Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 16. februára

Investície 16.02.2017 | 10:06 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy už piaty deň v rade prepisovali historické maximá.
  • Ceny amerických dlhopisov klesali po jastrabích slovách šéfky Fedu Janet Yellenovej.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy rástli na nové historické maximá už piaty deň po sebe a v ziskoch končili aj európske burzy. Stojí za tým koncentrácia trhu na skoré zníženie korporátnych daní v USA ako aj zverejnenie série silných makrodát, ktoré hovoria o dynamickom raste globálnej ekonomiky. Jastrabie slová šéfky Fedu Janet Yellenovej trhy vôbec nevykoľajili, práve naopak, dodali investorom dôveru, že americká ekonomika je v dobrej kondícii.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli po jastrabom slovníku šéfky Fedu Janet Yellenovej a po januárových inflačných číslach z USA, ktoré potvrdzujú akceleráciu rastu spotrebiteľských cien.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek pozitívnej nálade na trhoch a napriek poklesu cien amerických dlhopisov len stagnovalo. Ropa takisto prešľapovala na mieste. Nárast zásob amerických ropných produktov na rekordné maximá bol totiž kompenzovaný dodržiavaním dohody o znížení produkcie OPECom a ďalšími krajinami.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa v priebehu stredy posunul na mesačné maximá voči košu hlavných svetových mien po tom ako šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že by nebolo múdre príliš dlho otáľať zo zvyšovaním sadzieb a po tom, ako americký prezident Donald Trump sľúbil skoré daňové reformy. V druhej polovici dňa sa však vývoj otočil a trh pristúpil k výberu stávok na posilnenie dolára.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera pokračovalo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom. Udržala si jastrabí slovník, pričom povedala, že centrálna banka je „veľmi blízko“ dosiahnutia svojho (duálneho) mandátu plnej zamestnanosti a inflácie do dvoch percent.
  • Nezamestnanosť vo Veľkej Británii podľa ILO zotrvala za trojmesačný priemer končiaci decembrom na jedenásťročných minimách 4,8 percenta podľa očakávaní konsenzu, kde sa tak nachádza už štyri po sebe idúce mesiace. Oficiálne zverejnenie taktiež ukázalo, že v januári poklesol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti o 42,4 tisíc, pričom trh očakával ich rast o tisíc. Začínajú sa však objavovať aj obavy, že odolnosť britskej ekonomiky sa vytratí, keď rastúca inflácia obmedzí kúpyschopnosť obyvateľstva.
  • Index spotrebiteľských cien v USA  dosiahol v januári najvyššie tempo rastu za takmer päť rokov. Medziročne index vzrástol o 2,5 percenta, oproti 2,1 percentnému rozdielu v decembri, pričom prekonal očakávania rastu na 2,4 percenta. Medzimesačne vzrástol index o 0,6 percenta, zatiaľ čo trh očakával zotrvanie tempa rastu na úrovni 0,3 percenta. Jadrový index, ktorý nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín sa dostal na 2,3 percenta, pričom trh očakával pokles o jednu desatinu na 2,1 percenta. Maloobchodné tržby v USA taktiež dosiahli v januári solídny výsledok, keď trhy prekvapili vyšším ako očakávaným medzimesačným rastom 0,4 percenta, namiesto len jednej desatiny percenta. Decembrový rast bol navyše revidovaný nahor z 0,6 percenta na 1 percentné tempo rastu. Tržby v najväčšej ekonomike sveta tak dosiahli rast v každom mesiaci od augusta. Tržby rástli aj podľa kontrolnej skupiny, ktorá nezahŕňa sezónne tovary ako autá, stavebný materiál či plyn taktiež solídne rástli.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia ECB. V USA bude publikovaný februárový prieskum Philly Fed a januárové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení. Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí predstavitelia Fedu.

ZAUJALO NÁS

Jedna z najstarších finančných inštitúcií v Londýne zakázala alkohol v práci 

Londýnska poistná spoločnosť Lloyd´s zakázala svojim zamestnancom pitie alkoholu počas pracovnej doby. Lloyd´s ako jedna z posledných firiem, na pôde ktorého sa stretávajú zástupcovia poisťovacích a zaisťovacích spoločností, vydal nové smernice o zákaze pitia alkoholu medzi deviatou a piatou hodinou. Zákaz sa však týka len obslužného personálu ako ITčkári, účtovníci či právnici Lloyd´s, pričom obchodníci v tejto 329-ročnej firme ostávajú nedotknutí.

V Londýne je totiž silná tradícia uzatvárania obchodov v puboch, či počas pracovncýh obedov a večier, kde nemôže chýbať alkohol. Lloyd´s sa tak novým opatrením zaradil medzi ostatné inštitúcie v odvetví, avšak vzhľadom na potenciálne dôsledky z neho zamestnanci nie sú príliš nadšení. V prípade, že by totiž boli „pristihnutí“ pri pití alkoholu, mohol by takýto priestupok viesť až k ich prepusteniu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *