Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Ranný prehľad trhov 17. 5. 2018

Investície 17.05.2018 | 09:21 0 Komentárov
 • Euro pod tlakom pre špekulácie, že novoformujúca sa talianska vláda chce odpustenie štátneho dlhu Európskou centrálnou bankou.
 • Americká výnosová krivka s ďalším rastom pre presvedčenie pokračovania svižného rastu lokálnej ekonomiky.
 • Ropa brent atakovala 80-dolárovú hranicu, keď trh cíti deficit komodity.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové burzy sa včera posunuli nahor, keď medzi trhovými hráčmi prevládlo pozitívne zmýšľanie z pokračovania solídneho rastu firemných ziskov a rastu globálnej ekonomiky, ktorá je dostatočne robustná, aby dokázala čeliť aj vyšším úrokovým sadzbám.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká výnosová krivka sa posunula ďalej nahor s dlhým koncom na sedemročných maximách, keď na trhoch pokračuje presvedčenie, že americká ekonomika rastie svižným tempom a inflácia by sa mala postupne štverať nahor a vyvolať ďalšie sprísňovanie menovej politiky Fedom. Nemecké výnosy boli pod tlakom po zverejnení slabých inflačných dát z miestnej ekonomiky za apríl. Výrazne rástli rizikové prirážky Talianska po tom, ako sa objavili správy, že antisystémové strany, ktoré by mohli sformovať novú vládu tlačia na odpustenie časti štátneho dlhu krajiny.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo k štvormesačným minimám v reakcii na ďalší rast výnosov amerických dlhopisov a posilnenie sa dolára. Ropa rástla a benchmark brent atakoval 80-dolárový level, keď dopyt po rope prevyšuje ponuku jednak pre solídny rast svetového hospodárstva ako aj pre pokles ťažby OPECu nielen pre dohodu o obmedzení produkcie, ale aj pre pokračovanie kolapsu venezuelskej ťažby pre politickú a ekonomickú krízu, ako aj pre očakávaný pokles iránskych exportov po opätovnom zavedení sankcií USA voči Iránu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči euru, keď vzájomný výmenný kurz klesol pod 118 dolárových centov v reakcii na správy, ktoré hovorili o tom, že novoformujúca sa talianska vláda žiada Európsku centrálnu banku o odpustenie 250 miliárd eur štátneho dlhu. Lídri víťazných talianskych strán tieto špekulácie dementovali, no ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne a už len samotné uvažovanie nad takýmto krokom bolo pre investorov nočnou morou a znamenalo by de facto začiatok rozvratu eurozóny.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Z politických udalosti včera najmä v Európe dominovali správy o uniknutom návrhu novoformujúcej sa talianskej vlády o tom, že by chcela požiadať o odpustenie a odpísanie 250 miliárd štátneho dlhu Európsku centrálnu banku, ktorá ho nakúpila v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. Budúce vládne strany dementovali tento návrh. Neskôr však ekonomický poradca Ligy (severu) Claudio Borghi spresnil, že chcú len pozmeniť pravidlá účtovania tohto dlhu, bo bez bližších detailov, z čoho budú trhy zrejme naďalej nervózne so zvýšenými talianskymi rizikovými prirážkami a eurom v defenzíve. Vo formujúcich sa požiadavkách vlády v rámci programového vyhlásenia chcú prehodnotiť aj príspevky do spoločného rozpočtu EÚ, úpravu fiškálnych pravidiel do obdobia pred Maastrichtom či zavedenie mechanizmu na vystúpenie z menovej únie.
 • Včera mali vystúpenie viacerí centrálni bankári Fedu. Raphael Bostic povedal, že sa neobáva inverznej výnosovej krivky, práve naopak povedal, že je jeho úlohou, aby sa tak nestalo. Jeho kolega John Williams naznačil, že dávanie forward guidance sa v budúcnosti stane minulosťou.
 • Inflačné dáta podľa indexov spotrebiteľských cien boli včera zverejnené v Nemecku podľa aprílovej finalizácie, ktorá však nepriniesla žiadne zmeny a index tak medzimesačne stagnoval a medziročne vzrástol o 1,6 percenta.
 • Ani inflácia za eurozónu ako celok trhy podľa aprílovej finalizácie neprekvapila a zotrvala rásť očakávanými tempami 0,3 percenta medzimesačne a 1,2 percenta medziročne. Jadrová inflácia očistená o volatilné ceny energií a potravín rástla tempom 0,7 percenta medziročne.
 • V USA boli zverejnené dáta zo stavebného sektora v podobe začatej výstavby nových domov a vydaných stavebných povolení za mesiac apríl. Nová výstavba poklesla medzimesačne o 3,7 percenta na 1287 tisíc domov namiesto očakávaného poklesu siedmych desatín percenta. Vydané stavebné povolenia síce poklesli o 1,8 percenta na 1352 tisíc, no konsenzus čakal pokles hlbší o tri desatiny percenta. Pozitívnou správou bola revidácia nahor v predchádzajúcom mesiaci v oboch prípadoch z medzimesačného rastu 1,9 na 3,6 percenta pri začatej výstavbe a z 2,5 na 4,1 percenta pri stavebných povoleniach.
 • Pozitívom pre americké trhy bol rast priemyselnej produkcie v apríli medzimesačne o 0,7 percenta, pri o jednu desatinu percenta nižšom očakávaní. Okrem toho bola marcová produkcia revidovaná nahor o dve desatiny percenta na 0,7 percentný rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes vystúpi viceprezident ECB Vitor Constancio vo Frankfurte.
 • V USA budú zverejnené pravidelné týždenné reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré by podľa očakávaní nemali zaznamenať výraznejšiu zmenu.
 • Okrem toho svoj májový ekonomický výhľad zverejní Fed vo Philadelphii a zaujať môže aj index vedúcich indikátorov za apríl.

ZAUJALO NÁS

Turecký prezident chce ovládať monetárnu politiku krajiny

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan varoval centrálnu banku krajiny, že v prípade jeho výhry v nasledujúcich prezidentských voľbách obmedzí jej nezávislosť. Prezidentovi sa totiž nepáči, že centrálna banka drží pomerne vysoké úrokové sadzby, ktoré aj naďalej podľa uváženia zvyšuje a momentálne sa nachádzajú na úrovni osem percent. Dôvodom je neskrotiteľný rast inflácie, ktorá sa momentálne nachádza nad desiatimi percentami. Podľa prezidenta Turecka však práve utiahnutá monetárna politika infláciu spôsobuje, namiesto všeobecného presvedčenia že inflačné tlaky znižuje.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *