Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Ranný prehľad trhov 16. 9. 2019

Investície 16.09.2019 | 10:42 0 Komentárov
  • Ropa zaznamenala dnes ráno skok o 10 percent, najväčší intradenný v histórii v reakcii na útoky dronov na saudskoarabské ropné zariadenia, ktoré vyradili 5 percent svetovej produkcie ropy.
  • Americké akciové trhy sa konsolidovali v závere minulého týždňa tesne pod historickými maximami v reakcii na pokles uvoľnenia nervozity na poli obchodnej vojny. Bezpečné aktíva ako zlato a štátne dlhopisy sa dostali pod predajný tlak.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa v piatok po predchádzajúcej rally konsolidovali tesne pod historickými maximami, keď medzi účastníkmi trhu prevláda konštruktívna atmosféra postavená na upokojení nervozity okolo čínsko-americkej obchodnej vojny a možnosti uzatvorenia predbežnej obchodnej dohody. Navyše trhy prehodnocujú aj riziko recesie v USA, ktoré vidia s nižšou pravdepodobnosťou ako v auguste. Prispeli k tomu aj v piatok zverejnené solídne čísla augustových maloobchodných tržieb či septembrovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Európske trhy kopírovali Spojené štáty a zdá sa, že po „usadení prachu“ po rozhodnutí ECB o uvoľnení menovej politiky prijali trhoví hráči tento krok viac pozitívne ako vo štvrtok. Do popredia sa dostáva najmä otvorený koniec kvantitatívneho uvoľňovania a posilnený forward guidance, ktoré značia, že nákup aktív bude prebiehať nasledujúcich niekoľko rokov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov pokračovali v masívnom odraze, najväčšom od jesene 2016, keď trhy zrazu vidia svetlo na konci tunela obchodnej vojny a prestali mať čierne myšlienky ohľadne skorého príchodu recesie do americkej ekonomiky. Rast výnosov v Európe bol nižší, keď ich brzdilo oznámené reštartovanie kvantitatívneho uvoľňovania ECB.

KOMODITNÉ TRHY

Pohyb výnosových kriviek nahor ako aj relatívny optimizmus na trhoch sa odzrkadlil do poklesu ceny zlata, ktoré  zostúpilo pod 1500 dolárov. Ropa sa dostala pod predajný tlak, za čím stáli vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnom zmiernení sankcií voči Iránu po prepustení poradcu pre národnú bezpečnosť a známeho jastraba Johna Boltona. To zatienilo aj správy o tom, že OPEC a s ním spolupracujúce krajiny zvažujú ďalšie zníženie ťažby, keď stav zásob komodity vo vyspelých krajinách je stále nad dlhodobým päťročným priemerom. Brent tak bojuje o kótu 60 dolárov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Redukcia pesimizmu okolo obchodného sporu medzi Pekingom a Washingtonom sa pretavila do poklesu kurzu dolára voči zvyšku sveta. Euro sa tak posunulo na 17-dňové maximá voči zelenej bankovke napriek tomu, že ECB vo štvrtok uvoľnila menovú politiku a obnovila program kvantitatívneho uvoľňovania.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou víkendu boli správy o útoku dronov na saudskoarabské rafinérie, ktoré mali za následok vyradenie kapacít v objeme takmer šesť miliónov barelov dennej produkcie, čo predstavuje rádovo päť percent globálnej ťažby. Naposledy zažil svet takýto ponukový šok v roku 1990 pri útoku Iraku na Kuvajt. Ceny ropy reagujú skokovitým posilnením sa o 10 percent (bezprostredne po otvorení trhov o takmer 20 percent), najväčším intradenným v histórii.
  • V piatok boli zverejnené americké maloobchodné tržby za august, ktoré prekonali očakávania, keď rástli medzimesačne 0,4-percentným tempom pri konsenze 0,2 percenta. Navyše tzv. kontrolná skupina tržieb, ktorá vstupuje do výpočtu HDP rástla medzimesačne 0,3 percenta presne podľa očakávaní. Americký spotrebiteľ by tak mal podržať ekonomiku a uchrániť ju pred recesiou v blízkom čase. Potvrdzuje to aj prieskum spotrebiteľskej nálady podľa Michiganskej univerzity, ktorý sa podľa septembrového rýchleho odhadu zlepšil na 92 bodov z augustových 89,8 bodu, čo prekonalo očakávania. Zlepšilo sa hodnotenie súčasnej situácie ako aj výhľadu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách bola zverejnená augustová séria čínskych dát priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb ako aj investícií, ktoré zaostali za očakávaním a spomalili na medziročnej báze tempo rastu oproti júlu.
  • Okrem toho bude dnes popoludní zverejnení septembrový prieskum výrobnej aktivity v regióne New York známy pod názvom empire manufacturing.

ZAUJALO NÁS

Zamestnanci General Motors po 12 rokoch vstúpili do štrajku

Takmer 50-tisíc zamestnancov General Motors v 22 amerických závodoch a 33 distribučných skladoch združených v odborovej organizácia United Auto Workers vstúpilo do štrajku prvýkrát od roku 2007, keď sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na novej kolektívnej zmluve. Spor je o spôsobe zvyšovania platov, keď automobilka ho chce naviazať na hospodárske výsledky, kým odborári chcú fixné zvýšenie.

Zaujímavé je, že General Motors patrí už teraz medzi najštedrejších zamestnávateľov v odbore, keď platí v priemere 63 dolárov v mzdách a benefitoch, kým zahraničné automobilky v krajine len 50 dolárov. Ďalším problémom je, že zväz požaduje nové výrobné programy pre štyri závody, ktoré automobilka plánuje zavrieť, keď má vysokú nadbytočnú kapacitu.

Únia zamestnancov požaduje ešte lepšie zdravotné benefity, pritom automobilka patrí medzi lídrov v Spojených štátoch.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *