Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 16. 9. 2020

Investície 16.09.2020 | 10:03 0 Komentárov
  • Wall Street od začiatku týždňa rastie, keď sa odrážajú okrem technologických titulov aj ostatné sektory.
  • Makrodáta z Číny, USA aj eurozóny, troch najväčších svetových ekonomík signalizujú neunavujúcu sa obnovu rastu po koronašoku.
  • Trhy dnes očakávajú holubičie posolstvo Fedu na konci jeho dvojdňového zasadnutia.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v utorok rástli, keď technologické tituly zastavili pokles z predchádzajúcich dní, no rástla aj väčšina ostatných sektorov na pozadí presvedčenia, že globálna menová politika ostane ešte dlho uvoľnená pričom makrodáta ukazujú na pokračovanie robustného odrazu ekonomiky po koronašoku (ktorého tempo sa síce oproti začiatku leta síce spomalilo, ale stále je rýchlejšie oproti predpokladom).

DLHOPISOVÉ TRHY

Odraz akciových trhoch posúval výnosové krivky bezpečne vnímaných nemeckých a amerických štátnych dlhopisov limitovane nahor pričom však rástli ceny rizikovejších podnikových dlhopisov pre kompresie rizikových prirážok.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dostalo v utorok do defenzívy, pri konštruktívnej nálade na trhoch a odraze akciových búrz. Straty žltého kovu však limitoval očakávaný holubičí slovník Fedu po jeho dvojdňovom zasadnutí, ktoré skončí dnes večer. Zlato sa odrazilo, keď jednak kopírovalo pohyb na akciových trhoch, navyše plusom preň bol aj prichádzajúci hurikán Sally pri pobreží USA, ktorý vyradil asi 25 percent lokálnej ťažobnej offshorovej kapacity.  Tieto faktory zatienili aj fakt, že Medzinárodná energetická agentúra znížila zhoršila prognózu rastu dopytu po rope na zvyšok tohto roka, podobne ako OPEC. Ropný gigant British Petroleum dokonca vyhlásil, že vrchol dopytu po rope už má svetová ekonomika za sebou a čísla z roku 2019 už nebudú prekonané.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár bol v utorok pod tlakom voči euru, keď spoločnej mene pomohlo zverejnenie lepších ako očakávaných dát nálady v nemeckej ekonomike podľa prieskumu ZEW za september. Navyše trhy očakávajú holubičie posolstvo Fedu na záver jeho dvojdňového zasadnutia. Dolár bol predávaný aj pre to, že akciové trhy sa odrazili a znižoval sa dopyt po bezpečných prístavoch.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Včera bola zverejnená séria augustových dát z Číny, ktoré prekonali očakávania. Investičná aktivita od začiatku roka do konca augusta klesla medziročne len o 0,3 percenta po 1,6-percentnom poklese v júli. Priemyselná produkcia rástla v auguste medziročne o 5,6 percenta po 4,8-percentnej dynamike v júli. Maloobchodné tržby rástli za druhý prázdninový mesiac 0,5-percentným medziročným tempom po 1,1-percentom poklese v júli. Ide teda o potvrdenie toho, že čínska ekonomika má koronašok už za sebou a na konci roka sa vráti na predkoronové úrovne.

Zo Spojeného kráľovstva včera dorazili viaceré dáta z trhu práce. Počet zamestnaných k júnu klesol len o 12-tisíc, pričom v máji to bolo až 220 tisíc. Konsenzus trhu pritom očakával pokles o 125 tisíc. Miera nezamestnanosti narástla len na 4,1 percenta v júli z júnových 3,8 percenta.

Hlavným zverejnením na kontinentálnej Európe bol prieskum medzi nemeckými finančnými analytikmi ZEW za september. Hodnotenie súčasnej situácie sa zlepšilo už štvrtý mesiac v rade a dosiahlo -66,2 bodu z augustových -81,3 bodu, pričom konsenzus očakával len -72,0 bodu. Hlavný index sentimentu, ktorý sa pozerá šesť mesiacov dopredu sa takisto zlepšil na 77,4 bodu z augustových 71,5 bodu, pričom konsenzus predpokladal rast nálady na 70,0 bodu. ZEW ako predstihový ukazovateľ tak naďalej indikuje pokračovanie odrazu nemeckej ekonomiky.

Zo Spojených štátov včera dorazili čísla prieskumu nálady vo výrobnom sektore v regióne New York. Empire manufacturing sa zlepšil na 17,0 bodu z v septembri z augustových 3,7 bodu a vrátil sa tak viac menej na júlové úrovne. Aj toto číslo signalizuje, že po počiatočnom prudkom odraze z koronašoku pokračuje americká ekonomika v solídnom oživovaní sa (hoci pochopiteľne pomalším tempom), ktoré zatiaľ prekonáva očakávania.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Už ráno boli zverejnené augustové inflačné čísla z Veľkej Británie za august, kde sa tempo rastu cien oproti júlu výrazne pribrzdilo, keď medziročná zmena dosiahla len 0,2 percenta (vs. júlových 1,0 percenta).

Dopoludnia dorazia ešte čísla obchodnej bilancie z eurozóny za júl.

Popoludní budú publikované dáta augustových maloobchodných tržieb zo Spojených štátov.

Hlavnou udalosťou dňa však bude zverejnenie vyhlásenia z dvojdňového zasadnutia Fedu a následná tlačová konferencia jeho šéfa Jerome Powella, kde bude predstavená aj aktualizovaná ekonomická projekcia.

ZAUJALO NÁS

Luxusný herný zážitok

Britská automobilka Aston Martin sa vrhla do nového oboru, keď prišla na trh so simulátorom AMR C-01, ktorý prináša najluxusnejší možný herný azyl a ponúka jedinečné prepojenie elegantného reálneho a virtuálneho zážitku s riadením auta. Vyrobených bolo celkovo 150 kusov, pričom cena jedného kusu sa pohybuje na úrovni necelých 60 tisíc libier.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial