Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 16. júna

Investície 16.06.2016 | 10:05 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Fed nastavenie menovej politiky včera nezmenil.
  • Dot-plot graf Fedu však ukázal na pomalšie tempo zvyšovania sadzieb v budúcnosti.
  • Zlato sa preto posilnilo nad 1 300 dolárov a výnos 10-ročného amerického dlhopisu klesol na najnižšie úrovne od leta 2012.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v stredu rástli v klasickom korekčnom odraze, keď sa po predošlom ostrom poklese javili ako prepredané. Wall Street takisto v úvode obchodovania rástla, no v závere sa ponorila do strát napriek holubičiemu slovníku Fedu, ktorý nezvýšil sadzby, no ekonomickú aktivitu označil ako zmiešanú. Mínusom bol tiež pokles cien ropy.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v stredu rástli v klasickom korekčnom odraze, keď sa po predošlom ostrom poklese javili ako prepredané. Wall Street takisto v úvode obchodovania rástla, no v závere sa ponorila do strát napriek holubičiemu slovníku Fedu, ktorý nezvýšil sadzby, no ekonomickú aktivitu označil ako zmiešanú. Mínusom bol tiež pokles cien ropy.

Komoditné trhy

Zníženie očakávaní zvyšovania sadzieb Fedom v budúcich rokoch na základe aktualizácie dot-plot grafu sa pretavilo do ďalšieho rastu cien zlata, ktoré sa v noci na dnes dostalo nad 1300-dolárovú hranicu. Navyše rastúci podiel dlhopisov, ktorých výnosy sa pohybujú pod nulou len zvyšuje atraktivitu žltého kovu. Ropa klesala už šiesty deň za sebou, keď štatistiky jej týždenných zásob v USA ukázali na menší pokles ako čakal konsenzus, pričom čierne zlato sa dostáva pod tlak aj v dôsledku negatívnej atmosféry na trhoch spätej s rizikom Brexitu a pomalšieho tempa rastu globálnej ekonomiky. To zatieňuje očakávania, že globálny dopyt po rope dynamicky rastie a dostáva sa po dlhom čase do rovnováhy s ponukou.

Devízové trhy

Dolár sa oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien, keď po zasadnutí Fedu ďalej klesli šanca na letné zvyšovanie sadzieb. Zároveň aktualizovaný dot-plot graf centrálnych bankárov ukázal na o niečo pomalšie zvyšovania sadzieb v budúcnosti.

Dôležité správy z ekonomiky

Hlavnú pozornosť trhu včera dostalo ukončenie dvojdňového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu. Fed ponechal svoje sadby podľa očkávaní bez zmeny, pričom však znížil svoj výhľad pre budúce zvyšovanie sadzieb v nasledujúcich rokoch. Pretrvávajúci nízky ekonomický rast a nízka inflácia nútia Fed k dôkladnému premysleniu si trajektórie zvyšovania sadzieb. Potvrdila to aj šéka Fedu Janet Yellenová na tlačovej konferencii po ukončení zasadnutia, kde povedala, že tvorcovia politík Fedu sú si „celkom neistí ohľadom toho kam sadzby smerujú z dlhodobého hľadiska“. Nové projekcie (dot-plot graf) hovoria o zvýšení sadzieb na konci roka 2016 na hodnotu 0,875 percenta, podľa mediánovej hondnoty výhľadu 17 členov Fedu, čo je v súlade s dvomi zvýšenia sadzieb v tomto roku. Napriek tomu väčší počet členov Fedu teraz vidí priestor len pred jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku ako tomu bolo na predošlých zasadnutiach. Fed pre svoj opatrný výhľad citoval hlavne nedávne zmiešané ekonomické indikátory, čo si „výžaduje opatrný prístup v otázke prispôsobovania menovej politiky.“ Americká centrálna banka taktiež vidí sadzby na konci roku 2017 na 1,625 percenta a na konci roku 2018 na 2,375 percenta, čo je menej ako výhľad vydaný Fedom v marci.
Zo včerajších makrodát zaujali čísla z britského trhu práce, kde miera nezamestnanosti za trojmesačné obdobie február až apríl klesla na rovných 5 percent, čo je najmenej od októbra 2005 a dosiahla hodnotu 1,67 milióna, teda o 20 tisíc menej ako v predošlom kvartáli. Miera zamestnanosti ostáva na rekordnej hodnote 74,2 percenta, pričom počet zamestnaných ľudí stúpol o 55 tisíc. Potešujúce čísla z britského trhu práce však prichádzajú v čase neistoty z možného odchodu Veľkej Británie z EÚ, čo spôsobilo značné spomalenie až zastavenie najímania. Potešujúci je aj rast priemerných týždenných miezd za apríl čo pri nízkej inflácii znamená aj rast reálnych miezd.
Z amerických makrodát investori sledovali májové čísla priemyselnej produkcie, ktoré sklamali očakávania spolu a aj s využitím kapacít za rovnaký mesiac klesli viac ako očakával trh. Zároveň boli nadol revidované čísla za minulý mesiac.  Spomaľovanie sa priemyslu je v USA evidentné už dlhšiu dobu, avšak tento sektor tvorí malú časť tamojšej ekonomiky, ktorá je ťahaná práve službami. Napriek tomu čísla poukazujú na možné spomaľovanie sa ekonomiky USA v druhom kvartáli. Lepšie ako očakávané čísla však prišli z výrobného sektora z okolia New Yorku, kde index po minulo mesačnom prepade do negatívneho teritória korigoval rastom na 6,01 bodu, pri očakávaniach o zlepšení z –9,02 na –4,00 bodu.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno Bank of Japan ponechala nastavenie menovej politiky bezo zmien, pričom dala pozitívny výhľad na miestnu ekonomiku, čo sa odzrkadlilo na posilnení sa jenu a následnom poklese japonských akciových trhov. Následne sa pozornosť bude sústreďovať na tlačovú konferenciu jej šéfa Haruhika Kurodu.
  • Z makrodát v Európe budú dnes zverejnené finálne májové inflačné čísla za eurozónu a májové maloobchodné tržby z Veľkej Británie. Okrem toho zasadá Bank of England, kde sa však nečaká zmena nastavenia menovej politiky, pričom centrálna banka zrejme poukáže na možné riziká prípadného Brexitu. Zároveň bude zverejnený mesačný ekonomický bulletin ECB, pričom svoje prejavy budú mať jej centrálni bankári Peter Praet, Ignazio Visco, Yves Mersch a Jens Nowotny.
  • V USA budú zverejnené inflačné dáta za máj spolu s Philly Fed indexom výrobnej aktivity za jún ako aj pravidelný týždňový report z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Zaujalo nás

Nový Zéland trápi avokádová kriminalita

Nedostatok ponuky a vysoký dopyt po zelenom super jedle naštartoval na Novom Zélande kriminalitu s avokádom. Rast lokálnych cien za kus avokáda až na 6 novozélandských dolárov (3,8 eura) so sebou priniesol aj nárast organizovaných gangov, ktoré sa sústreďujú práve na avokádové sady na Severnom ostrove. Lokálne média informovali, že v tomto roku bolo už 30 až 40 incidentov spojených s krádežami tohto ovocia počas noci, v objemoch plných áut. Ukradnuté ovocie je väčšinou nezrelé, a predané do sushi reštaurácií.

Za silným dopytom stojí aj fakt, že Novozélanďania preferujú domácky dopestované avokáda, kde ostatná sezóna bola veľmi krátka. Okrem toho v krajine rastie aj dopyt po tejto „aligátorovej hruške“, ktorý v sezóne 2015–2016 medziročne stúpol o 25 percent na 41 miliónov novozélandských dolárov. Pri započítaní exportov toto číslo narástlo podľa NZ Avocado Growers Association až na 1347 miliónov NZD.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *