú vlnu naskočili aj európske akcie, ktorým okrem iného pomohli dobré dáta v podobe britskej inflácie, či rastúce ceny ropy.

DLHOPISOVÉ TRHY

S ústupom rizikovej averzie zostali stabilné prípadne rástli výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. K výraznejším pohybom by mohlo dopomôcť dnešné zasadnutie ECB, od ktorého sa však zásadnejšia zmena nastavenia menovej politiky neočakáva.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato na pozadí slabšieho dolára predlžovalo svoje zisky v blízkosti svojho deväťročného maxima. Cena ropy vyskočila na štvormesačné maximum vďaka masívnemu poklesu zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o takmer 7,5 milióna barelov, čo bol najväčší týždňový pokles v tomto roku. Trh z miery nevykoľajila ani dohoda skupiny OPEC+ o znížení obmedzenia svojej produkcie od budúceho mesiaca, nakoľko obavy z tohto kroku dokázali kompenzovať zlepšujúce sa trhové podmienky a prísľub, že niektorý členovia kartelu len okrešú svoju skoršiu nadmernú produkciu, ktorou si chceli zabezpečiť podiel na trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pokrok vo vývoji vakcíny proti koronavírusu oslaboval americký dolár, nakoľko podporil záujem o rizikovejšie meny. Z toho ťažilo aj euro, ktoré voči nemu mierne posilňovalo. Nečakané zrýchlenie tempa inflácie v Británii zase dopomohlo k ziskom libre, ktorá posilňovala voči širokej konkurencii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

• V USA boli včera publikované čísla priemyselnej produkcie za jún, ktorá na medzimesačnej báze rástla o 5,4 percenta po májovom 1,4 percentom raste. Koronašok v lokálnom výrobnom sektore postupne odznieva. Na medziročnej báze sa však aktivita ešte nevrátila na predkrízové úrovne, keď produkcia klesla o 10,8 percenta, no ide už o nižší pokles ako 15,4 percenta v máji.

• Béžová kniha Fedu, do ktorej boli zbierané údaje od konca mája do začiatku júla ukázala oživovanie sa ekonomickej aktivity v Spojených štátoch po tom, ako sa začali uvoľňovať reštriktívne opatrenia na obmedzenie šírenia sa koronavírusu. No celková aktivita ostáva stále výrazne pod úrovňou z pred koronakrízy. Výhľad pritom ostáva neistý, keď biznisy nevedia, ako ďalej bude pandémia pokračovať, pričom sa spomína najmä riziko jej druhej vlny.

• Americký prezident Donald Trump údajne povedal svojim poradcom, že nechce ďalej výraznejšie eskalovať napätie s Pekingom a vylúčil ďalšie sankcie voči top predstaviteľom Číny ohľadne obmedzovania ľudských práv v Hongkongu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

• Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený rast čínskeho HDP za druhý kvartál, ktorý dosiahol 3,2 percenta na medziročnej báze, čo prekonalo konsenzus na úrovni 2,5 percenta. Ekonomika ukazuje, že sa zotavila po koronašoku, keď v prvom kvartáli klesla o 6,8 percenta. Medzikvartálne tempo rastu dosiahlo 11,5 percenta (vs. očakávania na úrovni 9,5 percenta) po poklese o 9,8 percenta oproti obdobiu január- marec. Investičná aktivita v Číne od začiatku roka do konca júna na medziročnej báze klesá už len o 3,2 percenta, keď v máji bola až v 6,3 percentnom zápore. Dáta priemyselnej produkcie ukazujú na jej 4,8-percentný rast v júni oproti júnu 2019, pričom v máji rástla na medziročnej báze o 4,4 percenta. Napokon maloobchodné tržby v júni klesli o 1,8 percenta na medziročnej báze, čo zaostalo za očakávaním stagnácie, no pokles sa už zmierňuje, keď v máji klesali o 2,8 percenta, v apríli o 7,5 percenta a pokles v marci a februári bol dvojciferný.

• Ráno z Veľkej Británie dorazili čísla z pracovného trhu, ktoré ukázali, že v apríli, teda počas dna koronakrízy, zamestnanosť v krajine klesla o 126-tisíc osôb, čo je podstatne menej ako konsenzus na úrovni 240 tisíc a májová miera nezamestnanosti ostala na úrovni 3,9 percenta rovnako ako v júni, keď pomohli vládne opatrenia na udržanie miest.

• Dnes zasadá aj ECB, ktorá by mala nechať nastavenie menovej politiky a kvantitatívneho uvoľňovania bezo zmeny a nečakáme ani žiadne zásadné oznámenia. Pre trhy by to nemala byť zásadná udalosť, tou by mohlo byť až septembrové zasadnutie.

• Okrem toho na úrovni EÚ boli zverejnené čísla registrácii nových automobilov za jún, ktoré klesli medziročne o 22,3 percenta po 52,3-percentnom poklese v máji.

• Popoludní budú v USA zverejnené júnové maloobchodné tržby ako aj pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *