Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 17. 10. 2018

Investície 17.10.2018 | 09:03 0 Komentárov
 • Podľa Trumpa predstavuje Fed najväčšiu hrozbu pre americkú ekonomiku.
 • Taliansko sfinalizovalo rozpočtový plán na budúci rok.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch sa včera výrazne odrazili, keď reagovali na silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Naopak obavy zo spomalenia globálneho ekonomického rastu pre obchodnú vojnu či pre vyššie úrokové sadzby, ktoré by mohli podkopať aj ziskovosť firiem ustúpili do úzadia.

DLHOPISOVÉ TRHY

Napriek optimizmu na finančných trhoch výnosy štátnych dlhopisov USA či Nemecka výrazne nerástli. Jednak stále pretrváva určitá nervozita okolo sporu Washingtonu a Rijádu pre smrť saudského novinára, ktorý bol americkým rezidentom a násilne zomrel na saudskej ambasáde v Istanbule, a jednak pondelkové čísla maloobchodných tržieb z USA za september a včerajší prieskum nálady medzi finančníkmi ZEW za október zaostali za očakávaniami.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo v blízkosti dva a pol mesačných maxím okolo 1230 dolárov, keď benefitovalo z ústupu amerických úrokových sadzieb z multiročných maxím, oslabenia sa dolára a pretrvávania geopolitickej nervozity okolo smrti saudského novinára, ktorý bol kritikom režimu korunného princa Mohammeda bin Salmana. Posledný spomínaný faktor stál aj za rastom cien ropy, keď sa trhy obávajú, že Saudská Arábia by mohla znížiť ťažbu komodity, s cieľom varovať, aby Washington nemal snahu o uvalenie sankcií voči kráľovstvu za túto vraždu. Plusom pre ropu bol aj odraz akciových trhov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal pod predajný tlak voči zvyšku hlavných svetových mien, keď sa zlepšil sentiment a zvýšila chuť podstupovať riziko na trhoch.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Vysokopostavený úradník amerického ministerstva financií varoval, že v prípade tvrdého brexitu by mohla byť narušená svetová finančná stabilita. Dodal, že Biely dom úzko spolupracuje s Londýnom na zmiernení rizík spätých z odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ.
 • Nová prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová v prvom verejnom vystúpení povedala, že je zástankyňou postupného zvyšovania úrokových sadzieb pri tom ako miera nezamesntnanosti klesla pod prirodzenú úroveň a inflácia je v blízkosti cieľových úrovní centrálnej banky.
 • Americký prezident Donald Trump sa opäť raz prezentoval kontroverzným postojom a kritizoval domácu centrálnu banku keď povedal, že predstavuje najväčšiu hrozbu pre ekonomiku v dôsledku politiky zvyšovania úrokových sadzieb.
 • Talianska vláda sfinalizovala rozpočtový plán na budúci rok, ktorý predloží Európskej komisii. Premiér Guiseppe Conte sa snažil mať zmierlivý slovník a snažil sa vyvolať dôveru na trhoch, keď vyhlásil, že bude držať účty pod kontrolou. Na druhej strane podpredseda vlády a šéf vládnej strany Liga Matteo Salvini sa nechal počuť, že sa necíti byť zviazaný rozpočtovými pravidlami EÚ, keď rozpočet obsahuje viaceré kontrovezné opatrenia v podobe zrušenia dôchodkovej reformy, čo spôsobí zníženie veku odchodu do dôchodku a rast sociálnych výdajov, či zníženie daní. Súčasne sa zdá, že fiškálny plán na nasledujúce roky je postavený na nereálnych predpokladoch ekonomického rastu či úrokových sadzieb, za ktoré by si vedel Rím požičiavať na trhoch. Aj preto vláda mohla v rozpočte tvrdiť, že napriek vyššiem deficitu na úrovni 2,4 percenta HDP v budúcom roku a schodkoch okolo dvoch percent v nasledujúcich príde k poklesu dlhu k HDP v roku 2012 zo súčasných asi 130 percent HPD na 126,7 percenta. Vo všeobecnosti preto možno očakávať, že Európska komisia bude požadovať od Ríma úpravy rozpočtu.
 • Včera bol zverejnený index spotrebiteľských cien aj index cien výrobcov za september. Ceny spotrebiteľov podľa očakávaní medziročne vzrástli o 2,5 percenta, zatiaľ čo tempo rastu cien výrobcov dosiahlo o jednu desatinu percenta vyššiu hodnotu ako očakával konsenzus.
 • Prieskum októbrového ekonomického sentimentu v Nemecku podľa ZEW ukázal pomerne výrazný pokles aj vo vnímaní súčasných podmienok, ktoré poklesli na 70,1 bodu, pri očakávanom poklese len 1,6 bodu na 74,4 bodu aj očakávaní vývoja budúcej situácie, ktorá poklesla až na záporných 24,7 bodu, pri očakávaní poklesu 1,4 bodu na záporných 12 bodov. ZEW októbrový ekonomický sentiment sledoval aj v eurozóne, ktorý poklesol zo záporných 7,2 bodu až na záporných 19,4 bodu.
 • V USA bol zverejnený report tvorby pracovných miest a fluktuácie za august. Počet vytvorených pracovných miest vzrástol na 7136 tisíc, pričom konsenzus čakal hodnotu len 6900 tisíc. Hodnota predchádzajúceho mesiaca bola navyše revidovaná nahor na 7077 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes môžu zaujať inflačné čísla z eurozóny podľa septembrovej finalizácie.
 • Investori budú však očakávať najmä zápisnicu z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá ukáže jasné zmeny v nálade v centrálnej banke.

ZAUJALO NÁS

Podľa amerického regulátora nebolo zvýšenie burzových poplatkov opodstatnené

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v utorok rozhodla, že zvýšenie poplatkov za trhové dáta burzami New York Stock Exchange a Nasdaq nebolo opodstatnené. Rozhodnutie nasleduje prísnemu dohľadu regulátorov aj z pohľadu fungovania búrz, pričom SEC nedávno výrazne kritizovala nielen predaj a distribúciu trhových údajov, ale aj ich duálny mandát ako regulačných orgánov a ziskových spoločností. Podľa predsedu SEC Jaya Claytona poplatky nie sú vysoké v absolútnom vyjadrení, no burzy nepredostreli zákonné opodstatnenie pre ich účtovanie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *