Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 16. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Ropa včera prudko rástla pre obnovu nádeje, že OPEC by sa mohol dohodnúť na obmedzení ťažby.
  • Euro kleslo voči doláru na najnižšie úrovne od začiatku januára.
  • Nemeckí finančníci sú podľa prieskumu ZEW optimistickejší ohľadne budúceho ekonomického rastu.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku rástli, keď ich podporil prudký odraz cien ropy, hoci prvotný optimizmus zo zavedenia prorastových opatrení administratívou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa postupne utícha a trhy čakajú, ako rýchlo dokážu byť implementované.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch mierne klesli napriek relatívne optimistickej nálade na trhoch. Ostatný výpredaj dlhopisov sa totiž javil ako prepálený. Navyše investori si uvedomujú, že očakávaná akcelerácia inflácie v USA pre plánované veľké vládne výdaje a znižovanie daní establishmentom nového prezidenta Trumpa sa neprejaví okamžite.

Komoditné trhy

Cena zlata ostala prikované v blízkosti päť a pol mesačného dna, keď trhy očakávajú, že Fed by mohol v budúcom roku rýchlejšie zvyšovať sadzby vzhľadom na očakávania rýchlejšieho rastu inflácie pre veľké fiškálne stimulačné plány americkej ekonomiky nastupujúcim prezidentom Trumpom. Ropa rástla o takmer šesť percent, najprudšie za ostatných sedem mesiacov, keď na trhoch opätovne vzrástla nádej, že OPEC by sa mohol koncom mesiaca definitívne dohodnúť na obmedzení svojej produkcie. Objavovali sa totiž správy, že saudskoarabský minister pre ropný priemysel Khalid al-Falih by mal odcestovať do katarskej Dóhy, kde by mal rokovať s rezortnými kolegami OPECu.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v posilňovaní sa voči euru, keď vzájomný výmenný kurz klesol k 107 dolárovým centom na najnižšie úrovne od januára. V prvej polovici dňa obchodníci vyberali zisky z ostatného prirýchleho posilnenia sa dolára pre očakávania akcelerácie rastu americkej inflácie vďaka predpokladanej hospodárskej politike prichádzajúceho prezidenta Trumpa, aby boli popoludní otvárané nové dlhé dolárové pozície pre zverejnenie silného októbrového rastu amerických maloobchodných tržieb.

Dôležité správy z ekonomiky

Včera boli naprieč Európou zverejnené rýchle odhady rastu HDP za tretí kvartál. Nemecká ekonomika spomalila viac ako očakával konsenzus trhu, keď hrubý domáci produkt medzikvartálne vzrástol len o dve desatiny percenta. Rast najväčšej Európskej ekonomiky spomalil zo štyroch desatín v druhom kvartáli a siedmych desatinách percenta v prvom kvartáli. Nemecko tak zaznamenalo najhorší rast za posledných 12 mesiacov, ktorý poznačil najmä klesajúci export a rastúci import a spomalenie stavebnej aktivity. Medziročne rástlo HDP tempom 1,7 percenta, čo je oproti predchádzajúcemu kvartálu spomalenie o jednu desatinu percenta. Eurozóna ako celok rástla 0,3-percentným medzikvartálnym tempom pri 1,6-percentom medziročnom, čo je rovnaká dynamika rastu ako v predošlom štvrťroku.
Dôveryhodnosť v súčasný stav nemeckej ekonomiky podľa inštitútu ZEW v novembri mierne poklesla, zatiaľ čo očakávania budúceho rastu sa viac než zdvojnásobili. ZEW index súčasnej situácie klesol o sedem desatín bodu na 58,8 bodov, napriek očakávanému rastu. ZEW ekonomický sentiment, ktorý meria budúci vývoj ekonomiky vzrástol na 13,8 bodov, najvyššiu hodnotu od britského referenda, napriek očakávaniam mierneho rastu na 8,1 bodu. Väčšina odpovedí bola získavaná pred zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA a po jeho voľbe boli odpovede finančných expertov menej priaznivé.
Index spotrebiteľských cien Veľkej Británie v októbri neočakávane poklesol o jednu desatinu pri medzimesačnom aj medziročnom meraní. Medziročne spomalil na 0,9 percentné tempo rastu, napriek očakávaniam jeho zvýšenia na 1,1 percenta. Jadrový CPI, ktorý eliminuje volatilné zložky ako potraviny a energie spomalil o tri desatiny na 1,2 percentný medziročný rast. Odhady rastu inflácie vo Veľkej Británii dosahujú úrovne až štyroch percent, vzhľadom na slabnúcu libru. Odhad Bank of England je mierne pozitívnejší, s priemernou hodnotou 2,7 percenta počas nasledujúcich dvoch rokov, čo by predstavovalo najväčšie prekročenie stabilnej inflácie od roku 1997.
v USA boli zverejnené prekvapujúco robustné čísla októbrových maloobchodných tržieb prakticky na všetkých úrovniach pričom septembrové čísla boli revidované smerom nahor. Navyše aj novembrový prieskum výrobnej aktivity newyorského Fedu prekonal očakávania.
Guvenrá Bank of England Mark Carney vo svojom vyhlásení podotkol, že spomalenie rastu cenovej hladiny nemení očakávania, že rast inflácie prekoná cieľovú hranicu centrálnej banky. Pád britskej libry dvíha ceny importu, ktoré sa však k spotrebiteľom dostanú až po čase, povedal Carney. Potvrdil však aj, že centrálna banka je ochotná tolerovať vyššiu ako cieľovú dvojpercentnú infláciu v prípade, že jej príčinou je slabšia libra.
Šéf Bostonského Fedu Eric Rosengren vo svojom prejave povedal, že je príliš skoro na očakávania efektov fiškálnych stimulov. Väčšinou holubičí Rosengren taktiež vyhlásil, že iba signifikantné negatívne správy by mohli presvedčiť Fed nezvýšiť sadzby na decembrovom zasadnutí. Očakáva však, že pracovný trh bude naďalej posilňovať vo forme rastúcej mzdy. Taktiež vyhlásil, že príliš rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb by mohlo ohroziť obnovu ekonomiky USA. Centrálny bankár Fedu Daniel Tarullo vo svojom prejave povedal, že zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA spolu s jeho plánom fiškálnych stimulov vytvára inflačné tlaky, ktoré pravdepodobne donútia Fed uťahovať monetárnu politiku. Diskusia o zvyšovaní sadzieb je tak oprávnená viac ako v minulosti.

Kľúčové očakávané udalosti

Trhy dnes budú zaujímať najmä dáta októbrových cien výrobcov v Spojených štátoch spolu s priemyselnou produkciou za rovnaký mesiac. Okrem toho budú mať vystúpenia James Bullard a Neel Kashkari z Fedu. A pochopiteľne sa bude sledovať vývoj okolo nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zaujalo nás

Nezvyčajné miesto pre nákup švajčiarskych hodiniek

Prítomnosť hodiniek značky Rolex na mieste, ktoré akoby zamrzlo v čase je veľmi nepravdepodobné. Pred rokom 1959, keď Fidel Castro prebral kontrolu nad Kubou, boli luxusné hodinky spolu s teraz už automobilovými veteránmi neoddeliteľnou súčasťou Havany. Mnoho rokov boli tieto už takmer starožitné kúsky schovávané na najrôznejších miestach, až kým sa nezačali vynárať na rôznych trhoch, keď ich miestni obyvatelia predávajú bohatým turistom.

V Havane je navyše možné nájsť oficiálneho hodinára Rolex, ktorý pre spoločnosť pracuje už od roku 1957. Nájsť ho však nie je také jednoduché, keďže na oficiálnej stránke švajčiarskej spoločnosti o ňom nie je žiadna zmienka.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *