Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 16. decembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Euro na najnižších úrovniach voči doláru od začiatku roku 2003.
  • Rozdiel vo výnosoch 10-ročných amerických a nemeckých dlhopisov najvyšší od roku 1989.
  • Zlato na 10 a pol mesačnom dne.

Akciové trhy

Európske akciové trhy rástli, keď ich podporilo oslabenie sa eura na najslabšie úrovne voči doláru za takmer 14 rokov ako aj správy, že ťažko skúšaná podkapitalizovaná talianska banka Monte Paschi di Siena, ktorá je najstaršou na svete by predsa len mohla získať kapitál zo súkromných zdrojov. Navyše vyššie úrokové sadzby, ktoré začínajú na dlhopisových trhoch rásť po tom, ako Fed nastúpil na cestu odstraňovania menovej akomodácie, sú vnímané ako dobrá správa pre finančný sektor a jeho ziskovosť.

Wall Street po jednodňovom prerušení pokračovala v raste na nové historické maximá a index Dow Jones zatváral tesne pod okrúhlou hranicou 20-tisíc bodov, keď zvýšenie sadzieb Fedom bolo započítané v trhu a investori veria, že americká ekonomika je dostatočne silná, aby sa bez väčších problémov vysporiadala s rýchlim uťahovaním menovej politiky, a to aj vzhľadom k očakávaniam, že prichádzajúci prezident Donald Trump príde s balíkom prorastových opatrení.

Dlhopisové trhy

Celá americká výnosová krivka sa posúvala ďalej nahor, pričom 10-ročné sadzby presiahli úroveň 2,6 percenta po tom, ako Fed naznačil, že by mohol v budúcom roku až tri krát zvýšiť sadzby. Rozdiel medzi úročením nemeckých dlhopisov a amerických pri splatnosti 10 rokov dosiahol najvyššie úrovne od roku 1989.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo v klesaní na 10 a pol mesačné minimá a nachádza sa okolo 1130 dolárovej hranice v reakcii na očakávanie dynamického sprísňovania menovej politiky Fedu v budúcom roku a raste krátkeho konca americkej výnosovej krivky na sedemročné maximá pri posilňovaní sa dolára. Silnejší dolár stál aj za stratami ropy a existencie pochybností, či sa dohodu o znížení ťažby ropy podarí OPECu a ďalším krajinám dodržiavať.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v zametaní devízového trhu a pokračoval v posilňovaní sa na takmer 14-ročné maximá voči hlavným svetovým menám. Voči euro sa miestami obchodoval až pod 104 dolárovými centami na najnižších úrovniach od začiatku roka 2003, keď trhy začínajú zaceňovať rýchlejšie tempo zvyšovania sadzieb Fedom.

Dôležité správy z ekonomiky

V súlade so širokými očakávaniami Bank of England nezmenila nastavenie menovej politiky a aj neutrálny výhľad, ktorý nastavila na ostatnom zasadnutí. V tlačovej správe píše: „Menová politika môže odpovedať na vývoj ekonomiky oboma smermi s cieľom zaistiť dosiahnutie dvojpercentného inflačného cieľa.“ Okrem toho BoE konštatuje, že ostatný rast dlhodobých úrokových sadzieb sčasti reflektuje očakávania väčšieho uvoľnenie fiškálnej politiky USA, ktorá ak sa zhmotní, pomôže celej svetovej ekonomiky, ktorá sa už od leta na základe publikovaných dát zlepšuje.

Banka spomína aj riziká z Číny a ďalších vybraných rozvíjajúcich sa krajín. Ohľadne inflácie BoE konštatovala, že nedávne posilnenie sa libry spôsobí, že inflácia bude v budúcom roku o niečo nižšia ako pôvodné projekcie, no stále to bude znamenať, že prestrelí dvojpercentný cieľ.

Naprieč Európou boli dnes zverejnené odhady indexov nákupných manažérov za mesiac december. Nemecké PMI vo výrobnom sektore vzrástlo o 1,2 bodu na 55,5 bodov, zaznamenávajúc najlepší kvartál od polovice roku 2014. PMI nevýrobného sektoru naopak pokleslo o 1,3 bodu na trojmesačné minum 53,8 bodov, ktoré sa však stále drží relatívne vysoko nad 50 bodovou hranicou deliacou expanziu od recesie. Výsledkom bol mierny pokles kompozitného indexu o dve desatiny bodu na 54,8 bodov, ktorý by stále mohol naznačovať zvýšenie tempa rastu HDP 0,2 percenta z tretieho kvartálu.

Agregátne odhady PMI eurozóny sa správalo podobne ako tie nemecké. Sentiment vo výrobnom sektore vzrástol o 1,2 bodu na 54,9 bodov, zaznamenávajúc rast už piaty po sebe idúci mesiac a dosahujúc dva a pol ročné maximum. Nevýrobný sektor klesol o sedem desatín bodu na 53,1 bodov, zatiaľ čo kompozitný index ostal nezmenený na úrovni 53,9 bodov. Pod lepšie výsledky výrobného sektora sa podpisuje najmä slabšie euro zvýhodňujúce export mimo krajín eurozóny. Vyššie ceny importu spojené s rastom cien ropy by naopak mohli pomôcť inflačným tlakom v menovej únií.

Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii stále nenesú známky neistoty z plánovaného odchodu z Európskej únie. Medzimesačne znížili tempo rastu z 1,9 percenta na 0,5 percenta. Medziročne rástli solídnym tempom 6,6 percenta, spomaľujúc zo 7,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Rast reflektuje neočakávanú ekonomickú expanziu a nezamestnanosť na 11 ročných minimách. Trend zvyšujúcich sa maloobchodných tržieb by však mohla ohroziť rastúca inflácia a slabší rast príjmov.

Makrodáta z USA poobede ukázali medziročný nárast indexu spotrebiteľských cien (CPI) za november o jednu desatinu percenta na 1,7 percenta. Medzimesačne index spomalil tempo ratu na polovicu tempa predchádzajúceho mesiaca na dve desatiny percenta. Jadrové CPI očistené o volatilné ceny potravín a energií medziročne zotrvalo na úrovni tempa z predchádzajúceho mesiaca 2,1 percenta, napriek očakávaniam rastu na 2,2 percenta, vzhľadom na potenciálne inflačné tlaky vysokej zamestnanosti a očakávaní vyšších verejných výdavkov. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti ostali zaznamenali oproti predchádzajúcemu týždňu len menšie zmeny.

Nové žiadosti za týždeň končiaci 10. decembrom klesli o štyri tisíc na 254 tisíc, tisíc žiadateľov pod očakávaniami konsenzu trhu. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 3. decembrom vzrástli o 11 tisíc na 2018 tisíc žiadateľov, pri očakávaniach poklesu o štyri tisíc. Historicky nízke úrovne žiadostí aj naďalej indikujú silný trh práce, ktorý už však nemá veľa miesta na zlepšovanie. Zlepšenie vo výrobnom sektore naznačuje  odhad indexu nákupných manažérov pre mesiac december podporený sentimentom vo výrobnom sektore v New Yorku podľa indikátora Empire Manufacturing. PMI vo výrobnom sektore vzrástlo o jednu desatinu bodu na 54,2 bodov, dostavajúc sa tak na najvyššiu hodnotu od marca 2015. Konsenzus trhu však očakával rast indexu až na 54,5 bodov.

Empire Manufacturing vzrástol o 7,5 bodov na 9 bodov, pri očakávaniach rastu len na štyri body. Podobne optimistický je aj decembrový ekonomický sentiment Fedu vo Philadelphii, ktorého index vzrástol o 13,9 bodov na 21,5 bodov, prekonávajúc očakávania 9,1 bodov.  Sentimentu v sektore pomáhajú očakávania deregulácie a vyšších verejných výdavkov do infraštruktúry, ktorými prichádzajúci prezident USA Donald Trump plánuje zlepšiť ekonomickú situáciu krajiny.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Kalendár dôležitých udalosti v piatok je relatívne prázdny. Najviac by trhy mohli zaujímať vystúpenia šéfa Bundesbanky Jensa Weidmanna a Jeffreyho Lackera z Fedu.

Zaujalo nás

Banky sa snažia čítať myšlienky

Na kariérnych dňoch ako súčasť svojho náborového procesu absolventov, Royal Bank of Scotland pripája senzory na hlavy potenciálnych zamestnancov, aby zmerala ich mozgovú aktivitu. Študentom sú prehrávané obrázky a niekoľko minútové videá, zatiaľ čo sú monitorovaní. V závislosti od reakcií im je prezentovaná charakteristika ich osobnostného typu a oblasť v bankovníctve, pre ktorú by mohli byť vhodní kandidáti. Banky sa tak snažia získavať zamestnancov najmä z technologického sektora, vzhľadom na potrebu zmeny na mobilné bankovníctvo a meniacu sa demografiu zákazníkov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *