Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 17. 10. 2017

Investície 17.10.2017 | 11:36 0 Komentárov
 • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
 • Americký prezident Donald Trump potvrdil, že chce prijať daňovú reformu do konca roka.
 • Ropa ďalej rastie pre iracko-kurdské napätie.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy v pondelok pozvoľne rástli na nové historické maximá, kam ich tlačí robustný začiatok korporátnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál a signály akcelerácie rastu americkej, ale aj svetovej ekonomiky pri stále len pozvoľnom raste inflácie. Európske akcie len stagnovali, k čomu prispela opäť mierne rastúca nervozita okolo Katalánska, ako aj v súvislosti s brexitom, kde rozvodové rokovania medzi EÚ a Londýnom dosiahli mŕtvy bod.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov Spojených štátov rástli, keď reagovali na slová šéfky Fedu Janet Yellenovej cez víkend, ktorá zopakovala, že nízka inflácia je len prechodná. Navyše šéf bostonského Fedu Eric Rosengren predpokladá tri až štyri zvýšenia sadzieb po 25 bázických bodov v budúcom roku pri silnom trhu práce a odraze inflácie. Súčasne šéf republikánskej väčšiny v Senáte amerického Kongresu Mitch McConell potvrdil, že do konca roka chce prijať legislatívu o znížení daní. Na druhej strane výnosy dlhopisov krajín eurozóny klesali, čo možno vysvetliť zrejme tým, že trhy sa vzdávajú očakávania rýchleho zvyšovanie sadzieb ECB, ktoré zrejme príde najskôr v roku 2019.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny zlata reagovali na odraz výnosov na dlhopisových trhoch a pomerne jastrabie vyhlásenia predstaviteľov Fedu poklesom pod 1300-dolárovú hranicu. Ropa rástla k čomu prispieva obnova napätia medzi Irakom a kurdskou vládou po tom, čo iracké sily vtrhli do mesta Kirkuk, ktoré bolo pod kontrolou kurdských bojovníkov. Ceny v raste podporuje aj neochota amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať, že Irán dodržiava jadrovú dohodu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa voči euru konsolidoval v rámci čoho vzájomný výmenný kurz klesol pod 118 dolárových centov, keď trhu chýbali výraznejšie impulzy pre pohyb. Už dávnejšie bolo do cien zahrnuté jedna zvýšenie sadzieb v USA na konci roka ako aj pomalé tempo odstraňovania menovej akomodácie v eurozóne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Katalánsky prezident Carlos Puigdemont poslal list španielskemu priemiérovi Marianovi Rajoyovi, v ktorom volal po rokovaniach, no neodpovedal na otázku premiéra, či Katalánsko deklarovalo nezávislosť alebo nie. Puigdemont však potvrdil, že má mandát od katalánskeho ľudu deklarovať nezávislosť. Verí však, že dialógom nájdu spoločné riešenie. Španielska vláda v odpovedi na list uviedla, že odmieta akékoľvek rokovania, kým Katalánsko neustúpi od požiadavky nezávislosti. Madrid dal čas Puigdemontovi, aby sa do štvrtka rána do 10:00 jasne vyjadril ohľadne nezávislosti. Ak bude odpoveď neuspokojivá, premiér Rajoy môže požiadať Senát o aktiváciu článku 155 ústavy, ktorá by odobrala Katalánsku samosprávne kompetencie.
 • Včera letela do Bruselu na večeru s predsedom Európskej komisie Jean Claude Junckerom britská premiérka Theresa Mayová, ktorá ju označila za konštruktívnu. Cieľom bolo posunúť diskusiu o rozvode Londýna a Bruselu, ktorá uviazla na mŕtvom bode. Juncker po večeri konštatoval, že sa dohodli, že úsilie sa musí zvýšiť, no nepovedal nič konkrétnejšie. Na blížiacom sa samite EÚ v tomto týždni by sme sa mohli dozvedieť viac. Draft jeho záveru však konštatuje, že Veľká Británia musí zväčšiť úsilie ohľadne všetkých troch kľúčových tém rozvodu (rozvodový účet, írsku hranicu ako aj status občanov EÚ). Zaujímavé je, že Finacial Times dnes ráno priniesli článok, že Mayová neustúpi z rozvodového účtu 20 miliárd libier, hoci Brusel požaduje podstatne viac. Včera k tomu britský minister financií Philipe Hammond tvrdil, že prechodná dohoda je v záujme oboch strán, no úrad premiérky sa obáva, že rokovania smerujú ku katastrofe, ak EÚ neustúpi a nezačne rokovať ohľadne obchodu pred tým, kým sa vyriešia rozvodové veci. Podľa agentúry Bloomberg pritom Nemcom aj Francúzom dochádza trpezlivosť a chcú zaujať tvrdší postup voči Londýnu. Na druhej strane svetielko nádeje pre Britov svieti, keď iné správy hovoria o ochote Nemcov uzavrieť s komplexnú obchodnú dohodu. Uvidíme teda, kto žmurkne prvý.
 • Cez noc varovala Severná Kórea na pôde OSN, že jadrová vojna môže vypuknúť kedykoľvek. Zároveň však konštatovala, že ak nikto nepodnikne vojenský útok voči krajine, Pchongjang nemá záujem použiť jadrové zbrane.
 • Včera boli zverejnené aj novinky ohľadne daňovej reformy v Spojených štátoch. Prezident Donald Trump ako aj líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConell potvrdili, že ju chcú prijať do konca roka. Trump však konštatoval prostredníctvom svojej obľúbenej sociálnej siete Twitter, že v prípade prezidenta Ronalda Reagana bola prijatá až uprostred jeho druhého obdobia, a on je prezidentom len necelý rok.
 • Podľa zverejnených inflačných čísel z Číny, za september rástli spotrebiteľské ceny v súlade s očakávaniami o 1,6 percenta medziročne po 1,8 percentnom raste v auguste. Za spomalením v raste spotrebiteľských cien udáva čínsky štatistický úrad výrazný pokles cien mäsa. Ceny výrobcov zrýchlili medziročnú dynamiku rastu na 6,9 percenta, čo prekonalo očakávania po 6,3 percentnom raste v predošlom mesiaci. Cenný výrobcov sa tak dostali na polročné maximá, pričom expanziu zaznamenávajú už po trinásty po sebe idúci mesiac.
 • Obchodná bilancia eurozóny v auguste medziročne poklesla o 1,4 miliardy na 16,1 miliárd euro. Za poklesom stojí rýchlejší rast importu, ktorý v mesiaci vzrástol o 8,6 percenta, zatiaľ čo export menového bloku vzrástol o 6,8 percenta. Výrazný rast importu však indikuje vysoký dopyt európskych spotrebiteľov, avšak rast od začiatku roku je pomalší ako v rovnakom intervale v minulom roku, kedy v prvých ôsmich mesiacoch vzrástol o 11,1 percenta.
 • Podľa prieskumu Newyorského Fedu sa nálada vo výrobnom sektore USA v októbri zlepšila z hodnotenia 24,4 bodov na 30,2 bodov, pri čom konsenzus očakával zhoršenie situácie na 20,4 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes bude dopoludnia zverejnený investorský prieskum ZEW z Nemecka, pričom trhy budú zaujímať aj inflačné čísla z eurozóny a z Veľkej Británie za september spolu s vystúpením šéfa Bank of England Marka Carneyho. Okrem neho vystúpi z centrálnych bankárov aj šéfekonóm ECB Peter Praet a Patrick Harker z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Miliónová vila na predaj za bitcoiny

Vila v západnej časti Londýna v Notting Hill je na predaj za 17 miliónov libier. Háčik spočíva v tom, že predávajúci akceptuje ako formu platenie výlučne kryptomenu bitcoin. Podľa aktuálnej ceny bitcoinu tak kupec bude potrebovat viac ako 5 tisíc bitcoinov. Predávajúci Lev Loginov chce podľa vlastných slov týmto spôsobom propagovať kryptomeny vo Veľkej Británii. Nedoriešená ostáva stále otázka vyplatenia poplatku predávajúcim agentom ako aj zaplatenie daní z predaja.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *