Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Ranný prehľad trhov 17. 2. 2020

Investície 17.02.2020 | 09:50 0 Komentárov
  • Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch sa konsolidujú okolo historických maxím, keď investori vnímajú koronavírus ako náhodnú udalosť s krátkodobo negatívnym ekonomickým dopadom, ktorá nevykoľají trend odrazu rastu svetovej ekonomiky.
  • Čínska centrálna banka opäť uvoľňovala menovú politiku znižovaním refinančných sadzieb s cieľom uľaviť ekonomike poškodenej koronavírusom.

AKCIOVÉ TRHY

V závere minulého týždňa sa nálada na americkom akciovom trhu niesla vo víkendovom duchu a indexy len oscilovali okolo štvrtkových hodnôt. Počiatočné straty spôsobené neistotou z koronavírusu po zmene metodiky jeho sledovania Pekingom, nevýraznými číslami januárových maloobchodných tržieb  a priemyselnej produkcie za rovnaký mesiac zo Spojených štátov sa indexom S&P 500 a Nasdaq Composite podarilo nakoniec zmazať straty, a to vďaka dobrým hospodárskym výsledkom spoločností ako NVIDIA a Expedia, ako aj správe, že Biely dom zvažuje daňové stimuly na nákup akcií. Zmiešané obchodovanie väčšinou v červených farbách predviedli európske akcie. Okrem koronavírusu smerovala pozornosť investorov aj k pomaly končiacej európskej výsledkovej sezóne, ktorá ani zďaleka nie je tak silná ako v Amerike. Náladu nepodporila ani stagnácia nemeckej ekonomiky v závere minulého roka, či spomalenie rastu ekonomiky eurozóny, ktorá v minulom roku rástla najslabším tempom od roku 2013. Pozornosť taktiež pútalo dianie na britskej politickej scéne, kde na svoju pozíciu vo štvrtok nečakane rezignoval minister financií Sajid Javid.

DLHOPISOVÉ TRHY

Určitá nervozita (hoci pomerne stíšená) na trhu spolu so skôr slabými americkými dátami z retailu a priemyslu spôsobili menšiu korekciu výnosových kriviek štátnych dlhopisov smerom nadol, čím sa v Amerike aj Európe vymazal ich predchádzajúci nárast. Investori sa totiž začínajú pohrávať s myšlienkou, že Fed by mohol opäť v lete znížiť sadzby, ak bude mať dopad koronavírusu väčší dosah ako sa pôvodnej očakávalo.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v tichosti ťažilo z určitých koronavírusových obáv a pomaly sa približovalo k 1600 dolárovej hranici. Ropa potvrdila svoj predchádzajúci nárast, keď cene smerom nahor pomohol zvýšený dopyt z Číny, kde po obnovení výroby sa ekonomika pomaly vracia k normálnemu fungovaniu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár si aj napriek slabším maloobchodným tržbám a prepadu priemyselnej produkcie v januári udržal svoju silu, keď sa zdá že americká ekonomika je stále odolná voči šíreniu čínskeho koronavírusu. Euro pod tlakom stagnácie nemeckej a spomaľovania európskej ekonomiky zostúpilo voči doláru až na najnižšiu úroveň za dva a pol roka. Neskôr však väčšinu strát zmazalo a končilo v blízkosti štvrtkových hodnôt.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok dorazili čísla rastu hospodárstva eurozóny za štvrtý kvartál 2019. Potvrdilo sa jej spomaľovanie, keď medzikvartálny rast dosiahol 0,1 percenta a medziročný 1,1 percenta. Nemecká ekonomika takisto zatiahla ručnú brzdu, keď na medzikvartálnej báze len stagnovala po 0,2-percentnom raste v treťom kvartáli 2019 a na medziročnej báze sa tempo spomalilo na 0,3 percenta po 1,1 percentnom raste v letnom štvrťroku.
  • V Spojených štátoch boli zverejnené januárové maloobchodné tržby, ktoré v súlade s očakávaniami dosiahli 0,3-percentný medzimesačný rast, no tzv. kontrolná skupina tržieb, ktorá je kľúčová pre výpočet HDP na medzimesačnej báze len stagnovali. Okrem toho dorazili aj čísla priemyselnej produkcie za január, ktorá medzimesačne poklesla o 0,3 percenta, čo bolo v súlade s očakávaniami. Pozitívne prekvapila spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity, ktorá sa podľa rýchleho februárového odhadu zlepšila na 100,9 bodu z 99,8 bodu v januári, pričom pozitívne možno vnímať aj zlepšenie sa subindexu očakávaní. Otázne však je, ako sa pod sentiment podpíše v ďalšom mesiaci nervozita okolo koronavírusu.
  • Čínska centrálna banka opäť uvoľnila menovú politiku znížením sadzieb na jednoročné refinančné úvery s cieľom uľaviť ťažko-skúšanej ekonomike zasiahnutej koronavírusom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta zo Spojených štátov a Európy. Americké trhy budú navyše zatvorené pre Deň prezidentov.

ZAUJALO NÁS

Zlatý rok 2019

Podľa správy Svetovej rady pre zlato, v minulom roku poklesol globálny dopyt po zlate zhruba o percento na 4355,7 tony. Výrazne sa však zvýšil záujem o investičné zlato, kde dopyt vzrástol o deväť percent na 1271,7 tony. Vystrelili predovšetkým nákupy zlatých ETF, ktoré dosiahli 401,1 tony, čo je skokovitý nárast oproti 76,2 tony v roku 2018. Najvýraznejší pokles dopytu zaznamenalo fyzické zlato v podobe zliatkov, tehličiek, či mincí, ktorý sa prepadol až o 20 percent na 870,6 tony.

Za prudkým poklesom stál nárast ceny zlata až nad 1500 dolárovú hodnotu, čo utlmilo aj záujem o zlaté šperky, a to o šesť percent na 2107 tony. Napriek poklesu sa však zvýšila hodnota materiálu zakúpeného na zlaté šperky o tri percentá a dosiahla päťročný rekord 94,3 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *