Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Ranný prehľad trhov 17. 10. 2019

Investície 17.10.2019 | 09:58 0 Komentárov
 • Optimizmus sa z trhov postupne vytráca, keď pokrok v obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou je zatienený snahou amerického Kongresu podporiť protestujúcich v Hongkongu. Navyše, hoci sa hovorí, že brexitová dohoda je na spadnutie, rastú pochybnosti, či dokáže prejsť cez britský parlament.
 • Nemecká vláda je bližie k fiškálnym stimulom v prípade pokračovania problémov lokálnej ekonomiky.
 • Béžová kniha Fedu je menej pozitívna ohľadne ekonomického rastu Spojených štátov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si napriek slušnému rozbehu výsledkovej sezóny za tretí kvartál odpísali mierne straty, keď sa ocitli pod tlakom slabších ekonomických makrodát. Maloobchodné tržby v septembri poklesli prvýkrát za ostatných sedem mesiacov, čo naznačuje, že slabosť výrobného sektora postupuje aj do širších oblastí hospodárstva Spojených štátov. Investorov od záujmu o akcie odrádza aj tlejúce geopolitické napätie a ochota Kongresu podporiť protestujúcich v Hongkongu, čo opäť skomplikuje obchodné rokovania s Čínou. Európske akcie zaznamenali zmiešané obchodovanie, keď pozitívne vyhliadky z brexitových vyjednávaní postupne upadajú a trhy špekulujú, že upravená brexitová dohoda nemusí prejsť cez britský parlament.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rastúce obavy o zdravie americkej ekonomiky, po slabých dátach z maloobchodu a obchodné pochybnosti z vyjednávania medzi USA a Čínou zastavili odraz dlhopisových kriviek z predchádzajúcich dní. Americký 10-ročný výnos poklesol pod 1,75 percenta. Naopak perspektíva blížiacej sa brexitovej dohody podporila ďalší nárast európskych dlhopisových výnosov, keď sa nemecká desiatka dostala nad -0,4 percenta. Prispeli k tomu aj rastúce špekulácie o fiškálnom stimule v nemeckej ekonomike.

KOMODITNÉ TRHY

Mračná nad americkou ekonomikou zvrátili pokles cien zlata, ktoré si pripísalo viac ako pol percenta a priblížilo sa k hranici 1500 dolárov. Ropa zastavila svoj trojdňový pokles v nádeji, že OPEC a jeho partneri aj naďalej obmedzia svoju produkciu s cieľom podporiť jej cenu. Komodita však aj naďalej zostáva pod tlakom pretrvávajúcich obáv z klesajúceho dopytu po energii.

DEVÍZOVÉ TRHY

V reakcii na slabé čísla z amerického maloobchodu sa na devízovom trhu nedarilo doláru, ktorý strácal voči väčšine svojich konkurentovTo využilo euro, ktoré aj napriek nedostatočnej inflácii v eurozóne výrazne posilňovalo voči doláru. Z ďalších ziskov sa tešila aj libra vďaka správam, že brexitové rozhovory smerujú k úspešnému koncu a posledným sporným bodom dohody je už len výber DPH v Severnom Írsku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Z utorka na stredu panoval na trhoch ohľadne prielomu v brexitových rokovaniach optimizmus, čo sa prejavilo najmä vo veľkých ziskoch libry. Dnes trh začína precitať z neho, keď dohoda stále visí vo vzduchu, hoci obe strany naznačili, čo boli dosiahnuté pokroky. V noci sa diskutovalo o otázkach predajnej dane (pozn. ekvivalentu DPH) v Severnom Írsku. Pritom už dnes začína samit EÚ o brexite. Navyše trhoví hráči si uvedomujú, že aj keď sa Londýn s Bruselom dohodnú, nie je isté, či deal prejde britským parlamentom, kde sa koaličná severoírska unionistická strana vyjadruje proti tejto dohode. Schyľuje sa tak opäť k veľkej dráme.
 • Opozícia časti nemeckej politickej scény, najmä zo strany kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej voči fiškálnym stimulom v prípade recesie v lokálnej ekonomike sa podľa zákulisných informácii otupuje.
 • Béžová kniha Fedu je menej pozitívna ohľadne ekonomického rastu Spojených štátov v porovnaní s predchádzajúcou publikáciou. Konštatuje, že hospodárstvo pokračuje v expanzii, no výhľad ekonomických subjektov sa zhoršuje, a výrobná aktivita klesá, za čím stojí napätie okolo obchodnej vojny a pomalší globálny ekonomický rast. Na druhej strane sektor služieb ako aj spotreba domácností sa tešia robustnému ekonomickému zdraviu. Napriek zvoľňovaniu tempa rastu reportujú subjekty nedostatok pracovných síl a dokonca ani ťažko skúšaný výrobný sektor sa neuchýlil k ich prepusteniu. Ohľadne cien, kniha konštatuje miery rast, najmä na strane nákladov, maloobchodníci ich však dokážu úspešne preniesť na zákazníkov.
 • Včerajšie inflačné čísla z Veľkej Británie za september ukázali, že medziročné tempo rastu cien ostalo nezmenené na úrovni 1,7 percenta, no jadrová inflácia zrýchlila tempo na 1,7 percenta z 1,5 percenta, čo bolo v súlade s konsenzom.
 • Inflačné čísla za september dorazili včera aj z eurozóny, kde sa medziročné tempo spomalilo na 0,8 percenta z 1,0 percenta pričom jadrová inflácia ostala na úrovni 1,0 percenta.
 • V Spojených štátoch boli zverejnené slabé čísla maloobchodných tržieb za september, ktoré medzimesačne poklesli o 0,3 percenta, pričom konsenzus čakal s nárastom o 0,3 percenta. Navyše tzv. kontrolná skupina tržieb, ktorá vstupuje do výpočtu HDP len stagnovala, hoci konsenzus očakával rast o 0,3 percenta. Sčasti čísla zaostali za konsenzom pre revíziu predchádzajúcich dát smerom nahor, no čiastočne cítiť aj určité chladnutie spotreby domácností, čo sa negatívne podpíše pod celkový ekonomický rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes sa začína samit EÚ, kde hlavnou témou bude brexit.
 • Z Veľkej Británie budú dopoludnia zverejnené septembrové čísla maloobchodných tržieb.
 • Z USA dorazia septembrové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení. Okrem toho bude zverejnený októbrový prieskum nálady Philly Fed ako aj septembrové čísla priemyselnej produkcie.
 • Trhy budú sledovať aj viacero vystúpení centrálnych bankárov Fedu, ECB a Bank of England.

ZAUJALO NÁS

Tričko pre nepočujúcich

Britský ateliér CuteCirciut sa už 15 rokov snaží o prepojenie módy a inteligentných technológií. Posledným výsledkom ich práce je tričko, ktoré umožňuje nepočujúcim cítiť rytmus hudby, a to vďaka špeciálnym senzorom zabudovaných v tkanine. Tričko SoundShirt má v sebe 16 senzorov, vďaka ktorým nepočujúci budú „počuť“ rôzne zvuky. Presnejšie v rukách pocítia rytmus napríklad huslí, na hrudi gitary a na chrbte bicích. Produkt nie je zrovna lacnou záležitosťou, a stojí približne tri tisíc libier. Podľa návrhárov však vynaložené peniaze stoja za to.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *