Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 17. 5. 2019

Investície 17.05.2019 | 11:09 0 Komentárov
 • Americké akcie rástli včera tretí deň po sebe, keď sa pozornosť investorov odklonila od obchodnej vojny smerom k solídnej výsledkovej sezóne za prvý kvartál.
 • Podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini povedal, že krajina by potrebovala liečbu na Trumpov spôsob.
 • Britská libra pod tlakom, keď vývoj na britskej politickej scéne zvyšuje pravdepodobnosť chaotického brexitu.
 • Bez prejavu americkej ústretovosti nemá zmysel, aby pokračovali obchodné rokovania, ozýva sa z Číny, čo by mohlo opäť zvýšiť napätie na trhoch.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku včera rástli, keď sa nervozita z obchodnej vojny medzi USA a Čínou dostáva do úzadia a investori už podstatnú časť neistoty diskontovali do kurzov a sú čiastočne akoby unavení z nej. Koncentrácia bola viac venovaná pokračovaniu solídnej kvartálnej podnikovej výsledkovej sezóny, kde Wal Mart a Cisco doručili čísla, ktoré prekonali očakávania, čo pomohlo nákupnému sentimentu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pokles averzie voči riziku a usádanie prachu okolo sino-amerického obchodného sporu pomohlo k odrazu výnosov bezpečne vnímaných amerických dlhopisov spolu so zverejnením sady lepších ako očakávaných makrodát zo Spojených štátov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlepšenie sa nálady na trhoch a posun americkej výnosovej krivky nahor stál za poklesom ceny zlata. Ropa ďalej rástla za čím stála gradácia napätia na Strednom Východe, kde Saudská Arábia začala v Jemene ofenzívu ako odplatu za útoky na jej ropnú infraštruktúru, za ktorými stáli sily blízke Iránu. Vyššiemu rastu ceny bráni rast zásob amerických ropných produktov na najvyššie úrovne od roku 2017.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči euru na najvyššie úrovne za ostatné dva týždne, keď sa otázka protekcionizmu v zahraničnom obchode dostáva mierne do úzadia. Euru škodia opätovné otázniky nad smerovaním Talianska vo fiškálnej oblasti po tom, ako jeho podpredseda vlády Matteo Salvini vyhlásil, že je pripravený porušiť fiškálne pravidlá EÚ.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Bez prejavu americkej ústretovosti nemá zmysel, aby pokračovali obchodné rokovania, sa ozýva z Číny. Ide o blog Taoran Notes na čínskej sociálne sieti WeChat, ktorý patrí pod štátnu agentúru Xinhua News Agency. Začína byť zrejmé, že Čína nechce byť nejaký fackovací panák pre Biely dom a ide jej takisto o otázku hrdosti a dôstojnosti. Pod hrozbou zavádzania ďalších ciel bude teda komplikované pokračovať v konštruktívnych obchodných rokovaniach medzi Pekingom a Washingtonom. Tieto správy by mohli opätovne zvýšiť nervozitu na trhoch po ostatných dňoch jej utlmenia.
 • Navyše zdrojom nervozity bo mohlo byť aj Taliansko, keď podpredseda vlády a líder strany Liga Matteo Salvini povedal, že Taliansko by potrebovalo liečbu „Trumpovým spôsobom“, čo by značilo aj zníženie daní. Situáciu aspoň čiastočne upokojoval šéf koaličnej strany Hnutie piatich hviezd Luigi Di Maio, keď naznačil, že dlh krajiny nepresiahne 140 percent HDP.
 • Situácia sa zamotáva aj na britskej politickej scéne, keď britská premiérka Theresa Mayová čelí tlakom vlastnej Konzervatívnej strany, aby odstúpila. Sama však chce v budúcom mesiaci opäť posunúť do parlamentu už trikrát zamietnutú brexitovú dohodu, ktorá pri súčasnom stave politickej scény nemá šancu prejsť. Navyše sa zdá, že do čela strany by sa mohol dostať človek, ktorý presadzuje tvrdý brexit, čo bolo príčinou, prečo libra výrazne oslabuje. Mizne totiž svetlo na konci tunela brexitu.
 • Včera mala vystúpenie aj Laela Brainardová z Fedu, ktorá priznala, že nízka inflácia nevykazuje charakteristiky dočasnosti. No Fed ju chce nechať narásť nad dve percentá, aby zdôraznil symetrickosť inflačného cieľa. V podobnom duchu sa vyjadril aj jej kolega Neel Kashkari.
 • Séria zverejnených dát z USA včera príjemne prekvapila. Sentiment Philly Fed v máji sa zlepšil na 16,6 bodu z 8,5 bodu, čo prekonalo očakávania. Solídne čísla dorazili aj z realitného trhu. A pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti opäť ukázali veľkú silu trhu práce.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia budú z eurozóny zverejnené finálne čísla inflácie za apríl.
 • Popoludní sa bude trh sústreďovať na flashové čísla spotrebiteľskej dôvery z USA za máj podľa Michiganskej univerzity.
 • Okrem toho bude mať vystúpenie viacero amerických centrálnych bankárov.

ZAUJALO NÁS

Najbohatší Čínaň kritizuje Európu

Jack Ma, zakladateľ čínskej e-commerce spoločnosti Alibaba kritizuje Európu za jej posadnutosť reguláciou technologickej oblasti, čo podkopáva schopnosť firiem inovovať. Koniec koncov Európa zaostáva v technologickom vývoji nielen za Spojenými štátmi, ale aj za Áziou vrátane Číny. Podiel trhovej hodnoty veľkých technologických platforiem, ktoré sú v Európe je len trojpercentný, čo je len o kúsoch viac ako má Afrika. Zhruba dve tretiny ich trhovej kapitalizácie je z USA a jedna tretina z Ázie. Nedá sa to nazvať inak ako európska technologická tragédia.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *