Utorok 19. marca. Meniny má Jozef

Ranný prehľad trhov 17. 7. 2018

Investície 17.07.2018 | 10:14 0 Komentárov
  • Medzinárodný menový fond znížil výhľad rastu ekonomiky eurozóny na tento a budúci rok.
  • Ceny ropy výrazne klesli, keď USA opäť naznačili, že môžu dať importérom výnimku na dovoz iránskej ropy.
  • Hlavnou udalosťou dnešného dňa bude vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella pred Kongresom.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové trhy v úvode týždňa len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz k pohybu. Na jednej strane už započítali riziká dodatočných ciel v rámci obchodnej vojny a súčasne aj rast firemných ziskov v rámci výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Výrazne však rástli akcie bankového sektora, keď silné kvartálne hospodárske výsledky zverejnila Bank of America.

DLHOPISOVÉ TRHY

Podobne ako akciové trhy stagnovali aj ceny dlhopisov s minimálnym posunom výnosov nahor, keď investori čakajú na dnešné vystúpenie šéfa Fedu Jay Powella pred Kongresom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato takisto len prešľapovalo na mieste, keď sa príliš nepohli ani ostatné hlavné triedy aktív relevantné pre žltý kov. Ropa však výrazne klesla po tom, ako americký minister financií opäť naznačil, že niektorí dovozcovia iránskej ropy by mohli dostať výnimku z amerických sankcií.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne oslabil voči košu hlavných svetových mien vrátane eura, keď trhy čakajú na vystúpenie predsedu rady guvernérov Fedu Jeromeho Powella v Kongrese.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené pomerne robustné čísla júnových maloobchodných tržieb s rastom 0,5-percenta medzimesačne, ktorým silu dodala pozitívna revízia májových čísel smerom nahor o päť desatín percenta na 1,3-percentné medzimesačné tempo. Okrem toho bol publikovaný júlový prieskum nálady vo výrobnom sektore v regióne New York- tzv. Empire Manufacturing, ktorý skončil na úrovni 22,6 bodu oproti 21-bodovému konsenzu. Aj vďaka týmto solídnym číslam bol zlepšený nowcast atlantského Fedu pre rast HDP v druhom kvartáli na 4,5 percenta medziročne anualizovane z 3,9- percentného rastu.
  • Americký centrálny bankár Neel Kashkari, známy holub, potvrdil svoju povesť, keď povedal, že nevidí dôvod výraznejšie zvyšovať sadzby, spôsobiť inverziu výnosovej krivky, zabrzdiť ekonomiku a riskovať recesiu. Dodal, že keď by inflačné očakávania alebo reálne mzdy výraznejšie rástli, Fed vždy môže potom zvýšiť sadzby.
  • Včera vydal aktualizáciou svojho ekonomického výhľadu Medzinárodný menový fond. Hoci celkovo nezmenil predikciu rastu svetovej ekonomiky, ktorá bola ponechaná na tento a budúci rok na úrovni 3,9 percenta, konštatoval, že rast začína byť viac nevyvážený a rastú riziká. Report tvrdí, že tempo rastu v mnohých vyspelých ekonomikách dosiahlo vrchol a rast začína byť menej synchrónny pričom spomína najmä USA a divergenciu zvyšku západných ekonomík. Prognóza tempa rastu ekonomiky Spojených štátov ostala nezmenená na 2,9 percenta v roku 2018 a 2,7-percenta v roku 2019, no odhad rastu ekonomiky eurozóny fond mierne znížil oproti aprílu na 2,2 percenta z 2,4-percentného tempa pre tento rok a o jednu desatinu nadol na 1,9 percenta pre budúci rok. Najväčším rizikom rastu je podľa fondu neprekvapujúco obchodná vojna, keď tvrdí, že ďalšia eskalácia napätia bude mať negatívny efekt na dôveru, ceny aktív a investície.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavnou udalosťou dnešného dňa bude pravidelné polročné vystúpenie šéfa Fedu Jeromeho Powella pred Senátom Kongresu.
  • Okrem toho sa trhy budú focusovať na začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Mýlia sa dlhopisové trhy?

Pokračovanie napätia okolo obchodnej vojny vedie trhy k špekuláciám, že Fed by mohol zastaviť zvyšovanie sadzieb ako protijed sprísnenia finančných podmienok a spomalenia tempa ekonomického rastu. Za ostatných 50 rokov tak urobil už štyrikrát – v rokoch 1967, 1986, 1995 a 2016. Akciové trhy pritom reagovali na tieto opatrenia vždy odrazom, keď očakávali, že vďaka nim sa zrejme predĺži hospodársky cyklus, naopak pochopiteľne dolár oslabením. V druhom polroku však v základnom scenári prerušenie cyklu zvyšovania sadzieb Fedom neočakávame.

Po prvé preto, že americká ekonomika vstupuje do neho nadtrendovým rastom, pričom protekcionizmus zhoršil len sentiment, nie však reálne makrodáta. Po druhé, utiahnutie finančných podmienok bolo stále len pozvoľné, keď rizikové prirážky dlhopisov  v investičnom pásme rástli od začiatku roka len o 35 bázických bodov a o necelý dvojnásobok v špekulatívnom pásme, pričom posilnenie dolára na úrovni tri percentá a rally na akciových trhoch nemožno ani náhodou označiť za katastrofu.

A napokon, Fed v ostatnej zápisnici vyjadril znepokojenie z dovozných ciel, ale nie poplach, ktorý by podkopal silnú ekonomiku, ktorú podporujú fiškálne stimuly. Inak povedané v takomto prostredí očakávame pokles nafúknutých cien dlhopisov a pozvoľný rast akciových trhov v USA na nové historické maximá.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *