Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Ranný prehľad trhov 16. augusta

Investície 16.08.2016 | 09:41 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Ropa pokračuje v ostrom odraze na mesačné maximá.
  • Očakávania, že Fed zvýši sadzby klesajú.

Akciové trhy

Všetky tri hlavné americké akciové indexy opäť synchronizovane prepisovali historické rekordy k čomu pomohol odraz cien ropy. Inak je ostatná nekončiaca sa rally relatívne záhadná a časť investorov to hodnotí ako cestu menšieho odporu či absenciu inej lepšej alternatívy, kde uložiť peniaze v situácii nízkych či záporných výnosov na dlhopisových trhoch. Európske akciové trhy končili obchodovanie však len zmiešane.

Dlhopisové trhy

Výnosy na väčšine štátnych dlhopisov mali tendenciu mierne rásť vďaka relatívne optimistickej nálade na finančných trhoch, kde americké akcie opäť prepisovali historické maximá.

Komoditné trhy

Ropa rástla a posunula sa na mesačné maximá, keď na trhu ďalej intenzívneli špekulácie, že veľkí svetoví producenti by mohli urobiť kroky na zníženie previsu jej ponuky. Toto podporovali aj vyhlásenia ruského ministra pre energetiku Alexandra Novaka, ktorý dokonca naznačil, že Kremeľ už konzultuje opatrenia so Saudskou Arábiou. Zlato mierne získavalo na sile, keď trh očakáva, že zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu sa bude niest v holubičom duchu. Navyše ostatné zverejnené dáta z USA, najmä maloobchodné tržby naznačujú, že rast americkej ekonomiky výrazne v druhom polroku neakceleruje, čo by mohlo byť pre Fed neprekonateľnou prekážkou ohľadne zvyšovania sadzieb.

Devízové trhy

Pokles očakávaní zvyšovania sadzieb Fedom sa pretavil do tendencie dolára oslabovať voči mnohým hlavným svetovým menám. Opäť sa darilo komoditnému sektoru mien na pozadí ďalších ziskov ropy.

Dôležité správy z ekonomiky

Včera bol pomerne chudobný deň na makroekonomické zverejnenia. Ráno boli zverejnené čísla rastu japonskej ekonomiky za druhý kvartál, ktorý dosiahol 0,2-percentné medzikvartálne anualizované tempo, čo bolo menej ako 0,6-percentný konsenzus trhu. Medziročne HDP rástol o 0,7 percenta a rast bol ťahaný verejnými investíciami a investíciami do rezidenčných nehnuteľností spolu s miernym rastom spotreby domácností, no bol brzdený slabými exportmi.
Prieskum výrobného sektora štátu New York za august padol o päť bodov na –4,2 bodu, oproti očakávaným dvom bodom. Indexy pre šesťmesačný výhľad odhalili, že spoločnosti ostávajú optimistické na budúci vývoj, avšak menej ako v júli. Navyše index budúcej zamestnanosti sa pohybuje pod nulovou hranicou, signalizujúc tak očakávanie spoločností poklesu zamestnanosti v nasledujúcich mesiacoch, čo je v rozpore so solídnymi dátami z trhu práce USA z posledných týždňov.
Prezident sanfranciského Fedu John Williams včera zaujal zverejnením článku o možnom novom prístupe k menovej politike v čase nízkej inflácie a nízkej prirodzenej úrokovej miery. V takomto prostredí podľa neho nemajú centrálne banky dostatok priestoru znižovať úrokové sadzby na podporu ekonomického rastu. Jedným z riešení by vtedy bola väčšia úloha fiškálnej politiky a rámec jej činnosti by mal byť silnejší a predpovedateľnejší.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy budú dnes pozorne sledovať  v Európe najmä prieskum ZEW z Nemecka za august, inflačné čísla z Veľkej Británie za júl. V USA bude na hlavnom radare záujmu júlová inflácia a priemyselná produkcia spolu s začatou výstavbou a vydanými stavebnými povoleniami za rovnaký mesiac.
  • Z vystúpení centrálnych bankárov bude pozorne počúvaný Dennis Lockhart z Fedu.

Zaujalo nás

Centrálna banka najväčším akcionárom v Japonsku.

Štatistiky agentúry Bloomberg ukázali, že na začiatku leta bola Bank of Japan medzi piatimi najväčšími akcionármi až v 81 firmách z japonského akciového indexu Nikkei 225, pričom onedlho sa stane top akcionárom až v 55 z týchto 225 firiem. Už teraz vlastní 60 percent celého trhu ETF japonských akcií. Ide o výsledok kvantitatívneho uvoľňovania Bank of Japan, ktorá tak umelo zvyšuje ceny akcií. Možno toto ekonomické prostredie vôbec označiť aspoň za slabý odvar kapitalizmu?

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial