Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 17. 1. 2018

Investície 17.01.2018 | 10:03 0 Komentárov
  • Americké akcie prepísali historické maximá, no zisky neudržali.
  • Viacerí centrálni bankári ECB naznačujú koniec kvantitatívneho uvoľňovania v septembri.
  • Ropa skorigovala z trojmesačných maxím.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v úvode včerajšieho obchodovania prepísali historické maximá, keď sa bluechipsový index Dow Jones dostal nad 26 000 bodov a široký index S&P 500 na 2800 vďaka zverejneniu série lepších ako očakávaných korporátnych výsledkov za predchádzajúci kvartál. Zisky však napokon neboli udržané, pod čo sa podpísal rast nervozity zo zatvorenia vládnych úradov, ak nebude do piatka prijatá legislatíva ich financovania. Európske burzy len stagnovali, keď im pri zverejnení viacerých priaznivých korporátnych správ bránilo v raste silné euro.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch sa konsolidovali po predošlom strmom posune výnosov nahor. Trhoví hráči zvažujú, či ECB naozaj zmení svoj slovník na viac jastrabí, ako naznačila a či už v septembri vypne kvantitatívne uvoľňovanie a súčasne sa zamýšľajú, kam môže Fed zájsť pri zvyšovaní sadzieb v tomto roku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa udržalo v blízkosti štvormesačných maxím, pri doláre, ktorý sa udržal na trojročnom dne voči košu hlavných svetových mien. Ropa ustúpila z trojročných maxím, keď horúce špekulatívne peniaze pristúpili k výberu ziskov pri prekúpenom trhu. Navyše trh si konečne začal viac všímať aj očakávaný rast bridlicovej ťažby v Amerike, čo by malo brániť výraznejšiemu rastu cien komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa konsolidovalo na trojročných maximách nad 122,5 dolárového centu po predošlom prudkom raste. Trhy zvažujú, či ECB po rapídnom posilnení sa eura nebude odďaľovať zmenu svojho slovníka na viac jastrabí ako naznačila v ostatnej zápisnici zo zasadnutia. No na druhej strane centrálny bankár Ardo Hansson naznačil možný okamžitý koniec nákupu dlhopisov už v septembri bez ďalšej fázy zníženia jeho objemu a predĺženia programu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera večer mal vystúpenie šéf Bundesbanky Jens Weidmann, ktorý naznačil, že trh aktuálne správne zaceňuje začiatok cyklu zvyšovania sadzieb ECB na polovicu roka 2019. Ohľadom ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania konštatoval, že ak sa eurozóna bude vyvíjať tak ako doteraz, nebolo by logické opätovne predĺžiť program nákupu dlhopisov (za september tohto roka). Šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy povedal, že ECB je predikovateľná ohľadne smerovania menovej politiky, no nezaviaže sa k presnému načasovaniu krokov na základe očakávaní trhov. To bude závisieť predovšetkým od vývoja inflácie.
  • Včera zverejnila agentúra Reuters článok, že ECB nevypustí zo svojho guidance na najbližšom zasadnutí záväzok o pokračovaní nakupovania dlhopisov. Odvolala sa pritom na tri nemenované zdroje z prostredia centrálnej banky, ktoré naznačil, že zmena slovníku by mohla prísť až v marci.
  • Včera sa opätovne mierne zamračilo nad formovaním (staro)novej nemeckej vlády CDU/CSU a socialistov z SPD, ktorí čelia odporu vo vnútri strany ďalej pokračovať s kancelárkou Angelou Merkelovou. Ďalšia regionálna organizácia SPD- tentokrát v Berlíne hlasovala proti vstupu do vlády. Pripomíname však, že hlasovania regionálnych štruktúr SPD sú nezáväzné a o všetkom rozhodne zjazd strany v nedeľu.
  • Z makrodát boli včera zverejnené len finalizované čísla nemeckej inflácie za december. Medzimesačne rástla inflácia nezmeneným tempom 0,6 percenta. Tempo rastu sa nezmenilo ani medziročne a zotrvalo na úrovni 1,7 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude v Európe zverejnená decembrová inflácia v eurozóne. V USA decembrová priemyselná produkcia spolu s Béžovou knihou Fedu mapujúcou stav ekonomiky v jednotlivých regiónoch Spojených štátov. Pozornosť bude venovaná aj vystúpeniu centrálnych bankárov Fedu – Charlesovi Evansovi, Lorette Mesterovej a Robertovi Kaplanovi. A trhy si budú všímať naďalej pokračovanie korporátnej výsledkovej sezóny v USA.

ZAUJALO NÁS

Panama by mohla zmiznúť z čiernej listiny EÚ

Predstavitelia EÚ navrhli odstrániť z čiernej listiny osem krajín, vrátane Panamy a Tunisu a ich presunutie na tzv. šedú listinu. Skupina daňových expertov to odporučila po tom, čo krajiny prisľúbili reformy v dotknutých oblastiach. Nie všetci sa však zhodujú na tomto kroku, keďže práve Panama je známym daňovým rajom vzhľadom na nedávnu kauzu Panama Papers.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *