Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ranný prehľad trhov 17. 12. 2018

Investície 17.12.2018 | 10:32 0 Komentárov
  • Akciové trhy ostávajú pod tlakom pre signály vädnutia globálneho ekonomického rastu, napätia okolo obchodnej vojny a neistôt spätých s brexitom.
  • Nálada v eurozóne za december podľa PMI opäť poklesla, vo Francúzsku sa dokonca dostala do kontrakčného pásma.
  • Toto je náš posledný ranný prehľad v roku 2018. Prajeme vám šťastné a veselé Vianoce a úspešný štart do nového roka. Opäť sa prihlásime v utorok 2. januára 2018.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy v piatok prudko poklesli po dávke slabších dát z Číny a eurozóny v porovnaní s konsenzom trhu, čo vyvolalo nové obavy o stav druhej najväčšej ekonomiky sveta a zhoršilo perspektívy globálneho rastu, ktorý by sa mohol spomaliť.

DLHOPISOVÉ TRHY

Sklamanie z globálnych makrodát, najmä z Číny a eurozóny, sa prejavilo aj na poklese výnosnosti amerických či nemeckých dlhopisov, ktoré s napätím upriamujú svoj zrak na tohtotýždňové zasadnutie Fedu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato oslabovalo v reakcii na posilnenie sa dolára a posun americkej výnosovej krivky nadol. Ropa bola ako rizikové aktívum v čase ostrého poklesu akciových trhoch takisto pod tlakom, keď na trhu dominovali obavy zo slabého globálneho ekonomického rastu, ktorý by mohol spomaliť dopyt po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zvýšené obavy z globálneho spomaľovania hospodárskeho rastu znížila chuť k riziku, čo podporilo dolár ako bezpečný prístav, ktorý si polepšil oproti košu hlavných svetových mien. Euro oslabovalo po údajoch z Nemecka a Francúzska, ktoré naznačujú, že ekonomická aktivita zostáva v Európe slabá na rozdiel od USA, kde je stále robustná.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok bola zverejnené séria čísel, ktorá ešte zvýšila už aj tak nervóznu atmosféru na trhoch a prehĺbila obavy zo spomaľovania sa rastu svetovej ekonomiky. Najskôr boli zverejnené o niečo slabšie ako očakávané novembrové čínske dáta maloobchodných tržieb a priemyselnej produkcie, len investičná aktivita za rovnaký mesiac akcelerovala a prekonala očakávania.
  • Veľkým sklamaním boli európske dáta. Rýchle odhady nálady v sektore služieb, výroby ako aj kompozitný ukazovateľ podľa PMI za december ukázal na spomalenie sa expanzie v eurozóne aj Nemecku, hoci konsenzy hovorili o tom, že sentiment sa prestane zhoršovať. Vo Francúzsku dokonca kompozitný ukazovateľ PMI za služby a výrobu klesol pod 50-bodovú hranicu, ktorá oddeľuje expanziu od kontrakcie. Podčiarknutím slabých dát z eurozóny boli novembrové registrácie nových automobilov, ktoré pokračovali v páde, a oproti októbru sa dokonca zintenzívnil z -7,3 percenta  na -8,0 percenta.
  • Na druhej strane Atlantiku – v USA boli publikované v kontexte eurozóny solídne dáta. Novembrové maloobchodné tržby prekonali očakávania a októbrové štatistiky boli navyše revidované smerom nahor. Novembrová priemyselná produkcia rástla a to isté platí o využití kapacít. Jediným čiernym bodom boli dáta PMI vo výrobe a službách podľa flashového decembrového odhadu, ktoré sa oproti novembru zhoršili viac ako čakal trh. No celkovo stále poukazujú na pokračovanie solídnej expanzie.
  • Čína cez víkend potvrdila, že odstráni dovozné clá na americké automobily.
  • Talianska vláda je čoraz bližšie k zníženiu deficitu rozpočtu na budúci rok k dvom percentám HDP, s cieľom vyhovieť rozpočtovým pravidlám Bruselu. Naopak, Francúzsko signalizovalo, že deficit na budúci rok prekročí trojpercentnú hranicu po tom, ako prezident Emmanuel Macron ustúpil tlaku ulice po sérii demonštrácií.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené finálne čísla rastu spotrebiteľských cien z eurozóny za november. Popoludní bude publikovaný prieskum nálady vo výrobnom sektore v okolí New Yorku – tzv. Empire Manufacturing.

ZAUJALO NÁS

Katar sa obracia k USA

Potom ako sa Katar rozhodol začiatkom decembra opustiť organizáciu OPEC, sa teraz jeho pozornosť upriamuje na získanie nových strategických partnerstiev. Katarská štátna spoločnosť Qatar Petroleum v nedeľu oznámila svoj zámer masívne investovať v Spojených štátoch amerických. Veľkosť investície by mala dosiahnuť najmenej 20 miliárd dolárov v nasledujúcich piatich rokoch. Katar patrí k najmenším producentom ropy, ale zároveň je najväčším vývozcom zemného plynu, pričom plánuje do roku 2024 zvýšiť svoju produkciu zo 70 na 110 miliónov ton ročne.

Stanislav Pánis,Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *